מפוצלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים מסורבלים, מעבר בין רבים ליחיד, ריבוי נושאים במשפט ובעיות שמקורן בתרגמת. למשל "חונכה מאז היותה להיות בלתי אנוכית", "שיתופו עלול להוות גורם מסוכן עבורה" וכו'.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מפוצלים
עטיפת הספר "מפוצלים".jpg
כריכת הספר
מחברת ורוניקה רות'
שם בשפת המקור Divergent
שפת המקור אנגלית
הוצאה הוצאת הקיבוץ המאוחד
סוגה מתח, דרמה
מספר עמודים 394
OCLC [1]
הספר הבא מורדים

מפוצליםאנגלית: Divergent) הוא ספר ראשון מתוך טרילוגיה דיסטופית לנוער שנכתבה על ידי הסופרת האמריקאית ורוניקה רות'. בנוסף יצאו הספרים הבאים בסדרה, מורדים (באנגלית: Insurgent, שיצא בעברית ב-2013) נאמנים (באנגלית: Allegiant, שיצא בעברית ב-2014) והספר פור ( שמוספר מנקודת המבט של פור. )

את הספר כתבה רות' בזמן לימודיה האקדמאיים באוניברסיטת נורת'ווסטרן שם למדה כתיבה יוצרת. לאחר צאתו זכה הספר להשוואות רבות עם טרילוגיית "משחקי הרעב", זאת בשל הדמיון בקהל היעד ובאווירה דיסטופית של הספר. את ההשראה לספר קיבלה רות לדבריה בעת נהיגה במכוניתה בדרך למינסוטה, כסטודנטית קולג' בשנתה הראשונה. בסוף שנת 2012 התחילה חברת Summit Entertainment בעיבוד קולנועי של הספר לסרט בכיכובה של שיילין וודלי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מספר על נערה בשם ביאטריס פריור שגרה בשיקגו הבידיונית. ביאטריס גדלה בפלג הקרבה עצמית אך היא לא מסתדרת עם הערכים שלו. וכשמגיע הרגע בו היא נדרשת לבחור באיזה פלג היא רוצה להיות, הבחירה קשה לה יותר מכל. בעיר עצמה קיימים חמישה פלגים:

 1. כנות
 2. הקרבה עצמית
 3. אומץ לב
 4. אוריינות
 5. ידידות

במהלך הבחירות ביאטריס מתלבטת מאוד בין פלג אומץ לב ולבין פלג הקרבה עצמית. אף על פי שביאטריס חונכה מאז היותה ילדה קטנה לערכים של חוסר אנוכיות ועזרה לזולת, היא אינה מרגישה נכון עם ערכיו של הפלג שלה, הקרבה עצמית. ביאטריס עושה את מבחן ההדמיה אשר אמור לשייך אותה לפלג מסוים, אך בסוף המבחן ביאטריס מגלה שהיא מפוצלת, ושהיא מתאימה למספר פלגים. במקרה שלה היא מותאמת לשלושה: הקרבה עצמית, אומץ לב ואוריינות. נאמר לה שאסור לה לחלוק את המידע הזה עם אף אחד כי מעשה זה עלול לסכנה.

במהלך טקס הבחירה, שבו כל נער שמגיע לגיל 16 צריך לבחור לאיזה פלג הוא רוצה להשתייך. ביאטריס מגיעה לטקס בידיעה שלא תבחר באוריינות בעקבות הסכסוכים בין הקרבה עצמית ואוריינות, אך בחוסר ידיעה לגבי שני האחרים: הקרבה עצמית ואומץ לב. ביאטריס ואחיה קיילב, בוחרים שניהם פלגים מנוגדים. משמעות עזיבת הפלג בה הם גדלו היא חמורה, כיוון שהם נאלצים לנטוש את משפחתם. הפלג שבו ביאטריס בוחרת להשתייך אליו הוא אומץ לב ואילו קיילב בוחר באוריינות, פלג הנמצא במלחמה עם פלג ההקרבה העצמית. זמן קצר לאחר טקס הבחירה, ביאטריס מתחילה להיכנס לתוך הפלג עצמו. הדבר מסובך מפני שמתגלה לה שצריך להילחם על המקום בפלג אומץ לב. כשהם מגיעים לפלג, הם נדרשים לקפוץ מרכבת נוסעת היישר לגג בניין בן 7 קומות. בנוסף, לאחר הקפיצה, הם צריכים לקפוץ מגג הבניין לתהום שרובצת מתחתיו שמוביל לבור, המחנה של חברי פלג אומץ לב. ביאטריס היא הראשונה שקופצת מגג הבניין ובזאת היא מוכיחה אומץ לב רב שמתקבל באהדה רבה בקרב ילידי אומץ לב.

