תור (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תור
תור, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Thor Vol.3 #8 מיוני 2008, אמנות מאת מרקו ג'ורג'ביק ואוליביה קויפה.
תור, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Thor Vol.3 #8 מיוני 2008, אמנות מאת מרקו ג'ורג'ביק ואוליביה קויפה.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Journey into Mystery #83
(אוגוסט 1962)
יוצרים סטן לי, לארי לייבר, ג'ק קירבי
מבוסס על-פי הדמות במיתולוגיה הנורדית
גילום הדמות כריס המסוורת' ("היקום הקולנועי של מארוול")
מידע
שם אמיתי תור בן אודין
כינויים זיגמונד, ארתור, זיגפריד, ד"ר דונלד בלייק, ג'ייק אולסון, סיגורד ג'רלסון, אריק מסטרסון, תור העוצמתי, בנו המועדף של אודין, שליט אסגרד, אל הרעם, בנה של גאיה, בנה של פריג, "זהבה", אדון הסופות והברקים, הלוחם האדיר בכל המיתולוגיות, גאוות אסגרד, ג'ייק אולסון, הברק, נותן הרעמים, מביא הרעם, אדון הסופות, אדון הברקים, שליט מזג האוויר, אב הכל
סטטוס פעיל
גזע אסגרד
נטייה טוב
כוחות חוזק, מהירות, סיבולת, שליטה בברק ואריכות חיים על-אנושיים (באמצעות התפוחים הזהובים של אידון)
,באמצעות מיולניר
*תעופה
*ספיגת והקרנת אנרגיה
*תמרון מזג האוויר
*מסע בין-ממדי
*תמרון אלקטרי
כלי נשק פטיש קרב מיולניר, גרזן קרב סטורמברייקר
חבר בקבוצה האוונג'רס, האסגרדים, מבשרי גלקטוס
חבר לשעבר בקבוצה יחידת האלים, נקמת המלכה, חיל תור, ליגת העולמות, חיל קרונוס, אלי אסגרד, האוונג'רס של סאן-ספוט, האוונג'רס המופלאים
אזרחות אסגרדית
דמויות קשורות
משפחה אודין (אב)
גאיה (אם)
פריג (אם חורגת)
בלדר, טיר, וידאר, בראגי (אחים)
לוקי (אח מאומץ)
ראגנארוק (שיבוט קיבורג)
בור (סב, מת)
קול (דוד)
אלדריף ולאוסה (אחיות)
אויבים לוקי (קומיקס), הלה (קומיקס), ראגנארוק (קומיקס), תאנוס

תוראנגלית: Thor ,לעיתים מבוטא כת'ור) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Journey into Mystery #83 מאוגוסט 1962, פרי עטם של סטן לי ולארי ליבר ובאיורו של ג'ק קירבי. דמותו התבססה על תור מהמיתולוגיה הנורדית.

דמותו של תור מדורגת במקום ה-14 ברשימת מאה גיבורי העל הגדולים, לפי אתר IGN.[1] את דמותו של תור בסרטי היקום הקולנועי של מארוול "תור", "הנוקמים", "תור: העולם האפל", "הנוקמים: עידן אולטרון", "תור: ראגנארוק" "הנוקמים: מלחמת האינסוף", ו"הנוקמים: סוף המשחק" מגלם השחקן כריס המסוורת', שישוב לגלם את הדמות בסרט "תור: אהבה ורעם".

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופעתו הראשונה של תור בחוברת Journey into Mystery #83 מאוגוסט 1962, אמנות מאת ג'ק קירבי וג'ו סינוט

