משמר הלילה (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משמר הלילה
מאת סרגיי לוקיאננקו
שם בשפת המקור
Ночной дозор
שפת המקור רוסית
הוצאה ACT
שנת הוצאה 30 ביוני 1998
סוגה פנטזיה
מספר עמודים 381
מסת"ב ISBN 5-237-01511-5 (המהדורה הראשונה ברוסית)
OCLC [1]
סדרת ספרים "המשמרים"
הספר הבא משמר היום

משמר הלילהרוסית: Ночной дозор) הוא הספר הראשון בסדרת ה"משמרים" מאת הסופר הרוסי סרגיי לוקיאננקו, הספר יצא לאור ב-1998 והיה לרב-מכר ברוסיה ובמדינות הדוברות אנגלית. ב-2004 יצא סרט קולנוע המבוסס על הספר, אשר נושא את אותו השם - "משמר הלילה".

העולם הפנטסטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הרומן מתרחשת במוסקבה, בשנת 1998. המציאות המתוארת דומה מאוד למציאות שלנו, אך נוסף אליה קונספט נוסף: "שונים" (רוסית: Иные). שונים הם אנשים בעלי יכולות על-טבעיות (כגון ערפדים, קוסמים, משני צורה וכדומה). שונים חיים בין בני האדם הרגילים בלי למשוך אל עצמם תשומת לב והאנשים לא מודעים לקיומם. כל שונה משתייך לאחת הקבוצות: אור או אפלה, המייצגים את הטוב או הרע בהתאמה, על אף שמספר פעמים בסדרה הגיבור תוהה אם שיטות העבודה של האור הן באמת "טוב". ההבדל המהותי בין האור לחשכה הוא במוטיבים- קוסמי האור שואפים לעזור לאחר ובזמן קוסמי האפלה שאופים לעזור לעצמם.

בין שתי הקבוצות ישנה יריבות בלתי מספקת בה כל אחת מהקבוצות מגבילה את כוחה של השנייה. לצורך הבטחת מאזן הכוחות קיימים שני ארגונים: "משמר היום" ו"משמר הלילה". משמר הלילה פועל בלילות והחברים בו הם קוסמים אור שתפקידם הוא להשגיח על פעילות קוסמי האפלה ולמנוע במידת הצורך את ההשפעה שלהם על האנשים הרגלים. בסמכויות המשמר לעצור את מפרי החוק ואף להרוג אותם במקרה של התנגדות למעצר. ביום לאומת זאת פועל משמר היום, המורכב מקוסמי האפלה, תפקידו וסמכויותיו זהים לאלו של משמר הלילה.

בנוסף למציאות הרגילה, שונים יכולים להיכנס לרובד נוסף המוכנה "דמדומים"(רוסית: Сумрак). בדמדומים הזמן הולך בקצב שונה וניתן לראות בה "הילה" של השונים.

מבנה הספר והעלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתחלק לשלושה סיפורים עם הפרשי זמן לא ארוכים בין לבין. כולם כתובים בגוף ראשון על ידי אותו בגיבור: אנטון גורודצקי (רוסית:Антон Городецкий) ממשמר הלילה.

חלק ראשון: הגורל (Своя судьба)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת החלק הראשון מתארת את תחילת דרכו של אנטון ב"עבודה מבצעית". הוא מנסה לאתר ערפד עבריין שהורג אנשים ללא רישיון (ערפדים חייבים ברישיונות לציד אנשים). במהלך החיפושים הוא פוגש שני אנשים שיחשקו תפקיד חשוב בהמשך: אישה צעירה (סבטלנה) שהטילו עליה קללה כבדה ( אנטון מנסה ללא הצלחה להסיר את הקללה) וילד (יגור) שנראה כמהופנט. אנטון הולך בעקבותיו של הילד ופגש בזוג ערפדים (גבר ואישה) שזימנו את הילד כקרבן. בקרב בינם הערפד הגבר נהרג והאישה נמלטת.

אנטון חוזר למטה של משמר הלילה ומקבל נזיפה מהבוס שלו (בוריס איגנייביץ') של כך שהוא לא שם לב לכוחו של הילד שהצליח להתנגד לערפדים ומספר שמדובר ב"שונה" בעל כוח רב. בוריס איגנייביץ' אומר שאנטון יכול להיות בסכנה כי משמר היום ירצה להתנקם בו על כך שהוא הרג את הערפד ונותן לו שותפה בדמות של ינשופה לבנה, שמתגלה כאישה בשם אולגה שהפכה לינשופה כעונש.

במהלך היום אנטון בזמן חיפושיו אחר סבטלנה או מי שהטיל עליה את הקללה מעוכב על ידי מכשפה ממשמר היום, אליסה דניקובה על שימוש לא חוקי בקסם, לאחר שאנטון מפעיל "רמורליזציה" על נוכל במטרה לגרום לו להפוך לאדם מוסרי יותר. אנטון ואליסה מגיעים לפשרה שלפיה היא מוותרת לו על העברה, אך בתמורה בהמשך הוא יהיה חייב לוותר לה על עברה דומה. הסכם זה מביא לכעסה של אולגה שמספרת שהיא הפכה לינשופה בעקבות הסכם דומה.

