משאלה אחת ימינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משאלה אחת ימינה
עטיפת הספר
עטיפת הספר
עטיפת הספר
מידע כללי
מאת אשכול נבו
שפת המקור עברית
סוגה דרמה
הוצאה
הוצאה כנרת זמורה ביתן
תאריך הוצאה 2007
מספר עמודים 336
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002573172

משאלה אחת ימינהאנגלית: World Cup Wishes - משאלות גביע העולם בכדורגל) הוא ספר מאת הסופר הישראלי אשכול נבו. הספר הוא ספרו הרביעי של הסופר, ובדומה לספריו האחרים, מבקש לתאר את חיי הגיבורים על רקע חיי היום יום בישראל, תוך הדגשת האקלים התרבותי והשפעתו על חיי הגיבורים. הספר מתאר את חייהם של ארבעה חברי ילדות אשר מוצאם מחיפה, ובשלב מסוים עוברים לתל אביב, תוך התמקדות בתהפוכות ובשינויים אותם עוברים הגיבורים בתקופה של ארבע שנים, בין מונדיאל 1998 למונדיאל 2002. הספר זכה להצלחה מסחרית ולביקורות אוהדות בקרב קהל הקוראים הישראלי[1], ואף עובד להצגת תיאטרון מטעם תיאטרון בית לסין, אשר החלה להציג בשנת 2012[2].

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר עוסקת בחוויותיהם של ארבעה חברים, אופיר, עמיחי יובל ויואב (המכונה צ'רצ'יל), חברי ילדות חיפאיים, אשר עברו לתל אביב לאחר הצבא וכעת הם בגילאי ה-20 המאוחרות. עלילת הספר נפתחת בתיאור פגישתם של ארבעת החברים בשנת 1998, והחלטתם לכתוב על דף נייר את משאלותיהם לקראת לעתיד, מתוך רצון לפתוח את הפתקים כעבור ארבע שנים. הסיפור עצמו מתאר את קורות חייהם של ארבעת החברים מנקודת מבטו של יובל פריד, המספר, יחד עם הערות שוליים מטעם יואב עלימי.

במהלך הספר מתואר כיצד ארבע השנים החולפות מעצבות את אישיותם של ארבעת הגברים, וכיצד שינויים אלו, יחד עם אהבותיהם וחוויותיהם במהלך התקופה, משפיעים על המקום בו כל אחד מהחברים מוצא עצמו בסוף התקופה. במהלך התקופה לומד כל אחד מהגיבורים כי מטרותיו בחיים השתנו באופן קיצוני. עם זאת, חרף השינויים, חברותם של הארבעה ממשיכה להתקיים, ובאה לידי ביטוי בדרך מפתיעה ולא צפויה.

מוטיב השינוי כמוטיב מרכזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, הספר מסופר מנקודת מבטו של יובל פריד. בתחילת הסיפור, מסביר יובל כי חוסר אמונתו בעצמו וביכולתו להיות מאושר ולמצוא את מקומו בחיים טמון בספקנותו לגבי האפשרות של בני אדם להשתנות. למספר ישנה בעיה ביכולת לחוש סיפוק ואושר, ובהמשך העלילה נחשף שמקורה באירוע שהתרחש בעת שירותו הצבאי ובו המחלקה שלו פשטה על בית פלסטיני על-מנת לצפות במשחק כדורגל, תוך שהם בוזזים את מזון המשפחה ומפעילים אלימות על בני הבית. המספר מסביר כי לו היה מאמין ביכולתם של אנשים להשתנות, הרי שיכול היה לטפל בעצמו, למצוא את מקומו בחיים ולחוש מסופק. במשתמע, המספר תופס את האפשרות להשתנות כאפשרותו להשלים ולאשר לעצמו שהוא יכול להניח את מה שעשה בשטחים מאחור, ולהרגיש שלא נגזר עליו להישאר בדמות הרשע.

