הבדלים בין גרסאות בדף "רכב הנחיתה הירחי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרחבה
(הרחבה)
| תרשים =‏‏[[קובץ:LEM-linedrawing.png|250px]]
}}
'''רכב הנחיתה הירחי''' (Lunar Module ובקיצור LM) רכב חלל שנבנה במסגרת תכנית אפולו לשם הנחתת אסטרונאוטים על פני הירח והחזרתם משם.
'''רכב הנחיתה הירחי''' (Lunar Module ובקיצור LM) תוכנן כך שישא שני אסטרונאוטים ממסלול סביב הירח אל הירח וחזרה למסלול. ה-LM לא צויד במגיני חום ונבנה מחומרים קלים כך שלא היה באפשרותו לטוס באטמוספירת כדור הארץ. רכב הנחיתה היה מורכב משני שלבים: שלב נחיתה ושלב המראה. שלב הנחיתה כלל את מנוע הנחיתה ואת מערכות קיום החיים שנדרשו במשך השהייה על הירח. כמו כן הוא הכיל תאי אחסון בהם אוחסנו כלי עבודה, מערכות מדעיות שהוצבו על הירח וכן את [[רכב הנדידה הירחי]] בשלושת משימות הירח האחרונות. שלב ההמראה היה בעצם תא הצוות של רכב הנחיתה והוא הכיל את כל מערכות הבקרה והשליטה, מנוע ראשי להמראה, מנועים קטנים לתמרון ומערכות קיום חיים ששימשו רק בעת ההמראה מהירח אל תא הפיקוד/שירות. לאחר ההמראה מן הירח וההתחברות אל תא הפיקוד היה רכב הנחיתה "מושלך" ומתרסק על הירח.
 
הרכב נבנה באופן שימריא מפני כדור הארץ כשהוא מקופל בתוך אחד ממכלולי הטיל סטורן 5, ויישלף ממנו על ידי תא הפיקוד של אפולו לאחר שיושלם תהליך ההמראה אל מחוץ לאטמוספירת כדור הארץ. ה-LM לא צויד במגיני חום ונבנה מחומרים קלים כך שלא היה באפשרותו לטוס באטמוספירה.
 
'''רכב הנחיתה הירחי''' (Lunar Module ובקיצור LM)הרכב תוכנן כך שישא שני אסטרונאוטים ממסלול סביב הירח אל פני הירח וחזרה למסלול. ה-LM לא צויד במגיני חום ונבנה מחומרים קלים כך שלא היה באפשרותו לטוס באטמוספירת כדור הארץ. רכב הנחיתההוא היה מורכב משני שלבים: - שלב נחיתה ושלב המראה. שלב הנחיתה כלל את מנוע הנחיתה ואת מערכות קיום החיים שנדרשו במשך השהייה על הירח. כמו כן הוא הכיל תאי אחסון בהם אוחסנו כלי עבודה, מערכות מדעיות שהוצבו על הירח וכן את [[רכב הנדידה הירחי]] בשלושת משימות הירח האחרונות. שלב ההמראה היה בעצם תא הצוות של רכב הנחיתה והוא הכיל את כל מערכות הבקרה והשליטה, מנוע ראשי להמראה, מנועים קטנים לתמרון ומערכות קיום חיים ששימשו רק בעת ההמראה מהירח אל תא הפיקוד/שירות. לאחר ההמראה מן הירח וההתחברות אל תא הפיקוד היה רכב הנחיתה "מושלך" ומתרסק על הירח.
 
בחוזה לבניית רכב הנחיתה זכתה חברת [[גראמן]]. עיכובים בתוכנית הניסוי של רכב הנחיתה הובילו לכך שהוא הפך לגורם שעלול היה לעכב את תוכנית אפולו כולה.‏{{הערה|[http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/SP-4205/ch7-4.html The LEM Test Program: A Pacing Item]}} רכב הנחיתה המאויש הראשון לא היה מוכן למשימת הניסוי סביב כדור הארץ שתוכננה לדצמבר 1968, אך התוכנית נמשכה כמתוכנן על ידי ביטול טיסת המבחן המאוישת השנייה של רכב הנחיתה.

תפריט ניווט