בהמשך, אנטון יחד עם אולגה מגיעים לביתו של יגור, במטרה להגן עליו מפני ערפדה שצפויה לחזור ולנסות לנשוך אותו. אנטון מסביר ליגור על השונים ומבטיח לו הגנה מפני ערפדים. בהמשך שיחתם, יגור בטעות מחליק לדמדומים וכמעט שמתעלף שם אך אנטון מצליח להציל אותו. באופן מפתיע, יגור לא בוחר אף צד ונשאר נייטרלי (בדרך כלל אחרי הביקור הראשון בדמדומים שונה מגיע לאור או אפלה). שני סוכנים אחרים של משמר הלילה באים להחליף את אנטון ואולגה בשמירתם על יגור ואנטון נשלח במקום זה למשימה אחרת- להציל את סבטלה מפני הקללה.

אנטון מגיע לביתה של סבטלנה ומתחיל בשיחה איתה, שבמהלכה הקללה הולכת וקטנה. אנטון מגלה שסבטלנה היא שונה בעלת עוצמה גדולה מאוד שבטעות הטילה קללה על עצמה בגלל רגשי אשמה, בעקבות כך שגרמה לאימה לסרב לקבל ממנה תרומת כליה להשתלה.

למרות השגחתם של סוכני ששמר הלילה, הערפדה מצליחה לחטוף את יגור ומחזיקה אותו כבן ערובה כשהיא דורשת לקרוא לאנטון. אנטון עוזב את ביתה של סבטלנה ומגיע לגג הבניין בו גר יגור. על גג הבניין מתנהל קרב בין קוסמי האור לבין קוסמי האפלה בסופו הערפדה נעצרת ואליסה מנצלת את ההסכם בינה לבין אנטון בשביל לחשוף לאנטון ויגור שהם בסך הכול נוצלו על ידי משמר היום ומשמר הלילה לאינטריגות שלהם. יגור שנראה תחילה כרוצה לבחור את הצד של האור נשאר נייטרלי לאחר הגילוי. אנטון עוזב את המקום בתחושת ניצול וכעס.

חלק שני: שייך בין שייכים (Свой среди своих)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרק השני מתאר מצוד אחד קוסם אור שהוא רוצח סדרתי של האפלים. הרוצח (מקסים) הוא קוסם "פראי" שאינו יודע על ההסכם בין האור לחשכה ועל המשמרים ויכולותיו מוגבלות מאוד (הוא יכול לחוש קוסמי אופל אך לא יכול לחוש קוסמי אור) והוא הורג את קרבנותיו עם סכין עץ מכושפת. משמר היום מביא גינוי למשמר הלילה ודורש מהם חקירה פנימית. מתגלה שלאנטון אין שום אליבי לאותם הזמנים בהם נרצחו האפלים ולכן הוא הופך לחשוד המרכזי. בוריס איגנטייביץ' שמאמין שאנטון חף מפשע מחליף בין גופה של אולגה (שקיבלה גוף אנושי בחזרה והתגלתה כמאהבת של בוריס) לבין גופו של אנטון ונותן לאנטון משימה להישאר קבוע ליד סבטלנה (שהפכה להיות חברה במשמר הלילה). אולגה מספרת לאנטון (שהיא חושבת שהוא אולגה) על אבתה אליו וכועסת אליו מאוד כשמגלה שזה הוא. השניים מגיעים למסעדה, בה אנטון הולך לבד לשירותים ומגלה גופת מכשף אפל שנהרג לפני מספר רגעים על ידי מקסים שהיה באותה המסעדה עם משפחתו. בוריס איגנטייביץ' מגיע באופן בהול למסעדה ודורש מסבטלנה לשלוח לו טלפטית את המידע על אשתו של הרוצח. מיד אחריו מגיע זבולון, ראש משמר היום ודורש את הסגרתו של אנטון שנמצא בגופה של אולגה. אנטון נמלט מהמקום ועולה על טרמפ שמתגלה בהמשך כרכב בו מקסים עם אשתו עזב את המסעדה. אנטון נפגש עם אולגה ומחליף איתה גופות בחזרה, ובדרך לנקודת הפגישה פוגש במקרה ביגור. בשיחה עם אולגה, אנטון מגלה שהוא בסך הכל פיתיון ושמשמר היום מחפש אותו רק בשביל לגרום לסבטלנה להפר את ההסכם ואחר מכן לעצור אותה.

בהמשך בריחתו אנטון הורג את קוסם אפל שרודף אחריו ולוקח את מראהו. הוא מגיע למטה זמני של משמר היום המחפש אחריו, שנמצא במגדל אוסטנקינו. אנטון מבין שהמטה הוא לא אמתי כי כל האפלים שיושבים בו הם בעלי כוח בינוני עד נמוך. אנטון מבין שפגישתו עם יגור לא הייתה מקרית ואליו להגיע לביתו.

