משה מנו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משה מנו
משה מנו עם אביו מרדכי מנו
משה מנו ורעייתו איריס

משה מנו (נולד ב-1955, חיפה) הוא איש עסקים שעוסק בתחומי הספנות, המלונאות והנדל"ן. המייסד, הבעלים של קבוצת 'מנו הולדינגס' (אחזקות), המאגדת כמה חברות עסקית כ"מנו ספנות בע"מ', 'מנו הולידייס בע"מ' ו'במבוק נכסים בע"מ'. החברות מדורגות זה מספר שנים בין מאה החברות הגדולות במשק הישראלי.

מקים תחנת הרדיו האזורית הראשונה בישראל, קונסול כבוד של רוסיה (משנת 1994) ופעיל עליה ממדינות חבר העמים (בשנים 2000-1991).

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרדכי מנו, אביו של משה מנו, עלה ארצה עם הוריו בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת יחד עם הפועלים הראשונים שהקימו את נמל חיפה. אבא חושי אשר כיהן באותם ימים כראש מועצת הפועלים בחיפה נסע לסלוניקי לשכנע פועלים יהודיים לעלות ארצה. מבין 100 המשפחות שהסכימו למהלך, היו אחדים ממשפחת מנו וביניהם היה מרדכי מנו, שהיה אז בן 12 שנים. עלייתם לארץ הצילה משפחות אלה מהסוף המר של יהדות סלוניקי שרובה נכחד בשואה.

מרדכי מנו הקים משפחה בישראל והיה מחלוצי ענף הספנות כשייסד וניהל חברת ספנות משנת 1945. מרדכי מנו נפטר בשנת 1969 כשבנו משה, היה בן 14 שנים.

משה מנו, נולד בעיר חיפה בשנת 1955 ומאז ועד היום מתגורר בחיפה, משה נשוי לאיריס מנו שמנהלת את תחום התיירות בקבוצה, בנו מורן השתלב בעסקי הספנות של הקבוצה ובנו לירן השתלב בעסקי הנדל"ן והמלונאות של הקבוצה.

פעילות עסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משה מנו, בנו הצעיר של מרדכי מנו, החליט בשנות ה-30 לחייו, להגשים את חזון אביו ולייסד חברת ספנות חדשה - מנו ספנות, תחת המטרייה של קבוצת מנו הולדינגס שבבעלותו. במרוצת השנים פיתח משה מנו תחומים עסקיים נוספים בענף הספנות: אוניות מטען מסוגים שונים ואוניות נוסעים, כמו גם בתחומים עסקיים נוספים כגון: נדל"ן, בתי מלון בארץ ובחו"ל, טכנולוגיה, תקשורת ועוד.

מחברת ספנות קטנה, הפך משה מנו את "מנו ספנות" לחברה גדולה ומשמעותית במשק הישראלי, ורקם קשרים ושיתופי פעולה בינלאומיים עם חברות ספנות גלובליות כמו חברת הענק היפנית "קיי- ליין".

צי אוניות המטען של החברה מסוגים שונים פועל בכל תחומי ההובלה הימית: מכולות, צובר, שינוע מכוניות ועוד אוניות הנוסעים מובילות את ענף הקרוזים הימיים של ישראל.

בענף הנדל"ן רכש מבני מסחר ומשרדים להשכרה ומשנת 2012 נכנס לענף המלונאות ברכישת בתי מלון בישראל ומחוצה לה. משה מנו משקיע גם בתחומי ההייטק הישראלי.

זה מספר שנים שמשה מנו, הקבוצה וחברת 'מנו ספנות בע"מ', מדורגות בדירוג החברות המובילות בישראל ומופיעות בדירוג 100 הקבוצות המובילות בכלכלה הישראלית על ידי מדד D&B. [1]

פעילות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין השנים 1991 עד אמצע שנות ה-2000, תקופת העלייה הגדולה של יהודי מדינות ברית המועצות לשעבר, פעל יחד עם ארגון EEF באמצעות אוניות הנוסעים של מנו ספנות, להביא לישראל למעלה מ-120,000 עולים מברית המועצות לשעבר. משנת 1995 מכהן משה מנו כקונסול כבוד של רוסיה בחיפה והצפון.

משה מנו היה חבר בוועד המנהל של אוניברסיטת חיפה, מספר שנים ואף הוענק לו תואר "יקיר פורום בכירי המשק" של אוניברסיטת חיפה על תרומתו למשק הישראלי. כמו כן היה במשך שנים חבר הנהלת לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון.

בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 יזם את הקמתה של תחנת הרדיו האזורית הראשונה בישראל, ששידרה לאזור חיפה והצפון. משה מנו תורם ותומך בפעילות למען הקהילה: מארח ניצולי שואה, ילדים חולי סרטן, ילדים בסיכון ואחרים בהפלגות נופש באוניות הנוסעים.

חיל הים הישראלי העניק לו את התואר 'יקיר חיל הים' על תרומתו רבת השנים לחיילים וסיועו לחיל הים בתחומים שונים. בין השאר באירוח משפחות חללי הצוללת "דקר" בהפלגת זיכרון למקום טביעת הצוללת. תורם ומסייע לגופים וארגונים וולנטריים שונים, כגון: מקלט לנשים מוכות, פנימיות ומוסדות חינוך לילדים ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]