מלחמת סקונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מלחמת סקונה
מלחמת סקונה
מלחמת סקונה
מלחמה: מלחמת הולנד–צרפת
תאריכי הסכסוך 1675–1679 (כ־4 שנים)
מקום סקנדינביה, אירופה
עילה תמיכתה של הרפובליקה ההולנדית בספרד, יריבתה של צרפת.
תוצאה חוזה פונטנבלו (1679)
חוזה לונד (1679)
חוזה סן ז'רמן-אן-ליי (1679)
הצדדים הלוחמים

דנמרק-נורווגיהדנמרק-נורווגיה דנמרק-נורווגיה

הרפובליקה ההולנדיתהרפובליקה ההולנדית הרפובליקה ההולנדית

מרקיזות ברנדנבורג

האימפריה הרומית הקדושההאימפריה הרומית הקדושה האימפריה הרומית הקדושה

שוודיהשוודיה האימפריה השוודית

ממלכת צרפתממלכת צרפת ממלכת צרפת

מלחמת סקונהדנית: Skånske Krig, בנורווגית: Den skånske krig, בשוודית: Skånska kriget, בגרמנית: Schonischer Krieg) הייתה חלק ממלחמות הצפון (אנ'), בהן היו מעורבים איחוד דנמרק-נורווגיה, מרקיזות ברנדנבורג, ושוודיה. מלחמת סקונה התקיימה בין השנים 1675 עד 1679, בעיקר באזור סקונה אשר באזורים שהשתייכו באותה העת לאיחוד דנמרק-נורווגיה, בקרבת הגבול עם שוודיה וכמו גם בצפון גרמניה.

המלחמה נגרמה כתוצאה מהמעורבות של שוודיה במלחמת הולנד–צרפת. במסגרת מלחמת הולנד-צרפת, בחרה שוודיה להילחם יחד עם צרפת נגד מספר מדינות אירופאיות. בעקבות כך הרפובליקה ההולנדית, אשר הותקפה על ידי צרפת, ביקשה את תמיכת איחוד דנמרק–נורווגיה. לאחר התלבטויות לבסוף, במהלך שנת 1675 החליט מלך דנמרק כריסטיאן החמישי ליזום פלישה לאזור סקונהלנד, בעוד שהכוחות השוודים היו עסוקים בקרבות שבוצעו בברנדנבורג.

המטרה של איחוד דנמרק-נורווגיה הייתה להחזיר לשליטתם את השטחים של מחוז סקונה, שהועברו לשליטת שוודיה במסגרת אמנת רוסקילדה (אנ'). אף על פי שהמתקפה של כוחות איחוד דנמרק-נורווגיה זכתה בתחילה להצלחה רבה, במסגרת ההתקפות שבאו בהמשך, הצליחו הכוחות השוודים תחת הנהגת המלך השוודי קרל האחד עשר להשתלט על האזור מחדש.

בסוף המלחמה ספג הצי השוודי הפסדים בים, הצבא של איחוד דנמרק-נורווגיה הובס בסקונה על ידי הכוחות השוודים, והכוחות השוודיה ספגו גם הפסדים בצפון גרמניה מצד הכוחות של מרקיזות ברנדנבורג. המלחמה הסתיימה כאשר הרפובליקה ההולנדית, אשר הייתה בעלת בריתה של איחוד דנמרק-נורווגיה חתמה על הסכם עם צרפת, שהייתה בעלת בריתה של שוודיה, ולאחר שהמלך השוודי קרל האחד עשר התחתן עם הנסיכה הדנית אולריקה אלונורה, אחותו של כריסטיאן החמישי. במסגרת הסכמי השלום שנחתמו בהמשך הוחזרו מרבית השטחים שנכבשו לידי שוודיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מלחמת סקונה בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.