לדלג לתוכן

מערך מדעי ההתנהגות (צה"ל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מערך מדעי ההתנהגות
סמל המערך
סמל המערך
פרטים
כינוי ממד"ה
מדינה ישראלישראל ישראל
שיוך צה"ל
סוג מערך מקצועי
בסיס האם מחנה דורי
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1980–הווה (כ־44 שנים)
מקים היחידה אל"ם ראובן גל
מלחמות כל מלחמות ישראל מאז 1980
נתוני היחידה
כוח אדם 108 קצינים וחוגרים[1]
פיקוד
יחידת אם ראש אגף כוח אדם
דרגת המפקד אלוף-משנה  אלוף-משנה
מפקדים אל"ם שרית שיף

מערך מדעי ההתנהגות (ממד"ה) של צה"ל הוא מערך מקצועי, הפרוס בכל זרועות צה"ל, אשר מבחינה היררכית נחשב כמחלקת מטה. ראש המערך כפוף לראש אגף כוח אדם (אכ"א) באופן ישיר, אך קציניו משתייכים לחיל הכללי. יעוד המערך הוא ליישם ידע מתחומי הפסיכולוגיה והסוציולוגיה לטובת שיפור האפקטיביות של יחידות צה"ל ולטובת מיצוי וטיפוח כוח אדם. ראש המערך נושא גם בתפקיד יועץ הרמטכ"ל והמטה הכללי לענייני מדעי ההתנהגות, בשל תפקיד זה הוא בעל מקום קבע במטה הכללי[2]. במערך משרתים אנשי מדעי ההתנהגות - פסיכולוגים, סוציולוגים ובעלי השכלה במדעי החברה כמו יועצים ארגוניים, שתפקידם הוא לפתח תשתיות ידע באמצעות מחקרים, וסקרים על נושאים שונים שקשורים להתנהגות כמו מוטיבציה ומנהיגות, כמו גם גיבוש תמונות מצב לגבי עמדות חיילי וקציני צה"ל. בנוסף המערך מספק שירותי ייעוץ ארגוני למפקדים בכירים[3]. מלבד זאת, המערך הוא הגורם המקצועי המחזיק את תחום המיונים בצה"ל, אשר תוכנם כפוף לאישורו, כמו גם את תחום הערכת העובדים בצה"ל[3]. מטה המערך ממוקם במחנה דורי. מחקריו ופרסומיו של המערך מסווגים בדרך כלל. ראש מערך מדעי התנהגות כיום היא אל"ם שרית שיף אשר נכנסה לתפקיד ביוני 2023.

במערך מדעי ההתנהגות אוכלוסיית הקצינים מורכבת ברובה מחוזרי שירות בעלי השכלה אקדמית, אשר לאחר סיום תואר שני רלוונטי בחרו להתגייס שנית לשירות קבע. קצינים אלו מתפקדים כאנשי המקצוע במערך ולרוב נקראים 'יועצים'. בנוסף, מספר קצינים מגיעים למערך דרך מסלול העתודה האקדמית, ומשמשים בשירות החובה כעוזרים אישיים של חוזרי שירות ותיקים. בתפקידם הם מסייעים לניהול משרד היועץ, ולתפעולו היום יומי. בקבע, קצינים אלו נכנסים לתפקידים מקצועיים כיועצים מן המניין. מלבד שתי אוכלוסיות אלו, חיילות אשר משובצות לתפקיד מאבחנת מדעי ההתנהגות יכולות לצאת לקורס קצינים ולהפוך לקצינות סיקור, הערכה ותפעול מיונים, או בדומה לבוגרי מסלול העתודה משתבצות לתפקידי עוזר יועץ.

ממד"ה מחולק לחמישה ענפים (פרקטיקות): ענף פיתוח וייעוץ ארגוני (פא"ר), ענף פיתוח מערכות מיון, ענף הערכת קצונה בכירה, ענף מחקר (המכון הצבאי למחקר יישומי במדעי-ההתנהגות) וענף אנליטיקה אנושית (דאטה). אלו מתקיימות בעיקר מבסיס המטה שבמחנה תל השומר. בנוסף, היא מנחה את פרקטיקת פיתוח המנהיגות, שעיקר פעולותיה בבית הספר למנהיגות (ביסל"מ) שבבית גולדמינץ נתניה. כל ענף משמש הסמכות המקצועית, היחידה בתחומו, ליועצים במערך הפרוס ביחידות צה"ל והוא קובע את המדיניות והקווים המנחים על פי הם פועל המערך בתחומו. בראש כל ענף עומד קצין בדרגת סא"ל.

היועצים הארגוניים של המערך פזורים ביחידת צה"ל השונות. בראש מערכי הייעוץ הארגוני של זרועות ואגפים עומדים קצינים או קצינות בדרגת סגן אלוף, אשר מתפקדים כיועצים ארגוניים של האלוף העומד בראש יחידות אלו. מעבר לייעוץ למפקד המסגרת, מתכללים קצינים אלו את פעילות קציני המיון והערכה ביחידות הכפופות לזרוע או לאגף.

