לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "גילוי נאות"

נוספו 152 בתים ,  לפני שנתיים
ב[[משפטים]], '''גילוי נאות''' הוא חובתו של אדם או ארגון לגלות עובדות מהותיות שיש בהן כדי להשפיע על תוצאה של פעולה הנוגעת לצד שלישי.
 
== גילוי נאות בתחום הכלכלה ==
השימוש המקורי והנרחב בגילוי נאות נעשה בתחומי ה[[כלכלה]], והוא אחת מהמטלות החשובות של [[רואה חשבון]], המבקר את הפעילות החשבונאית במערכת כלכלית: ב[[דוחות כספיים]] של [[חברה (תאגיד)|חברה]] או של ארגון כלכלי מוטלת עליו הדרישה לצרף גילוי נאות, ובו כל העובדות המהותיות והחשובות, כדי שאלה יתנו תמונה ברורה על מצבה הפיננסי של החברה.
 
בעת [[הנפקת מניות]] הגילוי הנאות נרחב יותר, והוא כולל את תחומי הפעילות של החברה, את תוצאותיה הכספיות ואת הסיכונים שהיא נחשפת אליהם בפעילותה. כן הוא כולל פרטים על [[נייר ערך|ניירות הערך]] המוצעים לציבור ועל השימוש שהיא מייעדת לתמורה שתתקבל מהנפקתם.
 
== גילוי נאות בתחום המשפט ==
השימוש בביטוי נפוץ גם בחקיקה המשפטית על כל תחומיה, והדרישות לגילוי נאות משובצות בחוקי [[הכנסת]] ובתקנות נלוות, בעיקר בכל הנוגע למערכת יחסים שבין ה[[צרכן]] לבין גופים המספקים לו שירותים. כך, למשל, נדרשים סוכני נסיעות להביא לפני הצרכן גילוי נאות בכתב על השירותים הניתנים במסגרת [[חבילת תיור]], וחברות [[ביטוח]] נדרשות במסגרת הגילוי הנאות לפרט לרוכשי ה[[פוליסה]] את המידע המפורט בתקנות מיוחדות. כמו כן נדרשים מוכרי רכב משומש למסור במסגרת מסמך גילוי נאות את היסטורית הרכב.
 
== הרחבת השימוש בגילוי הנאות ==
כוחו של הביטוי ועוצמתו המחייבת הביאו להרחבת השימוש בו בכל תחומי החיים. הגילוי הנאות מבטא את יושרו ואת כנותו של המשתמש בו. כך, למשל, [[חבר כנסת]] המשתתף בוועדה העוסקת בתחום הקשור לענייניו הפרטיים יביא לפני החברים בוועדה גילוי נאות על מצבו, ו[[עיתונאי]] הכותב על אישיות שהוא קשור עמה בקשרים עסקיים ושיש לו צד בעניין, יביא לפני קוראיו את הגילוי הנאות על כך.