לדלג לתוכן

כיתת כוננות – הבדלי גרסאות

נוספו 1,202 בתים ,  לפני שנה
הרחבה
מ (בוט החלפות: גויס\1, נמנ\1 עם)
(הרחבה)
'''כיתת כוננות''' הוא כח אבטחה מצומצם המיועד לפעול במהירות תוך מענה ראשוני לאירוע ביטחוני במהירות עד להגעת כוחות נוספים. כיתת כוננות קיימת ב[[צה"ל]], ומתבססת על כח צבאי קטן ([[כיתה (צבא) (צבא)|כיתה]]). במרבית היישובים בישראל, בדגש על [[יהודה ושומרון]] ו[[עוטף עזה]]., קיימת כיתת הכיתהכוננות מורכבתהמורכבת מתושבי היישוב, שעברו הכשרה מיוחדת, ותפקידן לגשר על פער הזמן שנוצר מרגע של הכרזה על אירוע ביישוב ועד הגעת כוחות הביטחון ולסייע לכוחות הביטחון לאחר הגעתם.
 
==צה"ל==
כיתת הכוננות בצה"ל (מכונה גם ב[[ראשי תיבות]]: '''כ"כ''') מורכבת ממספר חיילים, הנבחרים באמצעות תורנות, הנושאים [[כלי נשק]] כאשר לעיתים מצטרפים אליהם [[חובש]]ים או כח עזר (למשל [[טכנאי]]ם).
 
כיתת הכוננות נדרשת למענה בתוך זמן קצר מאוד (עד מספר דקות בודדות) ולכן חבריה נשארים ב[[מדי צה"ל|מדים]] במשך כל תורנות המשימה. מרבית הציוד בה מוכן לפעולה והעמסה מיידית לצמצום זמן התגובה.
 
בבסיסים עורפיים, לא מורכבת הכיתה מ[[לוחם|לוחמים]], אלא מחיילי הבסיס שלעיתים אינם מאומנים דיו בשימוש בנשק.
 
==יישובים==
צוות כוננות יישובי מורכב מ-15 לוחמים בממוצע, כאשר הלוחמים הם מתנדבים מאומנים היטב שתפקידם לתת מענה בזמן אמת בכל אירוע חירום בתחומי היישוב על פי תוכנית פעולה ותרגולות סדורות מראש. כיתת הכוננות הם כח התנדבותי, שבהכרזת מצב מבצעי מסוים מגויס רטרואקטיבית כחיילי מילואים. חברי כיתת הכוננות נמנים עם כוחות המילואים באכ"א, מצוידים בנשק צבאי, אפודים קרמיים ומאומנים על ידי החטיבה המרחבית.