סמוך להקמת צה"ל בשנת 1948 הוקמה היחידה לפסיכולוגיה צבאית (יחפ"צ) על ידי רון שובל, פסיכולוג שהוכשר בצבא דרום אפריקה ולימים פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב ויו"ר מועצת הפסיכולוגים בישראל. מערך מדעי ההתנהגות הוקם בשנת 1980 כיחידת המשך ליחפ"צ, ומפקדו הראשון היה הפסיכולוג הראשי של צה"ל אלוף-משנה ראובן גל[4].

שם תקופת כהונה הערות
אל"מ ראובן גל 1980-1982 מקים היחידה
אל"מ אלי פישוף 1982-1985 לימים מנכ"ל מכון פילת
אל"מ ד"ר שלמה דובר 1985-1989 לימים מנכ"ל HRI
אל"מ ד"ר משה אבן-חן 1989-1992 ראש ממד"ה במלחמת המפרץ
אל"מ גדי אמיר 1992-1996
אל"מ דניאל שטרול 1996-2001
אל"מ ד"ר עופרה בן ישי 2001-2004 לימים המדריכה הראשית במכללה לבטחון לאומי
אל"מ ד"ר אייל אפרתי 2004-2008 מייסד-שותף ERA
אל"מ אביבה שקד 2008-2012
אל"מ רוני טמיר 2012-2017 לימים חברת מועצת העיר ראש העין
תא"ל ד"ר הדס מינקה-ברנד[5] 2017-2023
אל"מ שרית שיף 2023-היום

ענף פיתוח וייעוץ ארגוני

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף פיתוח ארגוני נושא בשני כובעים. בכובע הראשון- זהו הגוף הנושא באחריות על תהליכי המשא"ן של ממד"ה: האיתור, הגיוס, ההכשרה והפיתוח של קציני מדעי ההתנהגות. בכובע השני, הוא הגוף המנחה את תהליכי הייעוץ והפיתוח הארגוני בצה"ל.

הפיתוח הארגוני בצה"ל נשען על פרקטיקות הפיתוח הארגוני הקלאסיות ומפתח גם ידע ייחודי הנוגע לחברות בכלל ולצה"ל בפרט, כגון: תהליכי סוציאליזציה לצבא, היבטים מנטליים של לחימה, הכנות מנטליות לכוחות הלוחמים וכדומה. הייעוץ הארגוני נעשה באופן מבוזר על ידי קציני מדעי ההתנהגות הפועלים ביחידות השדה, בסיסי ההדרכה, יחידות המטה, הפיקודים, אגפי המטכ"ל והזרועות.

ענף פיתוח ארגוני כולל בתוכו גם את הפיקוד על המכללה הצבאית למדעי ההתנהגות. מכללה זו מכשירה את קציני המערך בפרקטיקות השונות הנדרשות לתפקידם.

ראש ענף פיתוח ארגוני היא סא״ל יפעת ברקו.

ענף מיון (ענף פיתוח מערכות מיון)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קציני מערך מדעי ההתנהגות קובעים את הקריטריונים לפיהם מתבצעים מיונים פסיכולוגיים בצהל. בכלל זה הענף אחראי על פיתוח מערכות המיון בגיוס לצה"ל (קב"א, דפ"ר וכיוצא בזה)[6], על מערכות המיון לקצונה, לסיירות וליחידות מיוחדות. העברת המיון עצמו לרוב מתבצעת על ידי מעריכים מיחידות אחרות או על ידי גורמים אזרחיים, כאשר ענף המיון בממד"ה מהווה גורם מקצועי מתווה ומדריך, אך לא מתפעל. לדוגמה, מערכות המיון בכניסה לצהל מועברות על ידי המדור הפסיכוטכני שביחידת מיטב[6].

בין תפקידיו של המערך בתחום זה: לבנות, לפתח ולתחזק את המערכות המרכזיות למיון כוח אדם, ובהן מערכות המיון והשיבוץ הראשוני של מועמדים לשירות ביטחון; וכן לייעץ, לפקח ולבקר מקצועית את מערכות המיון של כוח האדם בצה"ל[7].

בראש הענף עומדת היום סא"ל ד"ר עינב אבני.

ענף מחקר (המכון הצבאי למחקר יישומי במדעי ההתנהגות)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף מחקר, לאחר תהליך שינוי ארגוני שבוצע בשנת 2015, מכונה כיום המכון הצבאי למחקר יישומי במדעי ההתנהגות. יעוד המכון הוא חתירה להשפעה על אפקטיביות דפוסי פעולה של צה"ל ומדיניותו, באמצעות מעורבות ותמיכה בתהליכים מרכזיים בארגון, על בסיס מומחיות, פיתוח ידע ומחקרים יישומיים, רלוונטיים ושיטתיים מתחום מדעי ההתנהגות.