זמן קצר לאחר ההגעה לבור, ביאטריס פוגשת את פור לראשונה ומשנה את שמה לטריס. היא מתיידדת עם שלושה אנשים: הראשונה היא כריסטינה, ילידת פלג כנות. נערה פטפטנית וכנה באופן ברוטאלי. השני הוא וויל, נער שקדן ומלומד שגדל בפלג אוריינות. האחרון הוא אל, גם הוא יליד פלג כנות. אל הוא נער רגיש ופחדן ונוטה להיות הפכפך למרות מראהו הפיזי המאיים. בנוסף, טריס יוצרת לעצמה אויבים: הראשון שבהם הוא פיטר, יליד פלג כנות. פיטר מתגלה כנער מאיים ואלים. הוא נוהג ברשעות רבה כלפי אחרים ותחרותי יתר על המידה. לפיטר מצטרפים שני עוזרים: מולי ודרו. טריס מפתחת רגשות אהבה כלפי אחד מהמדריכים של המועמדים, פור.

מרכיב עיקרי בתהליך החניכה של פלג אומץ לב הוא לחימה פיזית. לאחר קרב סוער של טריס עם פיטר בו הוכתה בקרב עד לאובדן הכרה, היא התחילה להתחזק והפכה ללוחמת חזקה יותר כאשר היא גוברת על מתחריה. למרות גודלו הפיזי של ידידה אל, הוא לא מאמין שהשימוש באלימות הוא הכרחי כדי ללמוד. בהמשך אל מגלה שהוא בחר בפלג אומץ לב רק כדי לגרום לאביו להיות גאה בו, וליצור בו תכונה של גבורה ואומץ שיתגברו על הפחדנות שאופפת אותו.

לקראת סוף השלב הראשון, טריס הופכת לחזקה מבחינה פיזית ומצליחה לגבור על מתמודדים אחרים בקרבות. ביום האחרון של השלב הראשון, היא מושפלת באופן פומבי ומותקפת על ידי פיטר, מולי ודרו. מפאת הכעס, טריס מכה את מולי עד לאובדן הכרה ללא רגשות אשם בכלל. לאחר מכן, טריס מופתעת לגלות שהיא דורגה במקומות האחרונים בדירוג הכללי. היא נרתעת מזה משום שאם היא לא תתקבל לפלג אומץ לב היא תהפוך לחסרת פלג – אנשי התחתית של העיר.

במהלך המרווח בין השלב הראשון לשני, טריס מתעוררת באמצע הלילה. היא מוצאת את אדוארד, יליד פלג אוריינות, שכוב ארצה שבעינו נעוצה סכין חמאה שננעצה על ידי פיטר משום שאדוארד עקף אותו ברשימת הדירוגים. אדוארד ובת זוגו, מיירה, עזבו את הפלג והפכו לחסרי פלג. בעקבות כך עלה הדירוג של טריס למקום החמישי ופיטר הפך לראשון.

