לדלג לתוכן

פפירוס אנאסטאזי א – הבדלי גרסאות

הרחבה
מ (בינוויקי)
(הרחבה)
{{בעבודה}}
 
'''פפירוס אנאסטאזי א''' הוא [[פפירוס]] מצרי עתיק, המכיל טקטס [[סאטירה|סאטירי]], ששימש לאימון [[לבלר|ספרים]] בתקופת [[רעמסס השני]] השושלת ה-19. בטקסט כותב סופר צבי ששמו הורי, לחברו הסופר ששמו אמנמופה (Amenemope), בדרך השמה ללעג את את טיב עבודתו חסרת האחריות של אמנמופה. הפפירוס נקרא על שמו של סוחר [[ארמניה|ארמני]] שרכש אותו במחצית הראשונה של [[המאה ה-19]]. הפפירוס הוא חלק מאוספו של [[המוזיאון הבריטי]] ומספרו 10247.
 
המכתב נותן דוגמאות מה סופר אמור להיות מסוגל לעשות: לחשב את מספר המנות שצריך לחלק למספר מסוים של חיילים החופרים גם, או כמות הלבנים הנדרשות לבניית רמפה בגודל נתון. להעריך את מספר האנשים הדרושים כדי להעביר [[אובליסק]] או לבנות פסל ולארגן אספקה לצבא באמצעות לוח מזון צבאי.
 
פפירוס זה חשוב להיסטוריונים וחוקרי המקרא בגלל המידע שהוא מספק רשימה של ערים בגבולות השליטה של מצרים, בסוריה וב[[כנען]] בתקופת הממלכה החדשה. הטקסט מכיל רשימה ארוכה של ערים לאורך החוף מצפון לבנון, ובכנען, לאורך אפיק [[נהר הירדן]] צפונה, לאורך ה[[ליטני]] ונהר ה[[אורונטס]] בסוריה.
==קישורים חיצוניים==
*[http://www.britishmuseum.org/research/search_the_collection_database/search_object_image.aspx?currentpage=1&asset_id=433725&orig=%2fresearch%2fsearch_the_collection_database.aspx&partid=1&searchtext=papyrus+anastasi+I&objectid=113784&numpages=10 פפירוס אנאסטאזי א] במוזיאון הבריטי
 
[[קטגוריה:פפירוסים]]