רעיונו של הכותב סטן לי לדמותו של תור הגיע מתוך הרצון ליצור דמות שתהיה חזקה יותר מכל בן אנוש אחר. לבסוף הוא בחר ליצור דמות אל, ומכיוון שהקוראים הכירו בזמנו את האלים הרומיים והיוונים, הוא התמקד במיתולוגיה הנורדית. בנוסף, הוא דמיין את האלים הנורדים כויקינגים מתקופה קדומה, בעלי זקן עבות, קסדות מקורננות ואלות קרב. בתחילת שנות השישים, הכותר Journey into Mystery היה זקוק לזריקת התעוררות ולכן הוא בחר באל הנורדי תור לעמוד בראש סדרת הכותרים. הוא ביקש מאחיו, לארי ליבר, לכתוב את התסריט, וכבדרך הרגל, הוא ציוות לכותר את המאייר ג'ק קירבי, עמו היה שותף ליצירת גיבורי על נוספים מאותה תקופה (קפטן אמריקה, איירון מן, ספיידרמן, אקס-מן, ארבעת המופלאים והענק הירוק). מחוברת #101 החלה הרצה ממושכת עד לחוברת #179 (אוגוסט 1970), כאשר עוד בחוברת #79 (אוקטובר 1963) נוספה עלילה בשם Tales of Asgard בת חמישה עמודים שהורחבה בגיליון הבא ל-18 עמודים.

בחוברת #126 (מרץ 1966) שונה שם הכותר ל-The Mighty Thor ועלילת Tales of Asgard הוחלפה במעללי "הבלתי אנושיים" (The Inhumans, גליונות #146-152, נובמבר 1967-מאי 1968). ג'ק קירבי עזב את הכותר לקראת סוף 1970, והחליפו המאייר ג'ון בוסימה החל מחוברת #182 (נובמבר 1970). סטן לי עזב מיד לאחר מכן, ואותו החליפו כותבים כג'רי קונוויי, לן ויין ורוי תומאס, כשזה האחרון שילב רבות מהמיתולוגיה הנורדית ועיבד אותן לתוך הקומיקס.

וולט סימונסון לקח על עצמו הן את מלאכת הכתיבה והן את מלאכת האיור החל מחוברת #337 (נובמבר 1983) עד לחוברת #367 (מאי 1986). הוא הציג את דמותו של בטא ריי ביל במה שנחשב בעיני רבים להרצה מוצלחת ופופולרית. לאחר עזיבתו, העורך הראשי של מארוול דאז טום דה פלקו עבד על הכותר יחד עם האמן רון פרנץ, עד אשר עזב בחוברת #459 (פברואר 1993).

לאור ההתפתחויות במיני סדרה "גיבורים נולדים מחדש" בשנות ה-90, תור ודמויות רבות של גיבורי על הוסרו מהמשכיות יקום מארוול למשך שנה אחת והועברו ליקום מקביל. הכותר שינה את שמו מחדש ל-Journey into Mystery החל מחוברת #503 (נובמבר 1996) ועד לחוברת #521 (יוני 1998).

לאחר חזרתו ליקום מארוול, תור החל בכרך שני בחוברת Thor vol. 2 #1 (יולי 1998). חוברת #36 (יוני 2001) החלה להשתמש במיספור כפול, כמחווה להרצה המקורית משנות השישים. כרך זה נכתב עד לחוברת #85/#587 (דצמבר 2004), כאשר דן ג'ורגנס כתב את 79 החוברות הראשונות, ודניאל ברמן ומייקל אבון איימינג השלימו את הסדרה עד לסופה.

הכרך השלישי של הכותר החל בספטמבר 2007 בכתיבתו של ג'יי מייקל סטרזינסקי ובאיורו של אוליביה קויפה. בינואר 2009, הכותר שינה את מספורו חזרה להרצה משנות השישים (חוברת #600). קיירון גילן החליף את סטרזינסקי בחוברת #604 עם האמנים בילי טאן, ריצ'רד אלסון ודאגי ברייטוויית' עד לחוברת #614, ונכון להיום ממונה על הכותר הכותב מאט פרקשן.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות השישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אודין, אביו של תור, מחליט כי על בנו ללמוד את ערכה של ענווה ובתוך שכך מאכלס אותו בתוך גופו של סטודנט לרפואה מוגבל בשם דונלד בלייק, ללא כל זכרונות על אלוהותו. במהלך חופשה בנורווגיה ולאחר שהפך לרופא מן המניין, בלייק עד להגעתו של כח סיור חוצני. בלייק נמלט למערה, ולאחר שמגלה את מקבתו המוסתרת של תור - מיולניר - והטחתה בסלע, הופך לאל הרעם.

