מיולניר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ציור של מיולניר

במיתולוגיה הנורדית, מיולניראיסלנדית: Mjölnir, בנורדית עתיקה: Mjǫllnir) הוא מקבתו של ת'ור, אל נורדי בעל חשיבות רבה במיתולוגיה זאת אשר קשור לרעמים. מיולניר מיוצג במיתולוגיה הנורדית כאחד מכלי הנשק המפחידים ביותר. באדה הפרוזאית, סנורי סטורלוסון כותב שהמקבת נוצרה בידי האחים הגמדים סינדרי וברוקר. בנוסף הוא דיבר על כך שידיתו הקצרה יחסית של המקבת היא תוצאה של טעות בזמן יצור המקבת.

שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם מיולניר לרוב מפורש כ"האחד שמוחץ", מגיע מהפועל Mölva שפירושו "למחוץ". מילים נוספות בשפות אירופאיות אשר המשמעות שלה היא מקבת, היא המילה הסלאבית "מולוט" (Molot), והמילה הלטינית "מלאוס" (Malleus).

דעה נגדית משווה את שם המקבת למילה הרוסית "מולנייה" (Mолния) והמילה הולשית "מלט" (Mellt), שתיהן מילים אשר משמעותן היא "ברק". האפשרות השנייה תהפוך את מיולניר לנשקו של אל הברק, ונשק של סערה.

בטקסטים הנורדים העתיקים, מיולניר מזוהה עם המילה "מקבת", מילה אשר בנורדית עתיקה יכולה להתפרש כאבן, סלע או צוק, אשר בסופו של דבר מגיע מהמילה ההינדו אירופאית "H₂éḱmō" אשר פירושה סלע או כלי עשוי סלע, מילה זאת דומה למילה הסנסקריטית "אשמאן" שמשמעותה זהה.

שימוש מודרני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמינים רבים בנאו-פגאניזם גרמאני עונדים שרשראות עם מיולניר בתור סמל לאמונתם. עיבודים רבים של מיולנרים מיוצרים, נמכרים ומשמשים בידי קבוצות נאו פגאניות או בידי נאו פגאנים בודדים. מחלוקת מסוימת התעוררה כאשר אנשים בארצות הברית ניסו לקבל הכרה של הממשלה במיולניר כסמל דתי. ממשלת ארצות הברית החלה להכליל את מיולניר כסמל מוכר החל ממאי 2013.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מיולניר בוויקישיתוף