חובש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סיכת חובש בצה"ל

חובש הוא מונח המשמש במספר מדינות לתיאור אדם המיומן ומומחה במקצוע רפואת החירום, אשר מוכשר בנוהלי העבודה הקלינית, המעבדתית והמנהלית. החובש עובד בעיקר במסגרת שירותי עזרה ראשונה, והוא מוכשר להגיב במהירות למצבי חירום בתחומי הרפואה, פציעות טראומתיות וזירות תאונה.

בישראל, חובש רפואת חרום, מוכר בקיצור כחובש, עובד בעיקר במסגרת שירותי עזרה ראשונה, בהתנדבות במגן דוד אדום ובאיחוד הצלה או במסגרת שירות צבאי. מגיש עזרה ראשונה נקרא לעתים בטעות חובש, אך החובש הוא סוג הכשרה ספציפי בסולם הדרגות המקובל ברפואת החירום.

רמות הכשרה שונות של חובש במגן דוד אדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסגרות המורשות להכשיר חובשים במדינת ישראל הן מד"א, איחוד הצלה, צה"ל וחברות הדרכה פרטיות. לרוב אין הכרה הדדית של ההסמכה בין כלל הארגונים מאחר שקיימות רמות הכשרה שונות של חובש.

רמות ההכשרה:

מע"ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מגיש עזרה ראשונה בישראל

מע"ר (מגיש עזרה ראשונה) הוא מתנדב ארגוני הצלה אשר עבר בהצלחה קורס 60 ומוסמך לעלות על אמבולנסים ולטפל בפצועים ובחולים ברמה שהוכשר לה. במדי מד"א מגיש העזרה הראשונה יזוהה באמצעות פס אדום מעל פס הכסף וללא דרגות. במד"א, מע"ר יהיה, למעט מקרים מיוחדים, מתנדב נוער, כלומר קטין. מסיבה זו אין מע"רים במד"א מורשים להיכנס לזירות פיגועים.

בנוסף, כל לוחם בצה"ל עובר קורס מזורז של כ-17 שעות, שבסופו הוא מוכשר כמע"ר. החל מ-2015 הקורס כולל גם תוכנית "מגן" שכוללת טיפול בתגובות קרב נפשיות.

מפעיל תאר"ן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפעיל תאר"ן (תחנת אירוע רב נפגעים), לשעבר תער"ן (תחנת עזרה ראשונה ניידת), הוא מגיש עזרה ראשונה אשר הוסמך בקורס מטעם מגן דוד אדום לתפעל אמבולנס תאר"ן. זוהי הסמכה הנמצאת במד"א בלבד. את הקורס עוברים מתנדבי נוער בקיץ, בקורס לומדים המתנדבים את עקרונות מד"א באר"ן, את דרך הפריסה של ניידת התאר"ן ונושאים שונים ברמה בסיסית כמו סיוע לרופא בביצוע פרצדורות רפואיות שונות ופרמקולוגיה.
בדרך כלל התאר"ן נכנס לפעולה כאשר ישנו אירוע רב נפגעים שהגדרתו היא אירוע שבו הטיפול והפינוי של פצוע אחד משפיעים על הטיפול והפינוי של פצוע אחר. מפעיל התאר"ן יזוהה על ידי סיכה שבה סמל הנחש כרוך על חרב בצבע זהב על סמל הגדנ"ע הצבאי בירוק על מגן דוד אדום הנענד על מדי מד"א.

מע"ר בכיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מע"ר בכיר (מגיש עזרה ראשונה בכיר) הוא מתנדב מד"א מעל גיל 18 אשר עבר קורס 88 שעות או 60 שעות + השלמה של 28 שעות, שבנוסף על החומר הנלמד בקורס 60 השעות נוספו: לידה, לימוד פתיחת וריד במקרה הצורך, נהלים, הכרת הנט"ן וטיפול באר"ן. ובנוסף מע"ר בכיר מורשה בפתיחת וריד בנוכחות איש צוות הבכיר ממנו חובש ומעלה.

מע"ר בכיר אינו נחשב ברמת השטח לחובש, כיוון שאינו לומד אר"ן/חומ"ס (אירוע רב נפגעים/חומרים מסוכנים). מע"ר בכיר יזוהה על ידי חולצה עם פס אפור ללא דרגות.

