הבדלים בין גרסאות בדף "שלילת התארים"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 26 בתים ,  לפני 4 שנים
←‏תורת שלילת התארים: הוספת קישורים
(הוספת קישור בפסקת הפתיחה)
(←‏תורת שלילת התארים: הוספת קישורים)
 
==תורת שלילת התארים==
בחלקו הראשון של [[מורה הנבוכים]], הרמב"ם מקצה את פרקים א-נ לעיסוק במשמעות מונחים '''[[גשמיות|גשמיים]]''' המיוחסות לאל, ואת פרקים נא-סט שלאחר מכן לעיסוק במשמעות ה'''תארים''' המיוחסים לאל, ובכלל זה לתורת שלילת התארים.
 
ההפרדה שנעשתה בפילוסופיה של [[אריסטו]] בין עצם לבין מקרה חשובה להבנת התורה. כל דבר בעולם מופרד מבחינה מחשבתית לחלק המהותי שבו - ה'''עצם''', לבין התכונות המשניות שלו - ה'''מקרה'''.
 
===סוגי התארים===
 
הקביעה בדבר אחדות האל מוציאה מכלל אפשרות תיאור של אלוהים ב'''הגדרה מורכבת'''.<br />
כדי להבין מדוע, יש לשים לב לכך שמהקביעה שישנה הגדרה מורכבת לאלוהים נובע שישנן הגדרות שעומדות בזכות עצמן, והן מרכיבות את האלוהים. כלומר, אילו היו קיימים שני תארים "א" ו-"ב" ששניהם מגדירים את מהותו של אלוהים, הרי שבאופן מחשבתי יש קיום ל-"א" מבלי "ב" וכן להפך, וממילא אלוהים איננו '''אחד''' במובן החמור של המילה, אלא מורכב מ2משתי מהויות נפרדות.{{הערה|1=כמו כן, הדבר מתנגש עם אמונת [[קדמות האל]]; בהגדרה מורכבת אנו מודים שאין קיומו של אלוהים '''ראשוני''' או '''קדמון''', שכן קדמו לו (מבחינת '''מציאות''', לא מבחינת זמן) דברים אחרים: הגדרות אחרות שעומדות בזכות עצמן.}}
 
מכאן נובע שאין הגדרה מורכבת לאלוהים, ולפיכך לא ניתן לתארו בתיאור '''מגדיר חלקי''' (שהוא חלק מ'''תיאור מורכב'''), ואף לא בתיאור '''מגדיר מלא''' שהוא מורכב. עם זאת, כמובן אין מניעה לתארו בתיאור '''מגדיר מלא''' כאשר התיאור איננו מורכב, אלא מהווה מילה נרדפת בלבד.

תפריט ניווט