כשהשלב השני מתחיל, טריס מתחילה לפתח את מערכת היחסים שלה עם פור. הם מתקרבים אחד לשנייה בסודיות, אף על פי שעדיין לא ניתן לראות סימני אהבה. השלב השני מתמקד במידה רבה באתגרים רגשיים ובכל יום המועמדים נמצאים תחת סימולציה רגשית שונה ששמה אותם בתרחישים היפותטיים, מציאותיים ומרתקים שדורשת מהם להתעמת עם הפחדים הגדולים ביותר שלהם. הסימולציות מתבררות כמשפיעות מאוד על המועמדים. אומנם היותה של טריס מפוצלת, גורם לה להגיב באופן שונה משאר המועמדים ולשלוט במעשיה במהלך ההדמיה. הסימולציות פחות משפיעות עלייה ומאתגרות אותה לעומת המועמדים האחרים שעליהם היא משפיעה באופן קשה. בסוף השלב השני, טריס מדורגת במקום גבוה, מה שמגביר את קנאתם של פיטר, מולי ודרו. במרווח בין השלב השלישי לרביעי, טריס מותקפת על ידי פיטר, דרו ואל, ידידה, כשהיא תלויה מעל התהום. אך כשזה קורה, פור מגיע ומחלץ את טריס ולוקח אותה איתו לדירתו.

זמן קצר לאחר האירוע, אל מתחנן לטריס שתסלח לו על הבגידה. אך טריס מגיבה כלפיו באופן קשה ולא סולחת לו. הייאוש והפחד להפוך חסר פלג הובילו את אל לקפוץ לתהום, שהובילה למותו הטראגי. לאחר מותו, נערך טקס אזכרה לכבודו. שם אל מוצג כגיבור ואמיץ, אך בתוכה, טריס מתנגדת באופן מוחלט לדבריו של אריק המדריך. היא רואה בהתאבדות כאקט של פחדנות וייאוש בלבד ולא של אומץ.

בימים הבאים, הקשר הזוגי של טריס עם פור, הופך להיות לה ליתרון. היא לומדת שהשלב השלישי מתמקד בצורה אגרסיבית יותר של הסימולציות ושבסופו המועמדים ידורגו על פי כמות הפחדים שהופיעו בנופי הפחד שלהם. היא ופור נכנסים לתוך נוף הפחד שלו. שם טריס מתוודעת לפחדיו של פור ומגלה שבמקור הוא היה יליד הקרבה עצמית, ששמו היה טוביאס, ושעבר לאומץ לב בעקבות ההתעללות הפיזית שאביו הפגין כלפיו, מרכוס. טריס לומדת שהכינוי שלו, פור (באנגלית: ארבע) בא כיוון שלפור היו רק ארבעה פחדים בנוף הפחד, דבר שהיה שיא בפלג אומץ לב בתקופתו. ככל שהזמן עבר, כך הקשר בין טריס ופור התחזק אף על פי שהוא עדיין המשיך לחמוק מטריס באופן פומבי. טריס לא מבינה מדוע, אך כשפור מסביר לה שהוא לא רוצה שהמועמדים האחרים יחשבו שהוא נותן לה עדיפות, היא מקבלת את נימוקיו.

בסופו של השלב השלישי, טריס מדורגת במקום הכי גבוה. לאחר נוף הפחד שלה, מזריקים לטריס גרסה חדשה של הנסיוב. אחת מהסיבות להזרקת הנסיוב היא שהוא גורם לבני האדם הלא-מפוצלים ללכת בזמן השינה. אותם אנשים לא-מפוצלים הופכים לחיילים ממושמעים ומהופנטים, דבר שיעזור בחיסול בני אדם מפוצלים, שכן, הם נחשבים מסוכנים משום שהם היחידים שיכולים להוביל למרד. טריס מגלה שפלג אוריינות מתכנן מלחמה נגד פלג הקרבה עצמית שאיתו היה ברגיעה ממושכת. פלג אוריינות משתמש באנשי אומץ לב המאומנים כדי להפוך אותם לחיילים נאמנים. טריס ופור, ששניהם מפוצלים, לא הושפעו מהנסיוב והחליטו לשמור על פלג הקרבה עצמית ועל הוריה של טריס. הם מנסים להימלט, וכתוצאה מכך טריס נורית בכתפה והם נלכדים. מנהיגת פלג אוריינות, ג'נין, מזריקה לפור נסיוב חדש שהשפעתו פועלת גם על מפוצלים. פור נלקח לחדר הבקרה מפאת יידעו המורחב במחשבים ואילו טריס נלקחת להוצאה להורג. טריס מצליחה לברוח מההוצאה להורג באמצעות פעולה אמיצה של אמה, אם כי פור עדיין לכוד בידיי אנשי אוריינות.

