משיכה מינית גנטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משיכה מינית גנטית (GSA) היא משיכה מינית בין קרובי משפחה כמו אחים, אחים למחצה, הורים וצאצאים, וכן בני דודים שנפגשים לראשונה כבוגרים.

המונח נטבע בארצות הברית בשנות השמונים המאוחרות על ידי ברברה גוניו, המייסדת של "חיפוש האמת באימוץ", קבוצת תמיכה בשיקגו התומכת במאומצים ובני משפחתם החדשה[1].

גורמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גורמים שונים עשויים לתרום להתפתחות GSA. מחקרים טוענים כי אנשים רואים בפנים הדומות לשלהם כפנים אטרקטיביות ואמינות יותר מהממוצע[2], ותורשה יוצרת דמיון פיזי מהותי בין בני משפחה קרובים, אף כי התורשתיות של התכונות הללו היא נושא לוויכוח בקהילה המדעית.

משיכה מינית גנטית נוטה להתרחש במקרים בהם קרובי משפחה נפגשים לראשונה כבוגרים, דבר הקורה בדרך כלל כתוצאה מאימוץ. בכמחצית ממקרים אלו מתפתחים רגשות עזים ופעמים קרובות גם יחסי מין[3]. מקרה של קיום יחסי מין כאלו, הוא למעשה גילוי עריות.

GSA נדיר בין אנשים שגדלו יחד בילדותם המוקדמת (עד גיל 5-6), עקב אפקט הקרוי אפקט וסטרמרק לפיו שני אנשים הגרים בסמיכות במהלך השנים הראשונות של חייהם, אחד מהם או שניהם לא יחושו לרוב משיכה מינית זה כלפי זו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Kirsta, Alix (17 May 2003). "Genetic sexual attraction". The Gardian.
  2. ^ Penton-Voak, I.S.; et al. (Spring 1999). "Computer graphic studies of the role of facial similarity in judgements of attractiveness". Current Psychology: Developmental, Learning, Personality, Social 18 (1): 104–117.
  3. ^ שאליקס קירטה The Guardian, נפש אחות, באתר הארץ, 3 באוקטובר 2003