מקוריות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

[1]מקוריות היא ההיבט של יצירת או המצאת עבודות שהן חדשות או מקוריות, ולכן ניתן להבדיל אותן משכפולים, זיופים והעתקים. עבודה מקורית היא לא עבודה שמתקבלת מאחרים או עבודה שהועתקה ומבוססת על עבודה של אחר. הצירוף "מקוריוּת" בדרך כלל ניתן כמחמאה ליצירתיות של אמנים, סופרים, הוגים ועוד.

היבטים משפטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדיני זכויות יוצרים, מקוריות היא דרישת-סף להגנת יצירות, אולם משמעות הדרישה שם שונה מהשימוש היומיומי של הביטוי, והיא שמקור היצירה הוא במי שטוען שחיבר אותה. למשל, יצירה שמבוססת כל כולה על יצירה של אחר, אינה מקורית. יצירה שמבוססת באופן מהותי על יצירה אחרת, אבל שיש בה גם מרכיבים מקוריים משל עצמה, תיחשב ל"יצירה נגזרת", והחלקים המקוריים עשויים לזכות בהגנה משפטית.

בדיני הפטנטים יש דרישת סף שונה, של חדשנות או התקדמות המצאתית, ובה נדרשת רמת מקוריות גבוהה מאוד. בדיני הפטנטים דרישות סף נוספות.

היבטים קוגניטיביים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקוריות יכולה לבוא לידי ביטוי גם בתהליכים קוגניטיביים. למשל, חשיבה מקורית מאפשרת הפקה של רעיונות חדשים ובלתי שגרתיים[2]. בהתאם לכך, חשיבה יצירתית מורכבת ממקוריות, גמישות ושימושיות[3].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מיכאל בירנהק, דרישת המקוריות בדיני זכויות יוצרים ושליטה תרבותית, עלי משפט, 2002, עמ' 410-347
  2. ^ Boot, N., Baas, M., van Gaal, S., Cools, R., & De Dreu, C. K. (2017). Creative cognition and dopaminergic modulation of fronto-striatal networks: Integrative review and research agenda. Neuroscience & Biobehavioral Reviews, 78, 13-23.
  3. ^ Faust‐Socher, A., Kenett, Y. N., Cohen, O. S., Hassin‐Baer, S., & Inzelberg, R. (2014). Enhanced creative thinking under dopaminergic therapy in Parkinson disease. Annals of neurology, 75(6), 935-942.