אגף התקשוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אגף התקשוב
C4I.png
סמל האגף
פרטים
כינוי אגף התקשוב
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך צה"לצה"ל  צה"ל
סוג אגף
בסיס האם הקריה
אירועים ותאריכים
הקמה 2003
מקים יצחק הראל
פיקוד
יחידת אם המטה הכללי של צה"ל
דרגת המפקד אלוף  אלוף
מפקדים מפורט בהמשך הערך

אגף התקשוב במטה הכללי של צבא הגנה לישראל הוא הגוף המתווה את מדיניות הקשר, התקשורת, המחשוב, השליטה והבקרה ואבטחת מערכות מידע בצה"ל. אגף התקשוב הוקם ב־3 במרץ 2003, על יסודות חיל הקשר, האלקטרוניקה והמחשבים ובדומה לאמ"ן ולחילות האוויר והים, אגף התקשוב אמון על בניין הכוח והפעלתו.

בראש האגף עומד, נכון ל-2017, האלוף נדב פדן. האגף מורכב ממספר חטיבות: חטיבת ההגנה בסייבר, חטיבת ההתעצמות וחטיבת ההפעלה.

האגף מנחה את תחום התקשוב בזרוע היבשה, חיל האויר, חיל הים ואגף המודיעין, עובדה המוצאת את ביטויה בסמלי זרועות אלו על סמלו של האגף.

מבנה ארגוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה אגף התקשוב הנוכחי מתבסס על מטה המורכב מחטיבות (בדומה ללהקים שבמטה זרוע האוויר והחלל והמספנים שבמטה זרוע הים), ויחידות עצמאיות אחרות. המבנה ההיררכי של החטיבות, כנהוג ביחידות מטה בצה"ל, מורכב ממחלקות, ענפים ומדורים.

מפקד אגף התקשוב הוא ראש האגף, קצין בדרגת אלוף. תחתיו נמצאים חטיבת ההפעלה האחראית על תפעול הלוחמה הרשתית, חטיבת ההגנה האחראית על מניעת חדירות ממערכי התקיפה בסייבר של האויב למערכות המבצעיות השונות, וחטיבת ההתעצמות שתחת אחריותה פועלת יחידת לוטם, המרכזת היבטים נוספים של עולם התקשוב, מנהלת המעבר דרומה ומחלקת אמצעי לחימה של האגף. את עיקר המערכים של האגף מרכז החיל היחיד הכפוף לאגף התקשוב: חיל הקשר והתקשוב.

יחידות אגף התקשוב
תג שם תפקיד מפקד
מערך הלוחמה האלקטרונית הגוף האחראי על שיבוש מערכות הקשר והתקשורת של האויב כאשר בכלל זה הוא עוסק בשימוש שידורי רדיו וטלוויזיה, שירותים סלולריים ועוד. עיקר פעילות המערך היא התקפת, אך בין עיסוקיו מערך הלוחמה האלקטרונית פועל גם להגנה על מערכות התקשורת הצבאיות.
חטיבת הסייבר הגוף העיקרי העוסק בהגנת המרחב הקיברנטי של ישראל והמערכות האלקטרוניות של צה"ל. בפרט מחלקת ההגנה בסייבר פועלת להגנה על מערכות התקשורת הצבאיות.
חטיבת ההתעצמות
יחידת לוטם
אל"ם רם מלאכי[1]
Maoflogo.png
מחלקת מעוף אחראית על הובלת תוכניות רב זרועיות, לרבות הובלת תוכנית העורף הכוללת את מערכות ההתרעה לאזרחי מדינת ישראל ותכנון והקמת מערכות תקשורת אל"ם אבי דואק
Mamram.png
מרכז המחשבים ומערכות המידע (ממר"ם) יחידת המחשבים הראשית באגף התקשוב בצה"ל. מתפקידיה לספק שירותי מחשב לחילות צה"ל ולאגפי המטה הכללי. עיקר עיסוקה הוא תפעול מרכזי המחשבים, הפעלת מרכז תמיכה כלל-צה"לי בנושא מחשוב, וכן ניטור ובקרה של אותן מערכות. אל"ם טליה גזית
Hoshen center.png
מרכז חושן אחראי על הפעלת מערכי התקשורת בצה"ל, בין השאר על מתן שירותי טלפוניה, תקשורת נתונים רחבת סרט, וידאו ותשתיות תקשורת אופטיות. למרכז כפופים גם שלושה גדודי תקשוב מטכ"ליים. אל"ם דותן סיגלר
Mazov.png
מרכז צופן וביטחון (מצו"ב) היחידה הלאומית להצפנה ואבטחת מידע. למרות היותה יחידה צה"לית היחידה מספקת שירותים לכל מערכת הביטחון הישראלית. עיקר פעילות היחידה הוא בתכנון ומימוש יכולות הצפנת מידע ותקשורת המוטמעות בקרב המערך הלוחם של צה"ל. בנוסף ביחידה פועלים צוותי התקפה - המנסים לפרוץ לרשתות הצבא וצוותי ניטור.
Mazpenlogo.png
מערכות צבאיות לפו"ש וניהול (מצפ"ן) בית התוכנה הגדול ביותר בצה"ל, המפתח פתרונות תוכנה מתקדמים לכלל הצרכים המטכ"ליים והרב-זרועיים של צה"ל, בדגש על מערכות שליטה ובקרה ומערכות ארגוניות. אל"מ עומר דגן
חילות
C4I.png
חיל הקשר והתקשוב אחראי על כל תחום הקשר, המחשבים והתקשורת של כוחות היבשה בצה"ל. במסגרת זאת החיל מתפעל את עיקר המערכים של אגף התקשוב תא"ל נתנאל כהן

