ממלכת סרביה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ממלכת סרביה
( השלישית)
דגלסמל
ממשל
משטר מונרכיה
מונרכיה חוקתית
שפה נפוצה סרבית
עיר בירה בלגרד 44°49′N 20°28′E / 44.817°N 20.467°E / 44.817; 20.467
(והעיר הגדולה ביותר)
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה הכרזה על שדרוג הנסיכות לממלכה
תאריך 6 במרץ 1882
פירוק הקמת ממלכת הסרבים, הקרואטים והסלובנים
תאריך 1 בדצמבר 1918
ישות קודמת נסיכות סרביה
ישות יורשת ממלכת יוגוסלביהממלכת יוגוסלביה ממלכת הסרבים, הקרואטים והסלובנים
שטח בעבר 86,500 קמ"ר (נכון ל־1913)
אוכלוסייה בעבר 2,922,052 (נכון ל־1910)
כלכלה
מטבע דינר סרבי
שונות

ממלכת סרביהסרבית קירילית Краљевина Србија, או ממלכת סרביה השלישית) היה שמה הרשמי של המדינה הסרבית בין 1882 ל-1918 עת הייתה מונרכיה חוקתית. ראשיתה של הישות הסרבית בהקמת נסיכות סרביה שנולדה מתוך מרד בשלטון העות'מאני ובהמשך בהכרזה על ממלכה עצמאית. מרבית שנותיה של סרביה אופיינו במאבק אלים וממושך על כס השלטון בין בית אוברנוביץ' לבין בית קָרָאג'וֹרְגֶ'בִיץ' שהוכרע לטובת בית קראג'ורג'ביץ. לאחר הקמת הממלכה חתרו הסרבים להגמוניה אזורית בבלקן, עניין שהוביל לעימות מול שכנתם בולגריה שחתרה למעמד דומה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

נסיכות סרביה הוקמה בעקבות המהפכה הסרבית שנמשכה בין השנים 1804-1817, למרות דיכוי אכזרי שנערך כנקמה על ידי הרשויות העות'מאניות, הצליח לבסוף מילוש אוברנוביץ' לשחרר את סרביה לאחר מאות שנים של שלטון עות'מאני.

בתחילה כללה הנסיכות רק את השטח של סנג'ק סמדרבו, אך בשנים 1831-1833 התרחבה הנסיכות למזרח, לדרום ולמערב. בשנת 1867 עזב צבא האימפריה העות'מאנית את הנסיכות, תוך הבטחת עצמאותה בפועל. בשנת 1878 סרביה התרחבה לדרום-מזרח, וזכתה להכרה בינלאומית מלאה בקונגרס ברלין.

ממלכת סרביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – מלחמת בולגריה סרביה (1885), מלחמת הבלקן הראשונה, מלחמת הבלקן השנייה, סרביה במלחמת העולם הראשונה

ב-6 במרץ 1882 הכריז הנסיך מילאן הרביעי על סרביה כממלכה ועל עצמו כמלך מילאן הראשון. ב-1885 הכריזה סרביה מלחמה על נסיכות בולגריה. הסרבים שציפו לניצחון מהיר הוכו במהלך מלחמת בולגריה-סרביה, עניין שהוביל לפגיעה קשה במעמדו של המלך ולתהליך אשר בסיומו ויתר על כסאו לטובת בנו אלכסנדר הראשון. ב-1903 נרצחו אלכסנדר ורעייתו במהלך הפיכה צבאית ובית אוברנוביץ' איבד את השליטה בסרביה. ב-1904 הוכתר פטר קאראג'ורג'ביץ' כמלך סרביה. פטר נקט במדיניות ליבראלית יותר מקודמיו בנושאי פנים ועיצב את סרביה כמונרכיה חוקתית. הוא פעל לכינון שיתוף פעולה אזורי, תוך נקיטת קו פרו רוסי. שיתוף פעולה זה הוביל לכינון הליגה הבלקנית ולפריצת מלחמת הבלקן הראשונה במהלכה הוכתה האימפריה העות'מאנית. הבולגרים תקפו את בעלי בריתם לליגה הבלקנית ובמהלך מלחמת הבלקן השנייה הובסו. באוגוסט 1913 נחתם הסכם בוקרשט אשר סיים את המלחמה ובמסגרתו כמעט והוכפל שטחה של ממלכת סרביה ונוספו אליה כמיליון וחצי תושבים.

ב-1914, לאחר רצח פרנץ פרדיננד החל תהליך אשר בסיומו פלש הצבא האוסטרו-הונגרי לסרביה והחלה מלחמת העולם הראשונה. האוסטרו-הונגרים הוכו ונהדפו. ב-1915 הצטרפו הבולגרים לצד מעצמות המרכז וביחד עם הגרמנים והאוסטרו-הונגרים תקפו שוב את סרביה והכריעו אותה. המלך פטר הראשון, ממשלתו וחלק מצבאו נסוגו מהממלכה ופונו לאיי יוון. בהמשך הצטרפו הסרבים למעגל קרבות החזית המקדונית וסייעו להכרעתה לטובת מדינות ההסכמה. לאחר תום המלחמה, תבוסת הבולגרים וקריסת האימפריה האוסטרו-הונגרית, הוקמה ממלכת הסרבים, הקרואטים והסלובנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ממלכת סרביה בוויקישיתוף