חוסר האמונה ביכולתם של אנשים להשתנות מומחשת בהמשך גם באמצעות שאר החברים. כך, כשאופיר מתחיל להשתנות, שלושת החברים הנותרים חשדנים כלפי התהליך, וגישתם אליו מסויגת וסקפטית. כשעמיחי יוצא ביוזמה החדשה שלו ומשתנה, יערה, אשתו של יואב עלימי, מעירה להם כי הם לא פתוחים לאפשרות שאנשים יכולים להשתנות, אלא נעולים בתבניות המוכרות שלהם בשיפוטו.

כחוט השני לאורך הספר, מתקיים ניגוד בין עמדתו של יובל פריד לבין כמיהתו להבין את התהליך שמאפשר לאנשים להשתנות, כמו מבקש למצוא את תהליך השינוי בעצמו, ואף כותב את התזה שלו בנושא "הוגי דעות ששינו את דעתם". התזה אותה הוא ביקש לכתוב התחקתה אחר השינויים של הוגי הדעות מנקודת מבט פסיכולוגית אישית. ואולם, משחבריו משתנים בזה אחר זה, בחר פריד לגנוז את התזה, ובספר נותרים שרידים ממנה.

עדות נוספת לכמיהתו של יובל פריד לשינוי ניכרת באובססיה אותה הוא חש כלפי יערה. יערה, לימים אשתו של יואב עלימי, הייתה בת זוגו, והראשונה בה התאהב. ניכר כי יובל פריד מזהה בהתאהבות שינוי בעצמו, שכן היה בטוח שהוא מסוג האנשים שאינם יכולים להתאהב, ומתחיל לפתח תקווה שיוכל להשתנות. משיובל פריד לא יכול לממש את אהבתו ליערה, הרי הוא חש כמי שאיבד את התקווה שישתנה. לקראת סוף העלילה, המחבר רומז לכך שההתאהבות ביערה מושתתת על יסודות פסיכולוגיים עמוקים ולא על הקשר ביניהם כשלעצמו, כאשר במהלך הסדנה אחת המשתתפות מעירה כי אינה מבינה מה הדמות של יובל מוצאת בה.

כשאופיר חוזר מהודו, הוא מסביר לחבריו כי אינו מעוניין עוד להגשים את משאלתו, והציפייה שיעמוד בה היא חולי מערבי לפיו אנו מסמנים לעצמינו מטרות ואז משתעבדים להן, במקום למצוא אחר המתאים לנו. בסוף העלילה, כל הארבעה מתנערים ממשאלותיהם, ומגשימים את המשאלה של חבר אחר בשינוי כלשהו, תוך שהם עוברים שינוי משמעותי בעצמם.

לקראת תום העלילה, יובל פריד חושש כי בעוד חבריו משתנים, הוא עצמו לא יזכה לחוות שינוי כזה. כדי להצדיק את חששו, יובל מזכיר כי אילנה, אשתו של עמיחי, הסבירה כי עד גיל 32 מתעצב האופי של האדם. אילנה טענה כי בספרות מקובל לראות בשנות הגיל הללו "שנות הגבס", משום שעד לגיל הזה מתעצבים קווי האישיות של האדם. בשלב מסוים בעלילה, שלושת חבריו של יובל מגשימים כל אחד את משאלתו של רעיהו: צ'רצ'יל הופך לבעלה של יערה והיא נכנסת להיריון ממנו, ובכך מגשים את חלומו של יובל. עמיחי פותח עמותה ומביא לשינוי חברתי משמעותי, ובכך מגשים את חלומו של צ'רצ'יל. אופיר הופך להיות מטפל אלטנרטיבי ובכך מגשים את חלומו של עמיחי.

יובל חש כי הוא עומד במקום במשך ארבע שנות העלילה, וחושש לסיים את שנות הגבס שלו מבלי להתקדם ולעבור שינוי. הדבר מביא אותו לפיתוח תסמינים בגוון דיכאוני, עד שבסופו של דבר הוא מצליח לאזור כוחות ולכתוב את הספר, ובכך להגשים את משאלתו של אופיר לכתוב ספר. על-שם הגשמת המשאלות הצולבת הזו, מכנה יובל פריד את הספר אותו הוא כותב "משאלה אחת ימינה", שהוא למעשה הסיפור בו הוא נמצא להוציא עריכות לשוניות והערות של צ'רצ'יל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על ההצגה

דף ההצגה באתר תיאטרון בית לסין

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]