חובש רפואת חירום/נהג[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובש רפואת חירום/נהג - אדם שעבר את קורס החובשים יוסמך כחובש רפואת חירום/נהג אמבולנס. הקורס במגן דוד היום נמשך כ-230 שעות לנהגי אמבולנס ו-200 שעות לחובשים מלווים, ומעניק לחובש ידע עיוני ומעשי בטיפול במצבי חירום בחולה, מצבי חוסר הכרה, אנטומיה ופיזיולוגיה של הלב, קרדיולוגיה בסיסית, מחלות לב וכלי דם, אנטומיה ופיזיולוגיה של מערכת הנשימה, מחלות דרכי נשימה, עירויים ופתיחת וריד, גינקולוגיה ומיילדות, ומחלות זיהומיות. כמו כן הקורס מעניק ידע עיוני ומעשי בהחייאה בסיסית ובהחייאה חצי מתקדמת עם מכשירים. הקורס כולל גם את נוהלי מד"א, ודרכי הטיפול באט"ה (אירוע טוקסולגי המוני) ובאר"ן (אירוע רב נפגעים). במד"א ובחברות אמבולנסים פרטיות, רוב נהגי האמבולנסים הם חובשים. הכשרת הנהג לא תהיה מתחת לרמת החובש אך יכולה להיות יותר מכך (חובש בכיר, פרמדיק). חובש רפואת החירום יזוהה על ידי פס כסף במדי מד"א ובדרגת מתן/מת"ש/מת"מ/מת"ב/מת"ק/רמ"ת/רמ"ב.

חובש בכיר / חובש החייאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורס כולל הרחבה של הידע הנלמד בקורס החובשים ובנוסף לידע זה מקנה הקורס ידע בהחייאה מתקדמת, בפרמקולוגיה, הפרעות בקצב הלב וא.ק.ג, והכרת הציוד ועקרונות העבודה בנט"ן/אט"ן. במד"א החובש בכיר מזוהה על ידי פס כחול מעל פס הכסף במדיו. ההכשרה המקבילה הצבאית נקראת גם חובש החייאה (שלב 11) - שהיא הרמה הגבוה ביותר לחובשים לפני פרמדיק (חובש החייאה בכיר).

מסלול קידום מתן במד"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראה עוד על דרגות מד"א

דרגה שם דרגה הכשרה בסיסית נדרשת הכשרה המזכה לדרגה וותק לדרגה הבאה
דרגת מתן.svg מתן

קורס חובשי רפואת חירום / חובש בכיר/ קורס מתרימי דם

קורס חובש רפואת חירום / קורס חובש בכיר 2 שנים
דרגת מתש.svg מת"ש
(מתן שני)

קורס חובשי רפואת חירום / חובש בכיר / קורס מתרימי דם

קורס חובש רפואת חירום / קורס חובש בכיר 5 שנים
דרגת מתמ.svg מת"מ
(מתן מתקדם)

קורס חובשי רפואת חירום / חובש בכיר / קורס מתרימי דם

קצין משמרת / אחראי התרמה 7 שנים
דרגת מתב.svg מת"ב
(מתן בכיר)

קורס חובשי רפואת חירום / חובש בכיר / קורס מתרימי דם

חונך מתרים / נאמן איכות / נאמן בטיחות 9 שנים
דרגת מתק.svg מת"ק
(מתן בכיר מתקדם)

קורס חובשי רפואת חירום / חובש בכיר / קורס מתרימי דם

ראש צוות התרמה 6 שנים
דרגת רמת.svg רמ"ת
(רב מתן)

קורס חובשי רפואת חירום / חובש בכיר / קורס מתרימי דם

נהג אחראי תחנה 5 שנים
דרגת רמב.svg רמ"ב
(רב מתן בכיר)

קורס חובשי רפואת חירום / חובש בכיר / קורס מתרימי דם

- 35 שנה ומעלה

חובשים בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובש קרבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובש קרבי הוא חובש שביצע קורס חובשים קרביים בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך כ-13 שבועות. בסופו של הקורס הוא חובש בעל סימול 07. בקורס החובש לומד באופן בסיסי אנטומיה, טראומה, רפואת שגרה, רפואת חירום, פרמקולוגיה ועוד. בנוסף הוא עובר הכשרות טיפול מסוגים שונים כגון חבישה, מתן עירוי, קיבוע גפיים, ביצוע החייאה ועוד. כחלק מההכשרה עוברים החובשים בקורס מספר אימוני טיפול וחבישה מסוגים שונים ולקראת סוף הקורס הם עוברים הכשרה של שבוע תאג"ד.