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד להקמת אגף התקשוב במרץ 2003, סמכויותיו היו בעיקר תחת אגף המבצעים במטכ"ל. עם ההתפתחות וגדילת המורכבות של המערך התקשובי והטכנולוגיה בצה"ל היה צורך בריכוז של מאמצי התכנון והנחיות הפעילות וסדר העדיפויות התקשוביות בצה"ל. הקמתו של אגף במטה הכללי, דבר הקורה לעתים רחוקות, שייעודו עיסוק בנושא התקשוב, הייתה ביטוי לדגש ששם צה"ל על מחשוב, תקשורת נתונים ועל שליטה ובקרה, לאחר עבודת מטה שנעשתה על ידי הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, בהיותו מפקד גיס בפיקוד הצפון.

בדצמבר 2005 החליט הרמטכ"ל דן חלוץ להעביר את הכפיפות של חיל תקשוב מאגף התקשוב לזרוע היבשה, כחלק משינוי ארגוני כולל בצה"ל, שבמסגרתו הועברו גם חילות אחרים לזרוע היבשה. מלחמת לבנון השנייה הייתה המלחמה הראשונה שבה נטל חלק אגף התקשוב. בתחילת שנת 2008 החזיר הרמטכ"ל גבי אשכנזי את חיל התקשוב לאגף התקשוב.

אגף התקשוב נמצא בליבת העשייה הצבאית בתחומי התוכנה, הקשר והטכנולוגיה. פעילות זו מוצאת את ביטויה באופן בולט במיוחד בשני העשורים האחרונים, נוכח כניסת הטכנולגיה והמיחשוב בצורה נרחבת לפעילות הצבאית. משימות האגף, מעבר לנושאי הקשר הקלאסי, הם טכנולוגיה, מיחשוב, הגנה בסייבר והצפנה. האגף הוא הצעיר מבין אגפי המטכ"ל ואנשיו פועלים לשמור על עליונות טכנולוגית בעולם התוכנה והמחשוב.

ביולי 2013 החל התהליך המכרזי להעתקת יחידות אגף התקשוב ממקומם במרכז הארץ אל אזור באר שבע במסגרת התוכנית הלאומית של ירידת צה"ל לנגב[2].

זרוע הסייבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

זרוע הסייבר היא זרוע שתוכננה להקמה בצה"ל, שהייתה צפויה להיות אחראית על הפעלת הכוח במרחב הקיברנטי (סייברספייס) ועל לוחמת רשת (סייבר) התקפית והגנתית.[3]

עם כניסתו של גדי איזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל הוא הטיל על ראש אגף המודיעין, הרצי הלוי, לעמוד בראש צוות רב-זרועי לבחינת שיפור האפקטיביות המבצעית במימד הסייבר. ביוני 2015 הורה איזנקוט על הקמת הזרוע בתוך שנתיים.[4][5][6] את הליך התכנון והקמת הזרוע ליווה צוות היגוי מטכ"לי שכלל בין השאר את ראש אגף התכנון וסגן הרמטכ"ל. לתחומי אחריותה של הזרוע תוכננו לעבור תחומים שנמצאים באחריות אגף המודיעין ואגף התקשוב, בהם תחום הגנת הסייבר, תחום לוחמת רשת, תחומי איסוף מודיעין ותכנון מבצעי הנוגעים בזירה הקיברנטית.

בינואר 2017, הקמת זרוע הסייבר נדחתה, והאחריות ההתקפית לתחום הסייבר הושארה באגף המודיעין, כאשר מטה הסייבר הצה"לי, שהיה תחת סגן הרמטכ"ל, והוכפף לאגף התקשוב.[7]

ראשי האגף[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת כהונה כראש אגף התקשוב
אלוף יצחק הראל 3 במרץ 200320 בדצמבר 2003
אלוף אודי שני 21 בדצמבר 200312 בנובמבר 2006
אלוף עמי שפרן 13 בנובמבר 200624 באוקטובר 2011
אלוף עוזי מוסקוביץ' 24 באוקטובר 2011 - 28 במרץ 2016
אלוף נדב פדן 13 ביוני 2016

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זרועות, פיקודים ואגפים
אגפים אגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף התכנוןאגף כוח האדםאגף התקשוב
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים פיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאייםהפרקליטות הצבאיתהמכללות הצבאיותדובר צה"להרבנות הצבאיתמפקדת העומק
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואהחיל הלוגיסטיקהחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל המודיעיןחיל הקשר והתקשובחיל המשטרה הצבאיתחיל השלישותחיל החינוך והנוערהחיל הכללי
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשים
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםדין משמעתי