אגף התקשוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אגף התקשוב
C4I.png
סמל האגף
פרטים
כינוי אגף התקשוב
מדינה Flag of Israel.svg  ישראל
שיוך IDF new.png  צה"ל
סוג אגף
בסיס האם הקריה
אירועים ותאריכים
הקמה 2003
מקים יצחק הראל
פיקוד
יחידת אם המטה הכללי של צה"ל
דרגת המפקד אלוף  אלוף
מפקדים מפורט בהמשך הערך

אגף התקשוב במטה הכללי של צבא הגנה לישראל הוא הגוף המתווה את מדיניות הקשר, התקשורת, המחשוב, השליטה והבקרה ואבטחת מערכות מידע בצה"ל. אגף התקשוב הוקם ב־3 במרץ 2003, על יסודות חיל הקשר, האלקטרוניקה והמחשבים ובדומה לאמ"ן, וחילות האוויר והים, אגף התקשוב אמון על בניין הכוח והפעלתו.

בראש האגף עומד נכון ל-2012, האלוף עוזי מוסקוביץ'. האגף מורכב משתי מסגרות, ובראש כל אחת מהן קצין בדרגת תת-אלוף‏[1]. מסגרות אלו ומפקדיהם, נכון ל-2015, הם: ראש מטה אגף התקשוב וקצין התקשוב הראשי (קשר"ר), תא"ל נתנאל (נתי) כהן, ומפקד יחידת לוטם, תא"ל דני ברן.

האגף מנחה את תחום התקשוב בזרוע היבשה, חיל האויר, חיל הים ואגף המודיעין, עובדה המוצאת את ביטויה בסמלי זרועות אלו על סמלו של האגף.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד להקמת אגף התקשוב במרץ 2003, סמכויותיו היו בעיקר תחת אגף המבצעים במטכ"ל. עם ההתפתחות וגדילת המורכבות של המערך התקשובי והטכנולוגיה בצה"ל היה צורך בריכוז של מאמצי התכנון והנחיות הפעילות וסדר העדיפויות התקשוביות בצה"ל. הקמתו של אגף במטה הכללי, דבר הקורה לעתים רחוקות, שייעודו עיסוק בנושא התקשוב, הייתה ביטוי לדגש ששם צה"ל על מחשוב, תקשורת נתונים ועל שליטה ובקרה, לאחר עבודת מטה שנעשתה על ידי הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, בהיותו מפקד גיס בפיקוד הצפון.

בדצמבר 2005 החליט הרמטכ"ל דן חלוץ להעביר את הכפיפות של חיל תקשוב מאגף התקשוב לזרוע היבשה, כחלק משינוי ארגוני כולל בצה"ל, שבמסגרתו הועברו גם חילות אחרים לזרוע היבשה. מלחמת לבנון השנייה הייתה המלחמה הראשונה שבה נטל חלק אגף התקשוב. בתחילת שנת 2008 החזיר הרמטכ"ל גבי אשכנזי את חיל התקשוב לאגף התקשוב.

אגף התקשוב נמצא בליבת העשייה הצבאית בתחומי התוכנה, הקשר והטכנולוגיה פעילות, המוצאת את ביטויה באופן בולט בשני העשורים האחרונים, נוכח כניסת הטכנולגיה והמיחשוב בצורה נרחבת לפעילות הצבאית. משימות האגף, מעבר לנושאי הקשר הקלאסי, הם טכנולוגיה, מיחשוב, הגנה בסייבר והצפנה. האגף הוא הצעיר מבין אגפי המטכ"ל ואנשיו פועלים לשמור על עליונות טכנולוגית בעולם התוכנה והמחשוב.

ביולי 2013 החל התהליך המכרזי להעתקת יחידות אגף התקשוב ממקומם במרכז הארץ אל אזור באר שבע במסגרת התוכנית הלאומית של ירידת צה"ל לנגב[2].

מבנה אגף התקשוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגף מחולק לשתי חטיבות: חטיבת ההפעלה היא חיל הקשר והתקשוב בראשות קשר"ר. חטיבת ההתעצמות היא יחידת לוטם שמחלקותיה יושבות במחנה צריפין ובמחנה מקלף ברמת גן. מטה האגף יושב במחנה רבין (הקריה).

ראשי אגף התקשוב מאז הקמתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת כהונה כראש אגף התקשוב
אלוף יצחק הראל 3 במרץ 200320 בדצמבר 2003
אלוף אודי שני 21 בדצמבר 200312 בנובמבר 2006
אלוף עמי שפרן 13 בנובמבר 200624 באוקטובר 2011
אלוף עוזי מוסקוביץ' החל מ־24 באוקטובר 2011

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אגף התקשוב יחוזק בתא"ל נוסף, באתר דובר צה"ל (לקוח מ"במחנה", 2007, גיליון 22)
  2. ^ פרויקט קריית התקשוב של צה"ל בנגב, ‏14 ביולי 2013
IDF new.png
צבא הגנה לישראל
זרועות, פיקודים ואגפים
אגפים אגף המבצעים · אגף המודיעין · אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה · אגף התכנון · אגף כוח האדם · אגף התקשוב
זרועות זרוע היבשה · זרוע האוויר והחלל · זרוע הים · זרוע הסייבר (מתוכנן)
פיקודים פיקוד הצפון · פיקוד המרכז · פיקוד הדרום · פיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאיים · הפרקליטות הצבאית · המכללות הצבאיות · דובר צה"ל · הרבנות הצבאית · מפקדת העומק
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגלים · חיל השריון · חיל התותחנים · חיל ההנדסה הקרבית · חיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואה · חיל הלוגיסטיקה · חיל החימוש · חיל המודיעין · חיל הקשר והתקשוב · חיל המשטרה הצבאית · חיל השלישות · חיל החינוך והנוער · החיל הכללי
חילות היסטוריים חיל מדע · חיל נשים