מרכז חושן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל מרכז חושן

מרכז חושן (לשעבר מתנ"ץ) הוקם ב־16 בפברואר 2004 ואחראי על הפעלת מערכי התקשורת בצה"ל, בין השאר על מתן שירותי טלפוניה, תקשורת נתונים רחבת סרט, וידאו ותשתיות תקשורת אופטיות.

המרכז כפוף ליחידת לוטם באגף התקשוב, ובראשו עומד אל"ם עומר סעדיה, שהחליף את אל"ם שי שולומון.

למרכז כפופים גם שלושה גדודי תקשוב מטכ"ליים:

  1. גדוד אמירים – גדוד קשר ארצי מטכ"לי נייד, העובד עם הזרועות, הפיקודים והיחידות השונות. הגדוד תופס כוננות של רכבים וציוד קשר המוכנים לתת מענה מהיר ומיידי לכל אירוע. בהפעלת מערכות קשר שונות, הגדוד נותן מענה תקשובי בכל נקודה בה אין תשתית או תנאים לתקשורת תקינה. בין השאר, מפעיל הגדוד תחנות ניידות של המערכת הסלולרית המוצפנת "ורד הרים", הגדוד כולל פלוגות שונות, חלקן מבצעיות ומבצעות עבודה בשטח. הגדוד נחשב בעל מסורת ותיקה של מבצעים ופעילויות שונות בהן לקח חלק. קורס המפקדים של הגדוד מכשיר את המפעילים לרובאי 02, ומגוון רחב של אמצעי קשר שונים.
  2. גדוד צמרת – גדוד קשר מטכ"ל. ייעודיו הם הקמה, הפעלה, תמיכה והטמעה של מערכות תקשורת מידע ובקרה, חוזי (וידאו) ומחשבים, על מנת לאפשר שליטה ופיקוד למטה הכללי וסיוע לזרועות ברגיעה, במבצעים ובחרום. הגדוד מהווה את הגורם התקשובי המרכזי המקשר בין המטה הכללי לזרועות צה"ל ולגופי הביטחון. בנוסף, הגדוד מפעיל מערכות תקשוב מגוונות בדגש על המערכות המבצעיות, אחראי על מתקני התקשורת במחנה רבין ועל הפצת החוזי בצה"ל. במסגרת הגדוד קיימת פלוגת קשר המוטסת, החיילים משרתים בה בתפקיד מפעיל קשר מוטס, ויעודם הוא סייע ליחידות העילית של צה"ל בפעילות שמתבצעת באזורים מרוחקים[1].
  3. גדוד איתנים – גדוד תקשוב מרחבי אשר ייעודו הוא קליטה, הטמעה, תפעול ואחזקה בשגרה ובחירום, של מערכות התקשורת הנייחת רחבת הסרט ותקשורת הסלולר הצבאית בצה"ל ובזרועות הביטחון – מהליבה, דרך מתקני ההפצה ועד למתקני הגישה. בנוסף, הגדוד אחראי על חיבור מערך נפרס למערך נייד - הן בחיבור עורקי הרד"ט של החטיבות והאוגדות הפורסות בשטח ועושות שימוש ברדיו/טלפון – הן בחיבור תחנות קשר הניידות למרכזי המערכת והן בחיבור צומתי תקשורת מרכזיים. בכל מפקדה של פיקוד מרחבי הגדוד ממוקם.

תגי גדודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אמיר בוחבוט‏, האלחוטנים של צה"ל: "חיים של אנשים בידיים שלך", באתר וואלה! NEWS‏, 13 באפריל 2013
Merkava-4M-flag-v01.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צה"ל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.