לאחר שהביס את החוצנים, תור חולק בחיים כפולים עם האלטר אגו שלו - מטפל בחולים יחד עם האחות ג'יין פוסטר, אהובתו בהמשך, ומגן על האנושות מפני רוע. מיקומו של תור על פני כדור הארץ מושך עד מהרה את תשומת לבו של אחיו החורג ואויבו לוקי, אשר שב לכדור הארץ פעמים רבות כדי להרוס את אחיו. לוקי גם אחראי לשלושה מנבליו העיקריים של תור - "האיש הסופג" (Absorbing Man), "צוות הריסה" (Wrecking Crew) ו"מלקית' הארור" (Malekith the Accursed). במהלך אחת ההתרחשויות, לוקי אחראי בעקיפין ליצירת חבורת האוונג'רס, כאשר הוא משתמש בחיזיון כדי למשוך את תור לקרב עם הענק הירוק. מבין האויבים המוקדמים של תור ניתן למנות את האיש הרדיואקטיבי, מכשפת ומוציא להורג, הצבא האדום, זארקו איש המחר, איש הלבה, הקוברה, מיסטר הייד וכן הגרגויל האפור.

תור מתאהב בג'יין פוסטר ומסרב להוראותיו של אביו לחזור לאסגרד, דבר אשר מוביל לענישתו מספר פעמים. כמו כן, חיבתו של תור לכדור הארץ ניכרת היות שהוא בנה של האלה הבכירה גאיה. תחבולותיו הערמומיות של לוקי מאלצות את תור לשתף פעולה עם אביו ועם בן בריתו בלדר כדי לעצור את ענק האש סירטיר, להביס את האיש הסופג הכוחני, ולהוכיח את חפותו במבחן האלים, מה שמצריך ממנו פרישה זמנית מהאוונג'רס.

תור פוגש גם באל היווני הרקולס, שהופך לחבר נאמן כאשר תור מצילו מהאל האולימפי פלוטו. בנוסף, הוא בולם את התקדמותו של אגו הכוכב החי ומציל את ג'יין פוסטר מידיו של הוד התפתחותו. אודין לבסוף מסכים למערכת היחסים בין תור לג'יין פוסטר, בתנאי שהיא תעבור את המבחן. אולם, פוסטר נכנסת לפאניקה ונכשלת. למרות כישלונה, אודין שולח אותה חזרה לכדור הארץ בניסיון למצוא אהבה חדשה, ותור שבור הלב מכיר את הלוחמת האסגרדית סיף. תור נאבק בטרול האסגרדי אוליק לראשונה בניסיון לגנוב חזרה את מיולניר, מביס את קאנג הכובש ואת סופר-סקרול החוצני, ויחד עם אודין ובני בריתו נכנס לקרב עד מוות עם "שלושת המכשפים".

למרות ניסיונות חוזרים ונשנים של לוקי להשמיד את תור בעזרת אויבים חדשים וותיקים, תור יוצא כשידו על העליונה ואף מונע את לקיחתו בידי אלת המוות הלה. הוא חוזר לאסגרד כדי למנוע מאויבו מנגוג לשלוף את חרבו של אודין ובכך להשמיד את יקום מארוול, מגלה אודות הישות הקוסמית גלקטוס ומונע מאדם וורלוק מלחטוף את סיף.

שנות השבעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תור נלחם שוב בסירטיר כאשר ענק האש פורץ לתוך אסגרד. הדבר קורה בזמן שלוקי תופס את השלטון באופן זמני באמצעות הטבעת של אודין. הוא חוזר לכדור הארץ מעט מאוד, וזאת לאחר שהוא נתקל באיומים חוזרים ונשנים מכוחות אסגרדיים (מנגוג ואוליק, לדוגמה), אלוהיים (פלוטו) וקוסמיים (אינפיניטי, קְסור).

