נוכל (מבוכים ודרקונים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נוכל (rogue) או גנב (thief) במשחק התפקידים מבוכים ודרקונים הוא אחת מהדמויות הבסיסיות שניתן לשחק. כשרונותיו העיקריים של הגנב הם יכולת ההתגנבות שלו ואמצעי התחבולה שלו עקב היותו חשאי וזריז. בנוסף, הוא גם ייחודי בהתקנת מלכודות, ניטרולן, פריצת מנעולים והתקפה אחורית.

למרות השם שניתן לדמות זו "נוכל", "גנב" לא כל הדמויות מסוג זה, הזריזות והחמקניות, הן גנבים. למשל, מרגלים בעלי התכונות החמקניות והחשאיות נחשבים למקצוע הנוכלות אף על פי שאינם גנבים.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנוכלים יכולת למידה רבה, כך הם יכולים להתמקד ברכישת מיומנויות רבות יותר ביחס למקצועות קרביים אחרים. נוכל יכול להנחית מכה חזקה באופן פתאומי על יריבו או לתת חבטה ב"עקב אכילס" ולגרום נזק רב הרבה יותר למרות שכוחו הפיזי אינו גדול. יתר על כן, לנוכלים יש יכולת להרגיש את הסכנה. נוכלים אינם יכולים להטיל לחשים אך הם יכולים להשתמש במגילות ובחפצים קסומים אחרים. זריזות חשובה מאוד לנוכל, משום שהיא משפיעה על המיומנות. נוסף על כך, נוכל לא נוהג לעטות שריון כבד שיספק לו הגנה משום שהדבר גורם לו להיות פחות זריז ומכביד עליו. תבונה חשובה גם היא, שכן הנוכל זוכה ליותר נקודות מיומנות בזכותה.

בניגוד לחלק מבעלי מקצוע אחרים, הנוכלים אינם מרגשים חיבה גדולה כלפי נוכלים אחרים ואינם משתפים איתם פעולה באופן מובהק, אלא רק למדו שלא כדאי לסמוך על נוכלים אחרים אפילו יותר מכל אחד אחר.

נוכל בדרך כלל מתמקד בנשקים המאפשרים התגנבות שקטה כגון רובה קשת, פגיון וכו'. נוכלים עשויים להשתמש בשריונות קלים אשר לא יפריעו להם לנוע, אל לרוב לא ישתמש במגנים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ספר החוקים לשחקן בהוצאת כוכבי כסף.