אופרת רוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אופרת רוק או מחזמר רוק היא הפקת בידור מוזיקלית בעלת מבנה של אופרה או מחזמר, אך בסגנון מוזיקת רוק מודרנית במקום המוזיקה הקלאסית המסורתית.

אופרת הרוק שונה ממוזיקת הרוק אנד רול הרגילה, בכך שהיא מפתחת נושא לאורך כמה שירים ואף אלבום או מופע שלם. המונח חופף בחלקו למונח "אלבום קונספט". לרוב מחשיבים יצירה כאופרת רוק אם שירי האלבום מתארים סיפור קוהרנטי (אף כי פשטני), עם תמלילים בגוף ראשון מפי דמויות באופרה, בעוד שאלבום קונספט מכוון יותר להשרות אווירה או תמה מסוימת. מחזמר רוק, לעומת זאת, בדרך כלל מוצג על הבמה ולא כאלבום מוקלט, אין לו קישור למבצעים מסוימים והוא נוטה יותר אל הפן הבידורי.

פיט טאונסנד, כאמן עצמאי וגם עם להקת ה"מי", הוא האמן המזוהה יותר מכל עם סוגת אופרת הרוק. אלבומם של ה"מי" "טומי", המספר על עלייתו לגדולה של נער עיוור ודחוי באמצעות מומחיות במשחק ה"פינבול", הוא אופרת הרוק המפורסמת ביותר, בעקבותיה הופקו גם סרט, הצגת תיאטרון ואלבום.

בחוברת האלבום "טומי" מסופר שבשנת 1966 השמיע טאונסנד למנהל הלהקה, קירק למברט, הקלטה של שיר בשם "Gratis Amatis". השיר הוא אריה באורך 10 דקות, הבנויה מקולות שירה גבוהים השרים את שם השיר שוב ושוב לכל אורכה. התבדחות אגבית של אחד הנוכחים באומרו "זו אופרת רוק", הציתה את הרעיון במוחו של למברט.

אופרות רוק מפורסמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזות זמר רוק מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופרות רוק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "אלוהימה, יהודית, האדמו"ר ואחותך הקטנה" (נקראת גם "אחותך", "אחותך הקטנה" ו"אחותך התעוררה"), עופר גולני, 2009 - אופרת רוק מחאתית ופמיניסטית המוגדרת כקברט קבלי. העלילה מספרת כיצד אלוהימה, שהיא למעשה דמות אלוהים הנשית, בוחרת בנביאה יהודית כדי להגיע לסיירת צדיקים בעזרתם של אדמו"ר - בעברו מג"ד שחזר בתשובה, ואחותך ירושלמי, שהיא תלמידה חכמה אך בעלת פה גדול. יחד הארבעה משיגים דחיית שירות כדי לשרת שנה בשירות לאומי במסגרת סיירות החסד, ומצטרפים לסיירת תהילים בפיקוד דוד המלך, העושה תיקון לרצח אוריה כמגייס 72 בתולות. לאופרה זו חזות מאוד נשית ופמיניסטית בשל דמויותיהן של אלוהימה ואחותך, אשר משחקות את הדמויות הגבריות כאילו היו בנות ממין נקבה - אלוהימה היא הגרסה הנשית של אלוהים, ואחותך משחקת תלמידת ישיבה ממין נקבה.
  • "2023", איה כורם, 2016 - אופרת רוק שנכתבה במחאה על החלטת בית המשפט המחוזי להותיר בעינו את ההסכם הדרקוני אליו הייתה כפופה כורם אל מול חברת התקליטים. בהחלטה נקבע כי ההסכם יהיה בתוקף עד שנת 2023 לכל הפחות. אופרת הרוק מגוללת את סיפורו של אלכס, המחזיק במכונה השולפת מחשבות מראשו ומוכרת אותן לחברות זרות. אלכס מגלה כי נשכח ממנו זיכרון האהבה הראשונה שלו ויוצא למסע להשבת הזיכרון האבוד. לאורך הסיפור משובצים 13 שירים בביצוע אמנים שונים ובניהם: דני ליטני, אפרת גוש, ארקדי דוכין, רונה קינן, אלון עדר, דנה עדיני, ישי לוי, יהוא ירון, נצ'י נצ', לאה שבת ועוד. אחד השירים הבולטים מתוך האופרה הוא "מצרים" אותו כתבה והלחינה כורם וביצעה לאה שבת. את המימון להוצאת האלבום השיגה כורם באמצעות אתר מימון ההמונים הדסטארט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אופרת רוק בוויקישיתוף