תור עוזר לחברי האוונג'רס לנטרל מספר אויבים (כדוגמת אולטרון, גרביטון, הרוזן נפאריה וקורבאק), הנתונים להשפעתם של "זקני היקום" המרושעים. הוא גם מונע ממנגוג ניסיון שני להשתלט על חרבו של אודין, לאחר שזה התחזה למלך אסגרד. בנוסף, הוא ניצל על ידי בן בריתו ולסטאג כאשר "כוח אודין" הופך לכוח הרסני ובעל תודעה משלו, וכן ניצל ממוות כאשר אביו, אודין, מתכנן אירוע קרב מבוים (בסיפור "שחר האלים").

שנות השמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תור מתעמת בסופו של דבר מול המארח הרביעי של קבוצת נבלי-על "השמימיים" ולומד אודות מקור עולם ביתו, אסגרד, ואודות תוכניתו של אודין להגן על כדור הארץ מפני השופטים החוצניים. אודין מנסה לעצרם באמצעות שריונו של "המשמיד" וחרבו, אך "השמימיים" עוזבים לבסוף רק כאשר ניתנת להם מתנת מנחה של תריסר בני אנוש בידי גאיה בשם "אמהות השמיים" (ביניהן פריג והרה). תור לומד גם כי אמו הביולוגית היא גאיה.

לאחר שהשיב את האלים האסגרדים למקומם הראוי מעל פנתאון האלים (באמצעות איסוף האנרגיות מאימהות השמיים של שאר הפנתאונים), תור חווה מספר הרפתקאות בכדור הארץ - בין היתר נלחם בכוחותיו של גלקטוס, מונע ממפיסטו מלקחת נשמות אנוש, מטהר את שמו לאחר שהואשם על ידי האל האסגרדי טיר, עוזר לדראקס המשמיד, מתעמת מול מלך נסטרונד לשעבר פפניר כאשר שוחרר בידי לוקי, ונלחם נגד דרקולה. תור לומד גם אודות קיומו של "אוכל האלים", יצור שזומן כשאלי המוות מכמה פנתאונים איחדו את ממלכותיהם באופן זמני. היצור מתגלה כבנה של גאיה, ולפיכך כאחיו למחצה, ולאחר הבסתו תור משיב את הסדר הקוסמי על כנו.

תור נשלח על ידי מנהל סוכנות S.H.I.E.L.D ניק פיורי לחקור חללית המתקרבת לכדור הארץ ונתקל בבטא ריי ביל החוצני, שלאחר קרב קצר עמו מצליח להניף את מקבתו של תור, מיולניר. לאחר ישוב ההדורים עם האלים האסגרדים, בטא ריי ביל כורת ברית עמם ובאישורו של אודין זוכה לעזור לתור ולבני בריתו בהבסת צבא שדים בהנהגת שד האש סירטיר, האוחז בחרב "שחר", חרב האבדון האימתנית. לאחר מספר קרבות ממושכים, כולל קרב עד מוות עם פפניר, האלים נוחלים ניצחון, אם כי סירטיר נעלם דרך קרע בזמן ונחשב למת.

תור נשאר באסגרד כדי למלא את הריק שנותר לאחר מותו לכאורה של אודין. הוא מניס את הלה, פוגש באבי-סבו טיוואז, מאלץ את לוקי לרפא אותו משיקוי אהבה, מציל נשמות אבודות מתוך ממלכתה של הלה, ובעזרתו של בטא ריי ביל מביס את האלף האפל קורס. תור מקולל בידי הלה לאחר שהציל את אנג'ל מידי חבורת "המשוטטים" הרצחנית. עצמותיו הופכות לשבירות כזכוכית והוא אינו מסוגל להתרפא אם נפגע. הקללה הופכת אותו לאלמותי, והוא אינו יכול למות חרף פציעותיו הרבות. תור נפצע בקרב עם האיש הסופג (שנשלח על ידי לוקי) ובסופו של דבר ניצל על ידי לוקי במהלך קרב עם האלפים האפלים.