אמה של טריס נהרגת על ידי חיילי אנשי אומץ לב על מנת לספק לטריס את הסחת הדעת שהיא צריכה כדי לפגוש חבורה של אנשי הקרבה עצמית שכוללים את כיילב, אביה ואביו של פור. לפני שהיא פוגשת אותם, היא נאלצת לעמוד פנים מול פנים עם וויל, אשר נמצא תחת השפעת הנסיוב כשבידו הוא מחזיק אקדח טעון לעברה. לאחר היסוס קל היא יורה בו. בסופו של דבר, היא נפגשת איתם וארבעתם יוצאים לאתר את חדר הבקרה שם פור נמצא ועל מנת לשחרר את אנשי אומץ לב מהשפעת הנסיוב. בדרך הם מוצאים את פיטר, שלא נמצא תחת השפעת הנסיוב כיוון שהשפעתו בוטלה על ידי מנהיגי אומץ לב, והוא מגלה להם היכן נמצא חדר הבקרה כשהוא בלחץ חמור ומתחנן לטריס לקחת אותו איתה.

טריס מאתרת את הבניין שבו נמצא חדר הבקרה, אולם בדרך, אביה נורה למוות על ידי אחד מהחיילים על מנת להגן על חיי בתו. טריס מוצאת את פור, כשהוא עדיין תחת שליטת פלג אוריינות.

היא נלחמת מבחינה קוגניטיבית על מנת לשחרר את פור משליטת הנסיוב. שכן, פור מאיים עלייה עם אקדח. כשהמצב נראה אבוד, טריס מצליחה לשחרר את פור משליטת הנסיוב והוא מנסה לשחרר את חברי פלג אומץ לב מהשליטה המסוכנת. ברגע שפור מצליח, הוא, טריס, אביו, פיטר וקיילב עולים על רכבת לפלג ידידות, שבו הם מקווים למצוא שלווה ושלום שיתוארו בספרים הבאים: מורדים ונאמנים.

ורוניקה רות' הוציאה בנוסף ספר הנקרא "פור" שמדבר על חייו של טוביאס לפני המתרחש בסיפור עם ביאטריס , שם מסופר על אבא של טוביאס ועל המעבר לפלג אומץ לב ועוד.