באותו הזמן, מקסים מרגיש נוכחות של קוסם אפל ומגיע לביתו של יגור במטרה להרגו. הוא מופתע מאוד לגלות במקום מכשף ילד שאינו מפחד ממנו כלל ושמזהה אותו כקוסם אור. עם זאת הוא עומד על רצונו להרוג אותו ורק הגעתו של אנטון מצילה את יגור מפני מקסים. במהלך המאבק בין אנטון למקסים, אנטון מנסה להסביר למקסים שיגור אינו אפל אלא נייטרלי ויש הסכם לפיו אסור להרוג כל קוסם אפלה שמקסים פוגש בדרכו, אך האחרון לא מוכן להקשיב. אנטון נפצע קל מסכינו של מקסים, אך מציל בכך את יגור. בוריס איגנטייביץ' מגיע למקום האירוע ועוצר את מקסים. הוא טוען שמקסים יצטרף לארגון אחר בשם "אינקוויזיציה" שנמצא מעבר לטוב ורע. בוריס מגלה מאנטון שכל המהלך היה מתוכנן מראש על ידי משמר הלילה לצורך לימוד והעלאה של סבטלה בדרגה, דבר שגורם לאנטון לכאוס שוב על הניצול.

חלק שלישי: לשייכים בלבד (Исключительно для своих)[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק פותח בקרב בין קוסם אור המגיע מאוזבקיסטן לבין אליסה ושני מכשפים אחרים ממשמר היום. במהלך הקרב קוסם האור הורג את אחד מקוסמי האפלה, נהרג בעצמו ומאפשר לקוסם אור אחר להביא חפץ נדיר -"גיר הגורל" למשמר הלילה של מוסקבה.

סוכני משמר הלילה מגיעים לביתה של אחת הסוכנות לצורך בילוי, אך אנטון לא מצליח להנות כלל פני שהוא שקוע במחשבות על כך שסבטלנה חזקה ממנו בהרבה וגם אם הם היו ביחד, בסופו של דבר הם חייבים להיפרד. הוא כועס על כך שבוריס איגנטייביץ' מנסה לזווג בינם לצורך התוכניות שלו ובכך מנצל אותו. בסופו של דבר אנטון מבקש לחזור לביתו ומגלה את זבולון יושב בדירתו ומחכה לו. זבולון מספר לאנטון על כך שמשמר הלילה קיבל כמשלוח את גיר הגורל, חפץ רב עוצמה שבעזרתו יכולה קוסמת אור חזקה לשנות את הגורל עצמו ואף ליצור סדר עולמי חדש. אנטון פונה לבוריס איגנטייביץ' שמאפר את הדבר ומספר שהוא מתכנן לתת לסבטלנה את הגיר בשביל לשכתב את הגורל.

אנטון יוצא לרחוב ומתחיל לקחת מעוברי אורח את שמחתם- דבר שפוגע בהם, אבל מגדיל באופן זמני את כוחו של אנטון. במהלך הליכתו, אנטון פוגש באליסה המנסה להפעיל קסם אפל על אנשים ומעכב אותה. היא מזמנת את זבולון שעושה הסכם עם אנטון שבו אנטון מוותר על עבירה זו, אך בהמשך יהיה לו זכות לעשות קסם חזק בהרבה. אנטון תוהה מדוע זבולון מסכים לתנאים כאלה, והאחרון מסביר לו שאליסה היא אהובתו ולכן אנטון מסכים. אנטון שממלא את כוחו מעל ומעבר מגיע לגג הבניין בו גר יגור, ופוגש שם את מקסים (שהפך לאינקזווזיטור), בוריס, סבטלנה, יגור וזבולון במהלך קסם שבו סבטלנה מקבלת את האפשרות להשתמש בגיר הגורל בשביל לכתוב בספר הגורל ולהפוך את יגור לקוסם אור. סערה חזקה משתוללת סביבם ובוריס מציע שמקסים ישתמש בזכות לקסם שהוא קיבל בשביל להרגיע את הסופה. אבל אנטון באופן מפתיע מפעיל קסם רמורליזציה על עצמו בשביל לא לעשות טעות. סבטלנה מבקשת מאנטון עצה לגבי איך לשנות את הגורל, אך אנטון משיב לה שאליה להחליט לבד. סבטלנה סוגרת את ספר הגורל בלי להוסיף דבר, אך מוחקת ממנו דבר-מה ויגור הופך מקוסם אפלה פוטנציאלי למצב לא ידוע. זבולון עוזב את המקום מרוצה מכישלונו של בוריס לשנות את הגורל לטובתו. לאחר עזיבתו, אנטון שם לב שהגיר שבור ובוריס איגנטייביץ' מגלה לאנטון שכל הטקס היה הצגה בלבד בשביל לאפשר לאולגה להשתמש בחצי גיר השני ולשנות את הגורל של אדם אחר לגמרי. הוא מגלה שמטרת המבצע כולו היה החזרת הכוחות של אולגה ושמירה על אהבה בין אולגה לבוריס.