תור נאלץ לעטות שריון על מנת להגן על גופו השברירי. הוא ולוקי מביסים קבוצה של ענקי כפור המחפשים נקם על ידי מציאת הנחש של מידגרד, בתקווה שזה יהרוג את אל הרעם. לפי הנבואה, תור והנחש של מידגרד עתידים להרוג אחד את השני במהלך הראגנארוק. הענקים מוצאים את הנחש לבסוף, אשר נלחם נגד תור בקרב עד מוות. תור הורג את הנחש, אם כי גופו מתאדה לחלוטין. לוקי הורג את ענקי הכפור ומוצא את צורתו הנוזלית של תור. המשמיד מנסה לפרק את אל הרעם לגורמים אך אינו יכול לעשות זאת עקב קללתה של הלה. תור לבסוף מצליח להשתלט על מוחו של המשמיד ומאלץ את הלה באיומי מוות להשיב את צורתו המקורית. לאחר מכן, הוא שובר את זרועו של לוקי כעונש על מעשיו.

שנות התשעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מפגש נוסף עם השמימיים בעולם חוצני, תור מוצא את אודין – אסירו של סת – ומשתמש בכוחו כדי להדוף את סירטיר, להביס את אניהילוס בשעה שאסגרד מצויה באזור השלילי ונלחם בג'אגרנוט, אויבם של האקס-מן בכדור הארץ. כאשר תור הורג את לוקי בקרב יחידים, הוא מגורש על ידי היימדל האסגרדי, שמתפקד כשליט זמני בעת שאודין מתחיל את תקופת שנתו. הוא מוחלף על ידי בן האנוש אריק מסטרסון, שהופך לגיבור העל ת'נדרסטרייק. כאשר אודין מתעורר, תור נסלח על מעשיו וחוזר. במהלך קרב, תור נתקף שגעון לוחמים בידי ולקיריה. לאחר שהוא גובר על כל מי שמנסה לעצרו, הוא מובל על ידי תאנוס הנצחי בפני אודין, שמרפא את בנו מהשגעון.

תור נלכד ביקום מקביל יחד עם קבוצות גיבורי על אחרות כהאוונג'רס וארבעת המופלאים לאחר שהביסו את אונסלוט. למשך שנה, הגיבורים חיים במציאות מקבילה המתגלה כתוצר מלאכותי, עד אשר הם חוזרים ליקום שלהם. תור מצטרף חזרה לאוונג'רס ונלחם במשמיד יחד עמם. הוא ניצל על ידי ישות בשם מרנוט, המתגלה כאחד מעורביו של אודין. בנוסף, תור נכנס למלחמה עם האלים האפלים, נלחם בשלושת המכשפים ונאבק מאבק מתמשך עם תאנוס, המחפש לעצב מחדש את היקום.

שנות האלפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר אודין מת בקרב נגד סירטיר, תור הופך לשליט אסגרד. הוא מרחיב את תחום שלטונו, הכולל כעת את כדור הארץ. הוא ובני בריתו האסגרדים שוחטים וכולאים את כל אלה המתנגדים להם, אשר ביניהם חבורת האוונג'רס. הוא מתחתן עם אמורה ולהם נולד ילד אשר עם גדילתו מתחיל לפקפק ביכולת שיפוטו של אביו. כשהוא נעשה מודע למעשיו, תור מוכה אשמה ועובר מסע בזמן לתיקון טעויותיו.

כשקו הזמן חוזר לתיקונו, לוקי משיב לחיים את סירטיר, אשר מחשל מקבות למאמיניו של לוקי ומחל את הראגנארוק. מתברר כי הראגנארוק הוא תוצר עקיף של אלה אשר יושבים במרום ואשר הם "האלים של האלים". לפיכך, תור מתעמת מול הנורנים (הגורלות) ומנתץ את המרקם הקיומי של אסגרד. לאחר ששובר את מעגל הראגנארוק ומתגלה לו כי זו הייתה תוכניתו של אודין מלכתחילה, תור נכנס לתרדמת.