הדמויות בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ביאטריס "טריס" פריור – הדמות הראשית בטרילוגיית מפוצלים. טריס בת 16 והיא בתם הקטנה של אנדראו ונטלי פריור. לטריס אח גדול ממנה כמעט בשנה ששמו כיילב פריור. במשך מבחני ההתאמה, היא מבינה שהיא מפוצלת, דבר מסוכן ביותר. בהמשך הספר, היא מבינה שלהיות מפוצל פירושו הוא להיות בקבוצה קטנה של אנשים אינדיבידואלים שלא מתאימים רק לפלג אחד, אלא לכמה פלגים שונים. לאחר מאבק פנימי, היא בוחרת להשתייך לפלג אומץ לב. טריס היא נערה עקשנית מאוד ודעתנית. בספר היא מתוארת כנערה נמוכה מאוד ולא כל כך יפה. טריס היא נערה בלונדינית בעלת עיניים כחולות. היא רזה מאוד, אבל הופכת לשרירית במהלך האימונים בפלג אומץ לב.
 • טוביאס "פור" איטון– מדריך של טריס אשר מביע כלפיה רגשות אהבה. הוא מבוגר מטריס בשנתיים ובמקור הוא יליד הקרבה עצמית. הוא מגן על טריס ממקרה אלים שאליו היא נקלעת, אך משתדל לשמור את הרומן שלהם כסודי על מנת שלא יחשבו שהוא נותן לטריס עדיפות כלשהי בדירוגים. כינויו פור (ארבע) ניתן לו על ידי חבריו בקבוצה כאשר הוא היה מועמד מכיוון שבשלב נופי הפחד היו לו רק ארבעה פחדים. שמו האמיתי הוא טוביאס. הוא עבר מהקרבה עצמית לאומץ לב כדי לברוח מהתעללות הפיזית של אביו, מרכוס. אביו נהג להתעלל בו בצורות מזוויעות. אביו היה נוהג כעונש לנעול את פור בארון קטן בעליית הגג של ביתם. בגלל התעללות זו הפך פור לקלאוסטרופובי, אחד מהפחדים הגדולים שלו. בנוסף, יש לו יחסי יריבות עם אריק, מי שלדעתו משחית את השקפת העולם של אומץ לב. באחד מהפרקים האחרונים בספר, טריס מבינה שטוביאס, ממש כמוה, מפוצל. טוביאס, לעומת טריס, גבוה מאוד ובעל שיער שחור וקצר ועיניים כחולות ועמוקות.
 • כיילב פריור – אחיה הבוגר של טריס. כיילב גדול בטריס בכמעט שנה כך ששניהם באותה שכבה בבית הספר. הוא לא מפסיק להזכיר לטריס את דרכי ההקרבה העצמית, דבר שהיא לא אוהבת כל כך לשמוע. אך מפתיע אותה באמירה מפתיעה לפני טקס הבחירה. הוא אומר לה שהיא צריכה לבחור את מה שהיא רוצה ולא מה שמשפחתה רוצה. היא לקחה את זה לליבה בכך שבחרה באומץ לב על הקרבה עצמית. כיילב בוחר באוריינות. לאחר שפור קורא לטריס פתטית היא מחליטה ללכת לבקר את כיילב בפלג אוריינות. הוא שמח לראותה אך מתעצבן כשהיא מעליבה אותו שבחר בדרכים הסטנדרטיות של פלג אוריינות. כיילב מתואר כנער בעל עיניים ירוקות ושיער שחור.
 • כריסטינה – אחת מחברותיה הטובות של טריס. במקור היא ילידת פלג כנות אך החליטה לעבור לפלג אומץ לב. במשך השלב הראשוני של הקרבות היא נלחמת מול מולי ומוכיחה חוזק רב. כריסיטינה היא נערה גבוהה, יפה ולוקחת חלק בשינוי המראה של טריס במעבר לפלג אומץ לב. היא אנרגטית וחזקה. צבע עורה הוא חום ושיערה שחור.
