לארפ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
לארפ גדול
משחק RD&D במעגל אנושי

לארפאנגלית: LARP, ראשי תיבות של Live Action Role Playing); גם: RD&D (קיצור של Real Dungeons & Dragons - מבוכים ודרקונים אמיתיים) הוא משחק תפקידים חי. כלומר, משחק תפקידים שאינו שולחני אלא משוחק על ידי השחקנים.

הלארפ נוצר במקביל למשחקי תפקידים אחרים. כמו במשחקי התפקידים האחרים ישנם מגוון סוגי לארפים ועשרות גישות שונות. יש המשחקים עם חוקים המזכירים משחקי תפקידים רגילים, עם חוקים מיוחדים עבור משחק חי או ללא חוקים כלל.

הכינוי RD&D נגזר מ-D&D, קיצור שמו של משחק התפקידים מבוכים ודרקונים. ה-RD&D הוא שם שדבק למשחקי הלארפ בישראל בשנות השמונים על לשון משחק ה-AD&D (קיצור של Advanced Dungeons & Dragons - מבוכים ודרקונים מורחב), ובאותה תקופה משחקי הלארפ אכן ניסו להיצמד לתבניות שהציב משחק ה-D&D כגון סוגי דמויות, שימוש במושגים (נק"פ, דרגה וכולי) והיצמדות לעלילה ראשית אחת.

ב RD&D יש בדרך כלל לכל שחקן מקצוע אותו הוא משחק. המקצועות לקוחים מהמקצועות המצויים במבוכים ודרקונים (לוחם, אשף, מכשף וכו'). כל שחקן מקבל את הציוד הדרוש למקצוע שלו. חרבות ה-RD&D עשויות ספוג עטוף בנייר דבק כדי למנוע פגיעות. אסור להניפן לאזורים הרגישים: ראש, בטן ואשכים. אם פוגעים בכף היד, הפגיעה לא נחשבת. לקוסמים נותנים אבקה כלשהי המשמשת כאבקת קסם וכו'. בלארפים גדולים יש גם כסף וציוד נוסף.

מקורו של הלארפ אינו ידוע. דיווח מוקדם הוא מהמאה החמש-עשרה והשש-עשרה על משחקי רובין הוד בהם חברי קהילה מכובדים היו מאלתרים במשחק ובספורט סצינות וקרבות מעלילות רובין הוד. בארצות הברית נהוגים היו משחקי "Murder Mystery Games" עם עליית הפופולריות של ספרות הבלשים.

לאחר יציאתו של משחק ה-D&D התפתח סוג חדש של לארפים בארצות הברית, באירופה וגם בישראל. אלו היו לארפים מבוססי פנטזיה בהשראת D&D, עם קרבות המומחשים בעזרת כלי נשק מרופדים (או עשויים עץ, במקרה של שחקנים מברית המועצות). כיום נהוג להשתמש במושג RD&D כדי לתאר לארפים מסוג זה בלבד, ואילו לארפים אחרים (שנחשבים מודרניים יותר, כדוגמת לארפ ערפדים, לארפ מאפיה, ושלל של לארפים אחרים) נקראים פשוט "לארפ". עולי חבר העמים הביאו איתם גרסה שונה של המשחק לישראל, ובשנת 1998 נפגשו לראשונה שחקנים ישראלים צברים' עם שחקנים מעולי חבר העמים, והם מחליפים ביניהם רעיונות וטכניקות בנוגע למשחק. נוהגים לשחק את המשחק ביערות, פרדסים או שדות פתוחים. ישנן כמה שיטות משחק נפוצות ל RD&D:

  1. משחק מיליטנטי - לכל שחקן יש מספר מוגבל של נקודות פגיעה והמטרה היא לפגוע בו עד שמספרן יורד לאפס ובכך לנטרל אותו, מתחלקים לשניים או שלושה צבאות ומשחקים משחקי מלחמה הדומים לא"ש לילה או "דגליים".
  2. משחק סגור - מעט מהמשתתפים הם שחקנים ראשיים, בעלי בחירה חופשית לכאורה, והשאר מגלמים דמויות משנה שמטרתן לקדם את השחקנים הראשיים בעלילה שנכתבה מראש. המשחק מאופיין בעלילה סגורה שאין ביכולת השחקנים לסטות ממנה. משחקים כאלה מבוססים על רשימת מוזמנים סגורה, ואינם פתוחים למצטרפים המגיעים ללא תיאום מראש.
  3. משחק פתוח או קלאסי - השחקנים משחקים דמויות של הרפתקנים שונים, ומנסים לפתור בעיות ומצבים סבוכים הקיימים במשחק. סוג זה של משחקים שואב את השראתו ממשחק הרפתקה ממוחשב.


מבוכים ודרקונים
קסםמיומנותכישרוןמהלך הקרבלארפנוכלדמויותנקודות פגיעהנקודות ניסיוןשליט המבוך
Ten sided die 45px transparent bg.png