מקבתו של תור מתגלה בכדור הארץ ונמצאת תחת חסות צבא ארצות הברית. כאשר דוקטור דום נמלט מגיהנום הוא מנסה להניף את המקבת ללא הצלחה. המקבת מגיעה לרשותו של אדם בשם דונלד בלייק, אשר בנוגעו בה מועבר למישור אי-קיום בו שוכן תור. הוא מסביר לתור שכשאודין הסיר את אישיותו של בלייק מבנו, בלייק עצמו שוגר למישור שבו שכן תור. בלייק משכנע את תור להניף את המיולניר פעם נוספת ולחלוק שוב את אישיותו עמו. בלייק גם מגלה שחבריו האסגרדים של תור אינם מתים אלא חבויים בכדור הארץ.

תור בונה מחדש את אסגרד באוקלהומה ולומד אודות מלחמת האזרחים בין גיבורי העל. הוא זועם על כי טוני סטארק יצר שיבוט בדמותו באמצעות DNA במלחמה על רישום המוטאנטים - ראגנארוק הקיבורג. הוא נלחם בסטארק ומביס אותו. אסגרד מקבלת מעמד של שגרירות זרה, עם חסינות דיפלומטית לנתיניה. תור מחפש אחר האסגרדים ומשיב את כולם מלבד סיף, הלכודה בגופה של אשה זקנה. הוא מחפש אחר אביו ומוצא אותו בולהאלה, נלחם בקרב מתמשך נגד סירטיר. אודין מייעץ לבנו כי עליו להנהיג את האסגרדים.

במהלך אירועי פלישה סודית, תור מציל ומרפא את בטא ריי ביל, בן בריתו, אשר עוזר לו בפלישת גזע הסקרול החוצני. במהלך הפלישה תור נאלץ להקריב את חייה של שותפתו לאוונג'רס, הצרעה. תרמית של לוקי גורמת לתור להרוג את סבו, והוא מגורש מאסגרד. הוא מחפש אחר דוקטור סטריינג' בתקווה לתקן את מקבתו, שניזוקה בקרב. סטריינג' מצליח לתקן את המקבת אולם כוח החיים שנמצא בתור מועבר למקבת, מה שקושר בין השניים ביחס סימביוטי. בהמשך, תור מצליח לשחרר את סיף הכלואה, כעת שמקבתו תוקנה.

במהלך סיפור המצור, תור נחלץ לעזרת אסגרד עם פלישת האוונג'רס האפלים בהנהגתו של נורמן אוסבורן. אף על פי שכוחות הפלישה מובסים, אסגרד נופלת ולוקי נהרג כשהסנטרי משחרר מתוכו את ישות "הריק". חוק רישום העל-אנושיים מבוטל ותור מצטרף שוב לקבוצת האוונג'רס, שהוקמה מחדש. לאחר אירועי מצור, תור מתאבל על מותו של לוקי, ולאחר שנלחם בדיזיר הוא נפגש עם הלה - שמגלה לו כי לוקי עודנו בחיים. כשאסגרד נבנית מחדש, תור נעשה דיכאוני ומלנכולי ונזכר בילדותו עם לוקי. הוא מגלה אותו ברחובות פריז, לאחר שנולד מחדש כילד בלי זיכרונות על עברו או על זהותו. תור חשף כי לוקי הוא אל ואף הוא אחיו, ומבקש ממנו לחזור איתו לאסגרד. בתחילה, לוקי מסרב להאמין לו, אך הודה כי הוא אינו זוכר דבר על עברו. בוכה, לוקי הצהיר כי חלם על מעשים איומים שעשה, ותהה האם עשה דברים אלו בעברו. תור הרגיע את לוקי, ואמר לו להתייחס לאמנזיה שלו כמתנה.

