מלחמת העולמות (אלבום)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עטיפת האלבום של מלחמת העולמות

מלחמת העולמות (The War of the Worlds), ובשמו המלא הגרסה המוזיקלית של ג'ף ויין ל"מלחמת העולמות" ("Jeff Wayne's Musical Version of "The War of the Worlds) הוא אלבום כפול שיצר המוזיקאי ג'ף ויין, המבוסס על רומן מדע בדיוני שנכתב על ידי ה. ג'. ולס ופורסם בשנת 1898 בשם "מלחמת העולמות". העלילה עוסקת בפלישת אנשי המאדים לכדור הארץ.

סיפור העלילה מגולל על ידי קריינות של מספר בגוף ראשון ובו משולבים קטעי תסכית מתוך העלילה ושירים המספרים גם הם את הסיפור. מבחינה מוזיקלית משתייך האלבום למוזיקה אלקטרונית והדבר ניכר בעיקר בנעימות המוזיקליות הרבות שבו.

כמקור ההשראה לסיפור שמשו כנראה הגילויים האסטרונומים של אותה תקופה, שגילו מה שנראה כ"תעלות" על פני המאדים, דבר שהעלה השערות לגבי אפשרות של קיום חיים על כוכב זה. הספר ושאר העיבודים הפכו את רעיון הפלישה ממאדים והדמויות משולשות הרגליים לקלסיקה בכל הקשור לתרבות המדע הבדיוני והקשרי חייזרים.

גרסאות האלבום[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלבום של ג'ף ויין יצא בשנת 1978 ולמעשה היווה יצירה מוזיקלית שעומדת בפני עצמה. היצירה היא בעיקרה מוזיקה אלקטרונית אינסטרומנטלית, הכוללת מספר שירים נפרדים, ובתוכה משולב הסיפור המקורי על ידי קטעי קריינות והמחזה. באלבום מככבים כמה מהשמות של התקופה, בהם שחקן הקולנוע ריצ'רד ברטון בתפקיד המספר, וג'סטין היווארד מלהקת מודי בלוז בביצוע שיר שהפך ללהיט סולו עצמאי - "סתיו לנצח" (Forever Autumn). האלבום הוצא בגרסאות גם בספרדית ובגרמנית.

לקהל הישראלי מוכרת הנעימה המרכזית מתוך היצירה בהקשר קולנועי קצת אחר. בשנות השמונים השתמשו המפרסמים א.ד.מ מטלון בקטע מתוך האלבום כרקע לפרסומות שהופקו לקולנוע.

בשנת 2005 הוצא האלבום מחדש בעקבות הסרט בגרסה רגילה, ובגרסה מורחבת הכוללת בונוסים ותוספות.

בשנת 2012 הוציא ג'ף ויין גרסה עדכנית לאלבום, תחת השם הגרסה המוזיקלית של ג'ף ויין ל"מלחמת העולמות" - הדור החדש (Jeff Wayne's Musical Version of "The War of the Worlds" - The New Generation), הפעם עם ליאם ניסן בתפקיד המספר. לצידו השתתפו באלבום, בין השאר, גארי בארלו (סולן להקת טייק דאת), ריקי וילסון (סולן להקת קייזר צ'יפס), וג'וס סטון.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית העלילה מתרחשת באזור הכפרי של דרום מזרח אנגליה בשנותיה הראשונות של המאה העשרים. העלילה נמשכת על פני תקופת זמן של מספר ימים, בהם בוצעו נחיתות שונות של החייזרים ברחבי אנגליה.

הדובר מספר את סיפור הפלישה דרך סיפורו האישי וחוויותיו, החל בתיאור נחיתה של כלי תעופה מהמאדים בקרבת לונדון. בתחילה בנו אנשי המאדים מכונות המהלכות על שלוש רגליים המצליחות להרוס את כל העומד בדרכן. הצבא הבריטי מנסה להדוף את מכונות המלחמה בעזרת שימוש בארטילריה ימית ויבשתית. כוחות הצבא אינם מצליחים לעמוד בפני המתקפה ולונדון מתרוקנת מיושביה שנמלטים ממנה אחוזי בהלה.

בדרכו מאזור הנחיתה ללונדון בחיפוש אחר אהובתו נתקל המספר בהרס ובהרג שהשאירו המכונות וכן בדמויות שונות המתמודדות עם הפלישה בדרכן: איש ארטילריה צעיר בעל חזון להקמת תרבות חדשה תחת האדמה שתלחם בבוא היום בפולשים; איש דת המאמין שהמכונות הן התגלמות שדים שטניים שנשלחו להעניש את האנושות על חטאיה, וכן אשתו האופטימית ואוהבת האדם.

בסופו של דבר, הדובר מוודא כי שלום לאהובתו, ואנשי המאדים מושמדים בעקבות זיהום חיידקי, ולא בעזרת נשק או תחבולות אנושיות כלשהן.

עיבודים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרומן נעשו עיבודים נוספים מלבד האלבום המוזיקלי, ביניהם:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]