משיכה מינית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

משיכה מינית היא תשומת לב ארוטית או מינית המתעוררת באדם כלפי רעהו. המשיכה יכולה להיות למאפייניו הפיזיים של האדם – למראהו, לתנועותיו, לקולו או לניחוח שלו, או לתכונות אחרות שלו כגון אופיו ומצבו החברתי.

אנשים שונים נמשכים לנתונים פיזיים שונים וייתכן שיש לכך הסברים גנטיים. המשיכה המינית לאדם מסוים היא סובייקטיבית ולא אחידה והיא תלויה בהעדפותיו של כל בן-אדם.

האופי של האדם השני ומערכת היחסים איתו משפיעים גם הם על המשיכה המינית, ובשל כך היא יכולה להשתנות באותו מושך ונמשך לאורך זמן. המשיכה הזאת מושפעת מההתאמה בין שני האנשים ומנתונים פסיכולוגיים ותרבותיים של הנמשך, כמו גם מנתונים יותר מופשטים, לא מוחשיים שלו.

בנוסף אדם יכול להימשך לסיטואציות מסוימות, כלומר שהסיטואציות האלו יגבירו את המשיכה כלפי אדם שמצוי בהן. אנשים רבים נמשכים לסיטואציות המערבות יחסים של שליטה, כניעות ומשמעת ולוקחים חלק בפרקטיקות של BDSM.

בני אדם רבים נמשכים רק לבני אדם ממין מסוים, אדם שנמשך אל בני מינו נקרא הומוסקסואל[1] ואילו אדם שנמשך למין אחר נקרא הטרוסקסואל. בן אדם שנמשך ליותר ממין אחד נקרא ביסקסואל[2], או פוליסקסואל[3] אדם הנמשך ללא קשר למגדר נקרא פאנסקסואל ואדם הנמשך לפי רגש ואופי נקרא דמיסקסואל[4]. אדם שאינו חווה משיכה מינית כלל, ברמה נמוכה או לעיתים רחוקות נקרא א-מיני.

המדיה החזותית עושה לעיתים קרובות שימוש בנטייתו של אדם לעורר משיכה: פרסומות משתמשות באנשים מושכים כדי לעורר בצופה תשוקות וחרדות, לא תמיד באופן שהוא מודע אליו. סרטים ומדיות חזותיות אחרות משתמשות באנשים מושכים כדי להניע אנשים לצפות בהם.

גורמים ביולוגיים וחברתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למיניות האנושית היבטים רבים. בביולוגיה, המיניות מתארת את המכניזם הרבייתי וכמו כן את המניע הביולוגי הבסיסי הנמצא אצל כל המינים המתרבים. מניע דומה הוא זה אשר מוביל לקיומם של יחסי מין ומגעים מיניים שונים. כמו כן, ישנם גם היבטים רגשיים וגופניים למיניות. היבטים אלו מתבטאים בקשר הנוצר בין יחידים, המובע באמצעות תחושות או רגשות עמוקים הנוצרים בין יחיד למשנהו. מבחינה חברתית, ישנם ההיבטים התרבותיים, הפוליטיים והחוקיים, ואילו מבחינה פילוסופית ישנם ההיבטים המוראליים, האתיים, התאולוגיים, הרוחניים והדתיים.

אי אלו היבטים הנמצאים באדם כלשהו המושכים אדם אחר מושפעים מגורמים תרבותיים, ומשתנה עם הזמן, וכמו גם מגורמים פרטניים. העדפותיו הפרטיות של כל אדם ואדם נוצרות ממגוון המורכב מגורמים גנטיים, פסיכולוגיים ותרבותיים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Sexual orientation - 4 symbols.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיניות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.