 • פיטר – אויבה הראשי של טריס. במקור הוא יליד כנות. כריסטינה מספרת שהוא תמיד היה גס רוח ולא מותאם לכנות. היא אומרת שהוא היה מכה ילדים אחרים ומטיל את האשמה עליהם כאשר המבוגרים היו מתערבים. טריס מתארת אותו בעל שיער כהה מאוד ומבריק. הוא מטריד אותה בכך שהוא קורא לה נוקשה ואפילו פוגע בה באופן פיזי. הסיבה לפגיעה בטריס הוא הכוח החזק שהיא מפגינה, דבר שהוא לא ציפה לו וגורם לו לקנאה. בכל פעם שמתגלה מישהו חזק יותר מפטר, הוא נוהג להתנהג באלימות וקנאה. פטר דוקר את אדוארד, מועמד אחד מקבוצתו בעין, משום שעקף אותו בדירוג הכללי. הוא קיווה שכך הוא יעזוב את הפלג, וכך קרה. בסוף הספר, טריס מוצאת את פטר החלש לבדו בתוך בניין והוא מבקש ממנה להצטרף אליה.
 • וויל – אחד מחבריה הטובים של טריס. במקור הוא מפלג אוריינות. יש לו שיער בלונדיני וקמט בין גבותיו. במהלך הספר הוא מביע רגשות אהבה כלפי כריסטינה. לפני שהם הפכו לזוג טריס שמה לב שהם נוגעים זה בזה בחושניות. וויל הוא מצחיק והמגן של טריס וכריסטינה. הוא לא מאפשר לאל להתקרב לטריס לאחר שלקח חלק מהתקרית האלימה עם פטר ודרו. בסוף הספר וויל נורה למוות על ידי טריס לאחר שפעל תחת תגובת הנסיוב של פלג אוריינות. לאחר מכן, טריס הרגישה אשמה על כך.
 • מרכוס – אביו של טוביאס ומנהיג פלג הקרבה עצמית. הוא מאוד פוגעני והיה נוהג להצליף את טוביאס לעתים קרובות כשהיה ילד. מרכוס מאושם באכזריות על ידי פלג אוריינות וטריס. הוא בורח עם טריס מהמתחם של אומץ לב בסוף הספר, אבל לא על פי בחירתה של טריס.
 • אל – יליד פלג כנות. מפתח במהרה רגשות כלפי טריס בזמן השלב הראשון של החניכה. מתוך כל המועמדים השונים, לו היה את הקושי הבולט ביותר בהסתגלות לפלג החדש. הוא לא אוהב את האלימות שמפגינים חברי הפלג ואת הקרבות שהמועמדים נאלצים לערוך. אל מסתמן כנער החלש ביותר משאר המועמדים. הוא כושל בקרבות ולא מצליח להשיג תוצאות טובות. אל מבין שאם לא יעשה מעשה הוא יימצא את עצמו בתחתית הרשימה ויהיה מחוסר פלג. הוא מפתיע את טריס בכך שהוא לוקח חלק בתקרית אלימה כלפיה, שבה הוא פטר ודרו מחזיקים את טריס תחת התהום. לאחר המקרה, אל מבקש את סליחתה של טריס אך היא מסרבת לסלוח לו בתוקף. בנוסף, וויל אומר לאל להתרחק מטריס. כל זה מוביל להתאבדות הטראגית של אל בקפיצה אל התהום. בספר אל מתואר כאדם גדול, בעל מראה פיזי מאיים אך מתגלה כרגיש וחלש יותר מאחרים.
 • אוריה - מועמד יליד אומץ לב, בעל שער שחור עור חום ועינים חומות, הוא מתואר כנער מצחיק שתמיד מחייך, דורג במקום הראשון בזמן האימונים (עריקים וילידי אומץ לב דורגו בנפרד) יש לו קעקוע של נחש שחור מתפתל סביב אוזנו, יש לו אח גדול בשם זקה חברותיו הטובות הן לין ומארילין, פגישתו הראשונה עם טריס הייתה במשחק כדורי צבע, ולאחר דקירתו של אדאוארד הוא הזמין את טריס למסורת חניכה באומץ לב- ירידה באומגה מבניין הנקוק.
 • לין - מועמדות ילידת אומץ לב, גילחה את ראשה כדאי שיפסיקו להתייחס אליה כילדה לטענתה, יש לה אחות גדולה שונה ואח קטן הקטור, חבריה הטובים הם אוריה ומארילין, מתוארת כנערה יפה, פגישתה הראשונה עם טריס הייתה בבניין הנקוק כאשר דרכה על אצבעותיה, נערה תוקפנית המתלקחת מהר אך גם ממהרת לסלוח.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"סדרת הספרים מפוצלים" מאת ורוניקה רות'
סדרת הסרטים
מפוצלים
סרט
מורדים
סרט
נאמנים
סרט א'סרט ב'
דמויות
ביאטריס פריורטוביאס "פור" איטון
אחר
שיילין וודליתיאו ג'יימסקייט ווינסלטנעמי ווטס