בסוף הקורס החובש חוזר ליחידתו ששם הוא מתפקד כחומ"ל (חובש מחלקתי) המתעסק בעיקר ברפואת חירום. בנוסף ישנם חובשים קרביים היוצאים להדריך בבה"ד 10 או משמשים כחובשי מרפאה בחטמ"רים או בתאג"דים.

חובש כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובש כללי הוא חובש שביצע קורס חובשים כלליים בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך כשלושה חודשים (שבוע פחות מחובש קרבי עקב שבוע התאג"ד שאינו נכלל בהכשרה). בסופו של הקורס הוא חובש בעל סימול 06. בקורס החובש לומד באופן בסיסי הכשרה דומה לזו של החובש הקרבי בדגש על רפואת השגרה. לרוב משתבצים החובשים הכלליים בבסיסים עורפיים.

חופ"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשי תיבות של חובש פלוגתיחיל התותחנים: חובש סוללה). מרכז את פעילות החובשים המחלקתיים בפלוגה והינו היחיד המוסמך להפנות חיילים לרופא ולחלק תרופות בזמן שיגרה. בניגוד לחוג"ד, אין צורך בהסמכה נוספת כדי לעבור מתפקיד חובש לחופ"ל, אך מתקיימים מדי פעם קורסי חופל"ים בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) המעשירים ומכוונים את ידע החובשים לתפקיד החופ"ל.

חוג"ד[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובשים קרביים מבצעים אימון תאג"ד תקופתי יחד עם רופא הגדוד, ובהנחיית מדריך מבה"ד 10.

בצה"ל, ראשי התיבות של חובש גדודי, משמש כחובש הבכיר ביותר בגדוד. החוג"ד הוא חובש קרבי מדרגת סמל ומעלה, שביצע קורס נוסף בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך 7 שבועות והוכשר לתפקיד זה. בקורס, החוג"ד לעתיד לומד ניווט, הפעלת צוות, פרמקולוגיה, אנטומיה מורחבת ועוד. חוג"ד מקבל שלב מקצועי 010 (חובש קרבי הוא בעל סימול 07 וחובש כללי הוא בעל סימול 06).

החוג"ד הוא מנהל הצוות של התאג"ד ומפקד משנה במחלקת הרפואה הגדודית (סגנו של הרופא, מפקד המחלקה). תפקידו לנהל את החובשים ולפקד עליהם, לקבל מהם דיווחים בעת אירוע, לעדכן את הרופא/פרמדיק (הסמכות הרפואית הבכירה) ולכוון אותם לפצועים הדורשים טיפול רפואי מתקדם.

חוג"ד מזוהה לעתים בסיכת חובש מוזהבת על מדי ה-א'.

אחראי מרפאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצה"ל אחראי המרפאה משמש כחובש בכיר בגדוד (תאג"ד) או מרפאה. ביחידות הקרביות אחראי המרפאה הוא חובש קרבי מדרגת סמל ומעלה, שביצע קורס נוסף בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך 3 שבועות והוכשר לתפקיד זה. הנושאים הנלמדים במהלך הקורס הם, בין השאר: הפעלת צוות, פרמקולוגיה, אנטומיה מעט מורחבת יותר, ניהול מרפאה, נהלים רפואיים, חוקים וזכויות החולה והצוות המטפל. אחראי מרפאה מקבל שלב מקצועי 09. אחראי מרפאה הוא מנהל ומפקד מקביל לחוג"ד במחלקת התאג"ד ומפקד מקצועי של חובשי הפלוגות והחופ"לים. כמו כן אחראי מרפאה משמש גם כמנהל אירוע רפואי.
ביחידות העורפיות משמש אחראי המרפאה כמנהל המרפאה. בשונה מתפקידו ביחידות הקרביות בהן הוא דמות עצמאית במחלקה, שהחוג"ד לא ממונה מעליה, אבל גם אין לה סמכויות פיקודיות, ביחידות העורפיות לרוב הוא הסמכות הבכירה במרפאה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.