תפקידי המכון הם: ייזום, ניהול וביצוע מחקרים יישומיים; איסוף תפיסות, ידע והבנות מהאקדמיה והתעשייה; גיבוש, ניהול והנגשת ידע מחקרי ליועצים הארגוניים הפרוסים בזרועות ולמפקדי צה"ל; פיתוח מתודולוגיות מחקר; הכשרה מחקרית וחניכה מקצועית לקציני מד"ה. המכון מורכב משני אגפים: אגף של מומחיות תוכן, הכולל מספר מדורים העוסקים בפיתוח ידע בתחומים: משאבי-אנוש בצה"ל (מוטיבציה ומחוברות של אוכלוסיית המלש"בים, חובה, קבע, מילואים, אזרחים עובדי צה"ל ואוכלוסיות מיוחדות בצה"ל), לחימה ומעטפת לחימה (פסיכולוגיה וסוציולוגיה צבאית, מוכנות ונכונות ללחימה של פרט, קבוצה, יחידות, שדה הקרב העתידי, השפעת טכנולוגיה), טכנולוגיה ודיגיטל (השפעת אדם - טכנולוגיה- ארגון, טרנספורמציה דיגיטלית בצה"ל), מחקר הערכה ארגוני (ערכים בצה"ל, ואקלים ארגוני בצה"ל ותופעות ארגוניות), ואגף מומחיות מתודולוגית, הכולל את המרכז הסיקור הצה"לי ומדור מחקרי מו"פ ותשתית - אלו אחראיים על מומחיות המכון בתחום המחקר הכמותי והאיכותני.

ראש ענף מחקר היום היא סא״ל איה דולב.

ענף הערכת הקצונה הבכירה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף הערכת הקצונה הבכירה הוקם בשנת 1998, כתוצאה מהגברת הדרישה בצה"ל לנתונים תומכי החלטה לצורך קבלת החלטות בדרג הבכיר.

ייעודו של הענף מתחלק לשלושה חלקים עיקריים:

 • להוות סמכות מקצועית בתחום הערכה ותהליכי קידום הקצונה הבכירה.
 • פיתוח, הפעלה ומחקר של תהליכי הערכה בשיתוף החילות, הזרועות והפיקודים, ככלי תומכי החלטה לקידום ושיבוץ בצה"ל.
 • יצירת כלים לצורך פיתוח אישי של הקצונה הבכירה.

כלי ההערכה הבולטים אותם מפתח ומפעיל הענף, הם כלי הערכת עמיתים ("סוציומטרי"), כלי הערכת בכירים ("אסף") ומרכזי הערכה לדרגים הבכירים בצבא (סא"ל, אל"ם בסדיר ואל"ם במילואים). בנוסף מפעיל הענף תהליכי הערכה לנספחים צבאיים וכלים הערכתיים נוספים לדרג הבכיר.

להקמת הענף קדמו המכון להערכת הקצונה שהוקם בשנת 1988, ופרויקט הסוציומטריה (הערכת עמיתים), שהחל בשנת 1992. מרכזי הערכה לדרג הסא"ל והאל"ם החלו בשנים 1993 ו-1998 בהתאמה, ומרכזי הערכה לדרג האל"ם במילואים החלו בשנת 2005.

סגל הענף מורכב מקצינים וקצינות, ואזרחים עובדי צה"ל בעלי תואר אקדמי בתחום הפסיכולוגיה התעסוקתית ומתחום היעוץ הארגוני. החיילות בענף בוגרות קורס מאבחנות מדעי ההתנהגות.

הענף מתחלק לארבעה מדורים:

 • מדור הערכה מטכ"לי – המהווה סמכות מקצועית וארגונית לכלי הערכת העמיתים הצה"לי, וכלים הערכתיים נוספים לדרג הבכיר.
 • מדור הערכת הספ"כ – האחראי על הפעלת מרכזי הערכה לאל"ם בסדיר ובמילואים, ומיון נספחים צבאיים.
 • מדור הערכת סא"ל – האחראי על הפעלת מרכזי הערכה לדרג הסא"ל.
 • מדור מחקר ופיתוח – האמון על פיתוח, הטמעה ומחקר של כלי הערכה קיימים וחדשים.

בראש הענף עומד כיום סא"ל עמיעד טאובר.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ דו"ח מבקר המדינה 2014 (מספר דו"ח 64ב' עמוד 86)
 2. ^ דו"ח מבקר המדינה 2014 (מספר דו"ח 64ב' עמוד 87)
 3. ^ 1 2 דו"ח מבקר המדינה 2014 (מספר דו"ח 64ב' עמוד 89)
 4. ^ יוסי חזאי, האם ישראל לקראת "מהפכה חברתית" בתחום השירות הלאומי ? ריאיון עם אל"ם ראובן גל באתר צוות ארגון גמלאי צה"ל, 3/11/2008.
 5. ^ נדב פולק, ‏ראש מערך מדעי ההתנהגות של צה"ל: הבת של ליאורה מינקה, באתר כיפה, 11 במאי 2017
  בתה של יו”ר אמונה מונתה לאלופת משנה בצה”ל, באתר תנועת אמונה
 6. ^ 1 2 דוח שנתי 67א, משרד מבקר המדינה, עמוד 1153. פורסם בתאריך 01.11.2016
 7. ^ דוח שנתי 67א, משרד מבקר המדינה, עמוד 1139. פורסם בתאריך 01.11.2016