לאחר מכן, תור החזיר את אודין לחיים, כדי שיוכל להתפייס עם לוקי. עם זאת, אודין זעם על לוקי, כינה אותו בוגד ושקרן, ואף טען כי הוא הסיבה למותו ולנפילת אסגרד. אולם בהמשך, אודין סלח ללוקי על מעשיו לאחר שתור הגן עליו. בינתיים, מתגלה כי לוקי ברח מאסגרד. הוא נתפס בידי איירון מן, ועל אף שלוקי התנצל, סטארק החל לתקוף אותו. תור הגיע במהרה למקום, הדף את סטארק וציין כי "אל השובבות" חזר. לוקי, ללא זיכרונותיו, נהיה קורבן להפחדות ורדיפות מצד תושבי אסגרד, המאיימים להורגו. עם זאת, תור הגן עליו, ולוקי עשה ככל שביכולתו להפוך לאדם טוב יותר.

בתחילת אירוע הפחד עצמו, סין מצאה את "מקבתה של סקאדי" באנטארקטיקה, והפכה לסקאדי עצמה. סין שחררה את "הנחש", ששכנע את האלים כי הוא אודין, ומכריח את אודין עצמו לברוח מאסגרד. כש"אודין" מכריז מלחמה על מידגארד, תור מפקפק בזהותו, ומגורש בחזרה למידגארד, אך עם מיולניר בידו. אחרי מפגש קצר עם האוונג'רס, תור נוסע לאנטארקטיקה, שם "הנחש" שיחזר את מצודת האימה שלו. תור התעמת בקרב קצר עם הנחש, אך הובס, הושלך לניו-יורק והתעמת עם נול ואנגריר, שניים מחברי קבוצת הראויים של "הנחש". תור הזועם הביס את אנגריר, ופוצץ את גופו לשכבת האטמוספירה העליונה. אחרי קרב זה, תור התמוטט, חולץ על ידי האוונג'רס, נרפא וקיבל את חרב אודין. באמצעותה, תור הרג את "הנחש" - שהתגלה כאחיו של אודין, קול בן בור - בקרב הסופי נגד קבוצת הראויים, אך מת מפצעיו בסוף הקרב.

כשגופתו של תור נשרפת באסגרד, צורה נראית לפתע בתוך האש, ומן הלהבות מתפרץ הטרול אוליק, שלבש את צורתו של תור ונטע בכולם את הזיכרון כי תור לא מת. באותו הזמן, רוחו של תור התעוררה, ומגלה כי דונלד בלייק הופרד מאישיותו של תור. לאחר מכן, תור האמיתי נאבק בדמוגורג, בעוד לוקי מבקש עזרה מהגולש הכסוף ומדונלד בלייק. תור התאחד שנית עם דונלד, הגן על אסגרד מפלישת טרולי סלע והרג את אוליק. לאחר שתור עובר על פני כל תשעת העולמות, תור מצטרף לצד האוונג'רס במלחמתם נגד האקס-מן. תור הוביל את קבוצת האוונג'רס הסודיים להרוס את כוח הפניקס בחלל, אך דעתו של תור הייתה מוסחת והוא התרסק על האזור הכחול של הירח, פצוע.

תור, מתאושש מפצעיו, נענה לתפילתה של ילדה קטנה בכוכב לכת זר. כשתור מברר אצל זקני היקום מדוע לא פנתה אל אלי כוכבה, הם סיפרו לו כי הם מתו, מה שהפתיע את תור. תור גילה כי ישנם סיפורים על אלים שמתו בסיבות פתאומיות, וכשהוא מגיע לביתם של האלים הוא מוצא אותו ריק, פרט לחדר אחד המלא בגופות. תור זיהה את הרוצח כגור שוחט האלים. אחרי מחקר מעמיק, הוא גילה כי הוא צדק בהשערתו, וכשהוא מגיע למקום מחבואו המוכר של גור, הוא מגלה כי גור מחפש אחריו.

