נקודות פגיעה (משחקי תפקידים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוגמה לעיצוב נפוץ של מד בריאות במשחקי מחשב ווידאו

במשחקי תפקידים, נקודות פגיעהאנגלית: Hit Points או Health Points) ובראשי תיבות נק"פ (HP) הן מדד המאפיין את חוסנה ובריאותה של הדמות. ככל שלדמות מספר נקודות פגיעה גבוה יותר, כך היא חסונה יותר, בריאה יותר ומסוגלת לספוג יותר נזק ועדיין להישאר בחיים. ישנם שני סוגי נק"פ:

  • נק"פ קבוע: מדד לחוסנה של הדמות, זהו מספר הנק"פ כאשר הדמות בריאה לחלוטין. ככל שמספר זה יותר גבוה כך הדמות מסוגלת לספוג יותר נזק (הנזק נמדד בכמות הנק"פ שהוא מוריד - למשל דקירת פגיון יכולה להוריד 4 נק"פ בעוד שמכת חרב ארוכה יכולה להוריד 8) ולהישאר בחיים. הנק"פ הקבוע גדל בדרך כלל בעקבות עליה בדרגה וצבירת כמות מסוימת של נקודות ניסיון, או באמצעים קסומים.
  • נק"פ משתנה: מדד לבריאותה של הדמות, זה למעשה בנק הנק"פ שלה וכל נזק שהיא סופגת מופחת ממספר זה. המספר ההתחלתי של הנק"פ המשתנה הוא הנק"פ הקבוע. כאשר מספר הנק"פ המשתנה מגיע לאפס הדמות גוססת ואינה יכולה להגיב, וכשמספר הנק"פ המשתנה יורד אל מתחת לאפס הדמות מתה. את הנק"פ המשתנה ניתן להעלות בחזרה לרמה המלאה (ששווה למספר הנק"פ הקבוע) באמצעות ריפוי (טבעי או קסום). ישנם משחקי תפקידים ומנחים (שליטי המשחק) המאפשרים להחיות (בדרך כלל באמצעים קסומים או דתיים) דמויות מתות שמספר הנק"פ שלהן ירד מתחת לאפס.

לדוגמה, במבוכים ודרקונים, לוחם חסון ומנוסה בדרגה 9 הוא בעל 9ק8 נק"פ: הוא התחיל עם 8 נקודות פגיעה, כאשר כל פעם שהוא עולה בדרגה הוא מטיל קובייה בת 8 פאות (נקראת ק8) ומקבל 1–8 נק"פ, אם נניח שבכל ההטלות קיבל את התוצאה המקסימלית יהיה לו נק"פ קבוע של 72; לעומת זאת, לקוסם מתחיל - המקדיש את כל מרצו ללימודי אמנות הנסתר והקסום ומזניח את גופו - בדרגה 1 יהיו רק 4 נק"פ. לכן, כמות נזק שתהרוג בקלות את הקוסם המתחיל (כגון מכת חרב ארוכה) רק תפצע את הלוחם החסון והמנוסה.

יוצרי מבוכים ודרקונים הסבירו את השימוש בשיטת הנק"פ המופשט על גבי נזק מציאותי בכך שהיא מאפשרת לדמויות להילחם בהרבה מפלצות, להיתקל בסכנות ומלכודות, לספוג נזק ובכל זאת להאריך ימים, בעוד שאם היו מתארים נזק על ידי קטיעות איברים ומומים תמידיים, מהר מאוד הדמויות (בייחוד אנשי הקרבות) היו הופכות לנכות והיו יוצאות מן המשחק עקב חוסר יכולת להילחם או לבצע פעולות הרפתקניות אחרות (טיפוס, ריצה וכו').

הקונספט של נקודות הפגיעה השפיע גם על משחקי המחשב והווידאו ועל משחקי הקלפים, שם הוא לעיתים נקרא "נזק", "מד בריאות", "מד חיים", "בריאות" או "פסילות". לדוגמה: במשחק הנסיך הפרסי, בו נסיך עם חרב מטפס במבוכים ונלחם בשומרים, שיקויים מסוימים מעלים את הנק"פ הקבוע של הנסיך, בעוד ששיקויים אחרים רק מרפאים אותו ומחזירים לו נק"פ משתנה שאבד. עיקרון הנק"פ קיים בכל משחקי התפקידים הממוחשבים ובפרט אלה המתבססים על מבוכים ודרקונים.


ערך זה הוא קצרמר בנושא משחקים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.