לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "ג'ון הורטון קונוויי"

כמה עצוב... כנראה מקורונה
(כמה עצוב... כנראה מקורונה)
|הערות=
|מדינה=[[בריטניה]], [[ארצות הברית]]}}
'''ג'ון הורטון קונוויי''' (נולד ב-[[26 בדצמבר]] [[1937]]{{הערה|[http://www.nndb.com/people/680/000082434/ John Conway], באתר NNDB.}}–11 באפריל 2020) הואהיה [[מתמטיקאי]] [[בריטי]] הפעילשחקר ב[[תורת החבורות]], ב[[תורת הקשרים]], ב[[תורת המספרים]], ב[[תורת המשחקים הקומבינטורים]] ובו[[תורת הקודים]]. קונוויי תרם רבות גם לתחום [[שעשועי מתמטיקה|שעשועי המתמטיקה]], תרומתו המוכרת ביותר לתחום היא [[אוטומט תאי]] שפיתח בשם [[משחק החיים (אוטומט תאי)|משחק החיים]].
 
קונוויי הואהיה פרופסור ל[[מתמטיקה שימושית]] ב[[אוניברסיטת פרינסטון]]. הוא החל את לימודיו ב[[אוניברסיטת קיימברידג']]. הוא זכה ב[[פרס בריק]] בשנת [[1971]], ונבחר כחבר [[החברה המלכותית]] בשנת [[1981]]. קונוויי זכה ב[[פרס נמרס למתמטיקה]] בשנת [[1998]] וב[[פרס לירוי סטיל]] בשנת [[2000]]. [[מספר ארדש]] שלו הואהיה 1.
 
==ביוגרפיה==
קונוויי נולד ב[[ליברפול]] בשנת 1937. הוא הראה התעניינות וכישורים במתמטיקה מגיל צעיר. לאחר שסיים [[בית ספר תיכון]] החל ללמוד מתמטיקה ב[[אוניברסיטת קיימברידג']]. הוא סיים את התואר הראשון שלו בשנת [[1959]], והחל לבצע מחקר ב[[תורת המספרים]] בהנחיית [[הרולד דבנפורט]]. הוא פתר את [[בעיית וארינג]] למקרה של חזקות חמישיות, אולם בטרם פרסם עבודתו פורסם פתרון בלתי תלוי של צ'ן ג'נגרון. נראה שהעניין שלו במשחקים החל בשנותיו בקיימברידג', שם הפך לשחקן [[שש-בש]] נלהב ובילה שעות במשחק. הוענק לו דוקטורט בשנת [[1964]], והוא מונה לחבר אקדמיה ומרצה למתמטיקה באוניברסיטת קיימברידג'. קונוויי עזב את קיימברידג' בשנת 1986 בגלל מינוי באוניברסיטת פרינסטון.
 
כיום, קונוויי מתגוררהתגורר ב[[פרינסטון (ניו ג'רזי)|פרינסטון]], [[ניו ג'רזי]]. ישהיו לו שבעה ילדים מנישואים שונים, שלושה נכדים וארבעה נינים. הוא היה נשוי לאשתו השלישית, דיאנה, מאז שנת 2001.{{הערה|1=[http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Conway.html Conway Biography]}}
 
==עבודתו==