לדלג לתוכן

מיקרו-מחשב – הבדלי גרסאות

נוספו 32 בתים ,  לפני 7 שנים
מ
←‏סוגי מיקרו-מחשבים: קישורים פנימיים
מ (←‏מבנה המיקרו-מחשב: קישורים פנימיים)
מ (←‏סוגי מיקרו-מחשבים: קישורים פנימיים)
 
== סוגי מיקרו-מחשבים ==
*'''מערכות עיבוד נתונים''' - במערכות כאלה חשוב רוחב הזיכרון ומהירות החישוב. לדוגמה: ב-[[8086]] רוחב הזיכרון הוא 16 ביט, החל מה-[[80386 (מעבד)|80386]] רוחב הזיכרון הוא 32 ביט, וכיום במעבדים החדשים רוחב הזיכרון שלהם הוא 64 ביט. כמו כן חשובהחשוב הקצב מהירותשל החישוב{{סמ|אות|שעון}} (תדר השעון של המעבד), אשר גדלה בכל דור של מעבדים.
 
*'''מערכות מכשור ובקרה''' - במערכות כאלה מחברים יותר התקני קלט/פלט (I/O) ופחות זיכרונות. מאחר שברוב התקני ה-I/O רוחב אפיק הנתונים (Data Bus) הוא 8 ביט, לא נדרש מהמעבד רוחב זיכרון גדול, וברוב המערכות מספיק רוחב של 8 ביט. מהירות המעבד לא חשובה כל כך מאחר שרוב התקני ה-I/O איטיים יחסית למהירות פעולת המעבד (למעט מערכות עם מספר רב של התקני I/O). במיקרו-קונטרולרים כדוגמת ה-[[מיקרו-בקר 8051|8051]], יש דגש על פניה להתקני I/O הכוללים: פורטים, פקודות על ביטים בודדים וכו'.
 
במקרים בודדים דרוש גם רוחב זיכרון גדול וגם מהירות גבוהה. לדוגמה: אם רוצים לדגום בתדר מקסימלי רכיב המרה A/D בעל 16 ביט. במקרים כאלה אפשר לחבר מעבדים מהירים יותר ועם רוחב Data Bus של 16 ביט (לדוגמה: 80151 או 80251).
 
==ראו גם==
* [[ננו-מחשב]]