אופרת רוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אופרת רוק או מחזמר רוק היא הפקת בידור מוזיקלית בעלת מבנה של אופרה או מחזמר, אך בסגנון מוזיקת רוק מודרנית במקום המוזיקה הקלאסית המסורתית.

אופרת הרוק שונה ממוזיקת הרוק אנד רול הרגילה, בכך שהיא מפתחת נושא לאורך כמה שירים ואף אלבום או מופע שלם. המונח חופף בחלקו למונח "אלבום קונספט". לרוב מחשיבים יצירה כאופרת רוק אם שירי האלבום מתארים סיפור קוהרנטי (אף כי פשטני), עם תמלילים בגוף ראשון מפי דמויות באופרה, בעוד שאלבום קונספט מכוון יותר להשרות אווירה או תמה מסוימת. מחזמר רוק, לעומת זאת, בדרך כלל מוצג על הבמה ולא כאלבום מוקלט, אין לו קישור למבצעים מסוימים והוא נוטה יותר אל הפן הבידורי.

פיט טאונסנד, כאמן עצמאי וגם עם להקת ה"מי", הוא האמן המזוהה יותר מכל עם סוגת אופרת הרוק. אלבומם של ה"מי" "טומי", המספר על עלייתו לגדולה של נער עיוור ודחוי באמצעות מומחיות במשחק ה"פינבול", הוא אופרת הרוק המפורסמת ביותר, בעקבותיה הופקו גם סרט, הצגת תיאטרון ואלבום.

בחוברת האלבום "טומי" מסופר שבשנת 1966 השמיע טאונסנד למנהל הלהקה, קירק למברט, הקלטה של שיר בשם "Gratis Amatis". השיר הוא אריה באורך 10 דקות, הבנויה מקולות שירה גבוהים השרים את שם השיר שוב ושוב לכל אורכה. התבדחות אגבית של אחד הנוכחים באומרו "זו אופרת רוק", הציתה את הרעיון במוחו של למברט.

אופרות רוק מפורסמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזות זמר רוק מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופרות רוק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "בני בום", אהוד מנור וקן גלובס, 1978
  • "מאמי", הלל מיטלפונקט, אהוד בנאי, יוסי מר חיים, 1986 - אופרת הרוק המצליחה ביותר בישראל. האופרה עסקה בנושאים פוליטיים אקטואליים, ככיבוש השטחים, הקיפוח והאפליה של תושבי הדרום, והמיליטריזם הישראלי.
  • "צבעוני שחור", רון סלונים ואיל פארן, 1990 (אם כי עיקר פרסומה היה ב-1995) - המגוללת את סיפורם של זוג האוהבים תום ומאי, כאשר שניהם משתחררים מהצבא ודרכיהם נפרדות: תום נוסע להודו כדי לחפש את משמעות החיים, ואילו מאי, להעדפתה, נוסעת לאמסטרדם ומתפתה לזנות וסמים.
  • "אלוהימה, יהודית, האדמו"ר ואחותך הקטנה" (נקראת גם "אחותך", "אחותך הקטנה" ו"אחותך התעוררה"), עופר גולני, 2009 - אופרת רוק מחאתית ופמיניסטית המוגדרת כקברט קבלי. העלילה מספרת כיצד אלוהימה, שהיא למעשה דמות אלוהים הנשית, בוחרת בנביאה יהודית כדי להגיע לסיירת צדיקים בעזרתם של אדמו"ר - בעברו מג"ד שחזר בתשובה, ואחותך ירושלמי, שהיא תלמידה חכמה אך בעלת פה גדול. יחד הארבעה משיגים דחיית שירות כדי לשרת שנה בשירות לאומי במסגרת סיירות החסד, ומצטרפים לסיירת תהילים בפיקוד דוד המלך, העושה תיקון לרצח אוריה כמגייס 72 בתולות. לאופרה זו חזות מאוד נשית ופמיניסטית בשל דמויותיהן של אלוהימה ואחותך, אשר משחקות את הדמויות הגבריות כאילו היו בנות ממין נקבה - אלוהימה היא הגרסה הנשית של אלוהים, ואחותך משחקת תלמידת ישיבה ממין נקבה.

זרח החייזר-1999, ארנון פלטי אופרת Funk מדב בביצועה של להקת פלוטוניום. האופרה מספרת את סיפורו של זרח, חייזר רגיש ממאדים הנוחת על כדור הארץ, פוגש במקררת ומתאהב בה אנושות לאחר שהוא חווה את האור הפנימי שלה. זרח הינו חייזר מיוחד הנראה כאדם רגיל, אך מתחפש לחייזר על מנת שלא לאכזב ואף לשמח את בני כדור הארץ. במסעותיו הוא אף ממזער את המפץ הגדול, פותר חידת קיום קדומה וגורם לשלום העולמי הראשון והשני הפורצים ע'יי פיתוח האנטי-חומר פלוטוניום עשר. אופרה זו נבנתה סביב עשרה שירים שנכתבו, הולחנו ועובדו ע'יי מנהיג הלהקה הבסיסט והמלחין דר ארנון פלטי, בעוד שקטעי הקישור נכתבו במשותף ע'יי ארנון פלטי, זמר הלהקה ניר יניב וגיטריסט הלהקה עמוס הדני. האופרה הועלתה לראשונה על בימת פסטיבל ג'אז בים האדום בשנת 1999 בשני מופעים נפרדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אופרת רוק בוויקישיתוף