במהלך אירוע "החטא הקדמון", תור גילה כי יש לו אחות בשם אנג'לה. הוא השתתף בקרב נגד ניק פיורי וצבא מודלי החיקוי האנושי שלו, כאשר פיורי לוחש משהו באוזנו. הוא נעשה לא-ראוי לשאת את המיולניר, אשר נותר על הירח. בהמשך, גרסה נשית של תור מגיעה למקום. תור משתמש בגרזן יארנביוורן במקומו, וכאשר התעמת עם מלקית' הארור, צבאו וענקי כפור, אחת מידיו הוחלפה ביד קיברנטית. הוא השתתף באירועי "אוונג'רס ואקס-מן: הציר" בהם לוקי נעשה ראוי למיולניר זמנית, ועזב את האוונג'רס לטובת קבוצת האוונג'רס של סאן-ספוט. הוא קיבל מיולניר ממקבילו מארץ-TRN380, שרק תור לא ראוי יכול לשאת אותה.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כל האסגרדים, תור אינו אלמותי אלא נאלץ לסמוך על אספקה תקופתית של התפוחים הזהובים של אידון כדי לשמר את תוחלת חייו, שהחזיקה למשך מילניום. בהיותו בנם של אודין ושל גאיה, תור הוא החזק מבין האלים הנורדים ומסוגל להישגים כבירים במחי יד בלבד.

לתור עמידות גבוהה בפני פגיעות, ברמה הקרובה לחסינות. הסיבולת שלו איפשרה לו להילחם נגד צבא ענקי הכפור במשך תשעה חודשים ללא כל פגיעה או עייפות. יש לו מהירות על המאפשרת לו להדוף כדורים עם מקבתו ואף להשיג את מהירותו של המוטאנט קוויקסילבר. כמו כל האסגרדים, תור חסין בפני מחלות אנושיות ובעל עמידות מסוימת לקסם.

כאל הנורדי של הרעם, תור יכול לזמן את האלמנטים של הסערה – רעם, גשם, רוח ושלג – ומשתמש במיולניר כדי לתעל את יכולתו. הוא מתמחה בקרב פנים אל פנים, בעיקר בשימוש בפטיש קרב, בחרב ובאלה. ברשותו שני חפצים המעניקים לו כוח – חגורת כוח קסומה המגבירה את כוחו ואת סיבולתו, ומקבתו המיסטית אשר מעניקה לו יכולת לשלוט במזגי האוויר וכן מעניקה לו יכולת תעופה, הקרנת אנרגיה וספיגתה, מסע בין ממדי וכן תמרון חומרי. באמצעות מיולניר, תור מסוגל לנוע במהירות על-קולית באטמוספירת הארץ ובמהירות הגוברת ממהירות האור בחלל.

לאחר מותו של אודין, תור ירש את כוחו של אביו. הודות לכך, הוא היה מסוגל לעצב מחדש את הירח ולצוות על המפלצת האסגרדית מנגוג. בנוסף, ריכוז כל כוחו בעת הטלת מיולניר איפשר לערוף את ראשו של המשמיד, בעת שנשלט על ידי דסאק קוטל האלים. תור התמחה גם בשליטה על ההריסות, רמת התעלות רוחנית המאפשרת לו לשחרר את אסגרד ממעגל הראגנארוק.

כאשר המיולניר נפגמת, דוקטור סטריינג' מעביר את כוחו של אודין מתור למקבת ובכך מאפשר את תיקונה. אולם, בכך קשר את גורלה בגורלו – אם תישבר בעת קרב, הרי שהוא ימות.

אחרי אירוע "החטא הקדמון", תור נעשה לא-ראוי למיולניר. כתחליף, הוא משתמש בגרזן קרב בשם יארנביורן, אותו קיבל לפני שקיבל את המיולניר. כמו כן, אחרי שאמר כי אין לו צורך בה, אחת מידיו הוחלפה ביד קיברנטית.

אזכורים במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תור כפי שהופיע בסרט "תור: העולם האפל" מהיקום הקולנועי של מארוול, בגילומו של כריס המסוורת'.

תרגומים לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בשבועון הקומיקס בוקי יצא תרגום של תור תחת השם "רשף".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תור בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרוןדארן קרוס
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהגברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידרתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםדוקטור סטריינג' במולטיוורס הטירוףתור: אהבה ורעםאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3 (הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
יקום מארוול של סוני: ונוםמורביוסונום 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאיםארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםדוקטור סטריינג'ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ממד העכביש 2
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומן
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס