לדלג לתוכן

מפת אורביס טרארום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדוגמה הראשונה של מפת אורביס טרארום מודפסת, מעשה ידי גינתר ציינר (Günther Zainer) משנת 1472. מפה זו עיטרה את העמוד הראשון של פרק XIV מתוך ה"אטימולוגיאה" מאת איזידור מסביליה. המפה מחלקת את העולם לשלושה חלקים בהתאם ליבשות, ומחלקת את היבשות בין בני נח: שם באסיה, חם באפריקה ויפת באירופה
מפת הרפורד משנת 1300 לערך, קתדרלת הרפורד, אנגליה
מפת עולם בת ימינו, בשיטת הצגה של מפות אורביס טרארום

מפת אורביס טרארוםלטינית: Orbis Terrarum; מילולית: "עיגול הארצות") או מפת T-O היא סוגה של מפות עולם (מפה מונדי) אשר צוירו בימי הביניים כדי לתאר את מראהו של העולם הידוע באותה עת. לעיתים מפות אלה נקראות "מפות ביאטיניות" על שם מפת ביאטוס - אחת הדוגמאות הראשונות של מפה מסוג זה, אשר צוירה על ידי ביאטוס מליבאנה, נזיר ספרדי בן המאה השמינית.

השקפת העולם בבסיס המפות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

העולם המוכר בימי הביניים, כפי שהוא מתואר בכתביו של המלומד הספרדי איזידור מסביליה, בן המאה השביעית, בפרק 14 של ספרו "אטימולוגיאה", היה מחולק לשלוש יבשות:

העולם המיושב עגול, כמו מעגל עגול, כמו גלגל... ומסיבה זו האוקיינוס המקיף אותו אף הוא עגול. העולם מחולק לשלושה חלקים: האחד נקרא אסיה, השני אירופה והשלישי אפריקה.

בכתביו של אריסטו מחולק העולם למספר אזורי אקלים. מפות אורביס טרארום מתייחסות רק למחצית העליונה של הארץ, לאזור האקלים הממוזג הצפוני לפי השקפה זו. חלקים אחרים של הארץ נחשבו בלתי אפשריים למגורי אדם, ולכן לא צוירו.

בין היבשות מפרידים ימות ונהרות בצורת האות T - כאשר רגל האות היא הים התיכון, ושתי זרועותיה של האות הן הנהרות הנילוס והדון (המכונה גם טאנאיס). במפות מופיעה אסיה בראש המפה (היינו המפה פונה לכיוון מזרח, ולא לכיוון צפון), אירופה בצדה השמאלי התחתון של המפה ואפריקה בצדה הימני התחתון. ירושלים מופיעה במרכז המפות ונחשבת למרכז העולם.

מרבית מפות אלה היו סכמטיות, ולא מפורטות, אולם צוירו מפות מפורטות בשיטה זו, המציגים אתרים, ערים ואירועים היסטוריים שונים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מפת אורביס טרארום בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^
    Orbis a rotunditate circuli dictus, quia sicut rota est [...] Undique enim Oceanus circumfluens eius in circulo ambit fines. Divisus est autem trifarie: e quibus una pars Asia, altera Europa, tertia Africa nuncupatur.