מיומנות (מבוכים ודרקונים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מיומנות, במשחק מבוכים ודרקונים היא ייצוג של יכולות הנרכשות עם הזמן, מגוון מיומנויות, בהן הדמות עשויה להשתפר עם הזמן בכל פעם שהיא עולה דרגה.

קבלת מיומנויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל פעם כאשר דמות עולה דרגה היא מקבלת נקודות מיומנות, בעזרת נקודות אלה הדמות "רוכשת" מיומנויות אשר מייצגות את היכולות של הדמות שעקב אימון רב השתפרה בהן. כל דמות מקבלת מספר נקודות מיומנות שונה. זה תלוי בכמה דברים:

  • מקצוע הדמות- כל מקצוע במבוכים ודרקונים מקבל מספר נקודות מיומנות שונה בכל פעם שהוא עולה דרגה.
  • תבונה- תבונה גבוהה מוסיפה גם נקודות מיומנות.
  • גזע- אם הדמות משחקת בן אדם אז הדמות מקבלת יותר נקודות המיומנות. (לפרטים: ספר החוקים לשחקן)

לכל מקצוע יש את המיומנויות שיש לו "פוטנציאל" בהן ולכן הוא צריך להשקיע נקודה אחת בלבד כדי לזכות במיומנות. אולם, ישנם מיומנויות שיותר קשה לו להשתפר בהן ולכן הוא צריך להשקיע שתי נקודות כדי להשתפר בה. יתר על כן, ישנן מיומנויות שהדמות כלל וכלל אינה יכולה לרכוש והן ייחודיות לדמויות העוסקות במקצועות מסוימים.

שימוש במיומנויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל פעם במשתמשים במיומנויות צריך לגלגל קובייה בעלת עשרים פאות ויחד עם סך הרמות שהצטברו של המיומנות. ככל התוצאה הסופית גבוהה יותר כך צלח יותר השימוש במיומנות. שליט המבוך קובע מהו דרוג הקושי, כלומר, מהו היעד המספרי אליו צריך להגיע לבסוף עם גלגול הקובייה כולל כל התוספים. בנוסף, ניתן להשתמש במיומנות מסוימות גם אם לא "נרכשו" רמות בעזרת הנקודות. מקצועות אלו הם מקצועות שלא חייבים להתאמן בהן. למשל אפשר לנסות לרפא מישהו גם הם לא נרכשו נקודות במיומנות זו, אך יהיה קשה יותר להצליח. לעומת זאת, לא ניתן לכייס מישהו אם אתה לא התאמנת.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר החוקים לשחקן בהוצאת כוכבי כסף.