משיכה מינית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משיכה מינית (או סקס אפיל) הוא מונח המייחס לאדם את היכולת למשוך את תשומת לבו של אדם אחר מבחינה ארוטית או מינית. המשיכה יכולה להיות למאפייניו הפיזיים של האדם או לתכונות אחרות שלו - למראהו, לתנועותיו, לקולו או לניחוח שלו, לצד גורמים נוספים. המשיכה עשויה להתגבר בידי גורמים שונים כגון תכשיטים, ביגוד, בישום, עיצוב שיער וכל דבר אחר שעשוי למשוך אדם אחר מבחינה מינית. בנוסף, המשיכה עשויה להיות מושפעת מנתוניו הגנטיים, הפסיכולוגיים או התרבותיים של אדם, או מנתונים יותר מופשטים, לא מוחשיים של אדם.

על אף ניסיונות רבים למציאת קריטריון אחיד להגדרה מה היא משיכה מינית, או למציאת מכלול התכונות הגורמות לאדם להימצא כמושך - המשיכה המינית לאדם מסוים היא סובייקטיבית ולא אחידה והיא תלויה בהעדפותיו של כל בן-אדם ולנטייתו המינית. לדוגמה, אדם הומוסקסואל יימשך מבחינה מינית אל בני מינו, ואילו אדם הטרוסקסואל יימשך מבחינה מינית אל בני המין השני.

יכולתו של אדם למשוך אנשים אחרים מבחינה מינית היא לעיתים קרובות הבסיס לשימוש בו בפרסומות, בסרטים ובסוגים אחרים של התקשורת החזותית, כמו גם בתחום הדוגמנות ובתחומים אחרים.

גורמים ביולוגיים וחברתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למיניות האנושית היבטים רבים. בביולוגיה, המיניות מתארת את המכניזם הרבייתי וכמו כן את המניע הביולוגי הבסיסי הנמצא אצל כל המינים המתרבים. מניע דומה הוא זה אשר מוביל לקיומם של יחסי מין ומגעים מיניים שונים. כמו כן, ישנם גם היבטים רגשיים וגופניים למיניות. היבטים אלו מתבטאים בקשר הנוצר בין יחידים, המובע באמצעות תחושות או רגשות עמוקים הנוצרים בין יחיד למשנהו. מבחינה חברתית, ישנם ההיבטים התרבותיים, הפוליטיים והחוקיים, ואילו מבחינה פילוסופית ישנם ההיבטים המוראליים, האתיים, התאולוגיים, הרוחניים והדתיים.

אי אלו היבטים הנמצאים באדם כלשהו המושכים אדם אחר מושפעים מגורמים תרבותיים, ומשתנה עם הזמן, וכמו גם מגורמים פרטניים. העדפותיו הפרטיות של כל אדם ואדם נוצרות ממגוון המורכב מגורמים גנטיים, פסיכולוגיים ותרבותיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.