לדלג לתוכן

מקור זרם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סימון מקור זרם (משמאל) במעגל חשמלי

מקור זרם הוא התקן או מערכת שתפקידה כשמה לספק זרם למעגל חשמלי. מקור מתח מספק גם הוא זרם, אך בתלות בהתנגדות (לפי חוק אוהם) ולכן תאורטית יכול להיווצר מצב בו לא יהיה זרם במעגל (כאשר הנגד שבדרך-כלל מייצג צרכן חשמלי יהיה גדול מאוד). תפקידו של מקור הזרם הוא לספק זרם קבוע בלי תלות וקשר בצרכן שמחובר אליו.

בחישובים ומערכות אידיאליות משתמשים במקור אידיאלי בו כל הזרם הנוצר מסופק לצרכן. אולם אין במציאות מקור זרם אידיאלי ולכל מקור יש התנגדות פנימית. לפי חוק אוהם ככל שההתנגדות גדלה כך קטן הזרם.

מקור זרם אידיאלי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתורת המעגלים, מקור זרם אידיאלי הוא אלמנט במעגל אשר הזרם העובר דרכו לא תלוי במתח הנופל עליו. זהו מודל מתמטי, וביצועי רכיבים מעשיים יכולים רק לשאוף אליו. אם הזרם דרך מקור הזרם האידיאלי יכול להיקבע ללא שום תלות באף רכיב אחר במעגל, הוא נקרא מקור זרם בלתי תלוי, ולהפך; אם הזרם דרך מקור זרם אידיאלי נקבע על ידי מתח או זרם אחרים במעגל הוא נקרא מקור זרם תלוי או מקור זרם נשלט.

מקור זרם בלתי תלוי עם זרם השווה לאפס שקול לנתק. מסיבה זו, ההתנגדות הפנימית של מקור זרם אידיאלי זה היא אינסופית. המתח על פני מקור זרם אידיאלי נקבע לגמרי על ידי המעגל אליו הוא מחובר. כאשר מקור הזרם מחובר לקצר, המתח על פניו הוא אפס, ולכן גם נמסר הספק חשמלי אפסי. כאשר מקור המתח מחובר להתנגדות של עומס, המתח על פניו שואף לאינסוף (נתק). לכן מקור זרם אידיאלי יכול לספק למעגל הספק בלתי מוגבל לעד והוא מייצג מקור אנרגיה בלתי מוגבל. חיבור מעגל פתוח אידיאלי למקור זרם לא אפסי אידיאלי אינו מקובל בתורת המעגלים והמשוואות לניתוחו מייצרות פרדוקסים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]


ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.