משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משרד האו"ם לתיאום העניינים הומניטריים (באנגלית: United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, בראשי תיבות: OCHA) הוא סוכנות של האומות המאוחדות האחראית לסיוע הומניטרי באזורי מצוקה בעולם. המשרד הוקם בדצמבר 1991 בהחלטת העצרת הכללית של האומות המאוחדות. גוף זה נועד לחזק ולרכז את תגובת האו"ם במצבי חירום ואסונות טבע.

המשרד מיזג לתוכו ארגונים מוקדמים יותר של האו"ם שעסקו בנושאים הומניטריים - המחלקה לעניינים הומניטריים (DHA) ומשרד הסעד לנפגעי אסונות (UNDRC). למשרד מושב כמשקיף בקבוצת הפיתוח של האו"ם.

המשרד מספק מגוון שירותים המאפשרים תגובה יעילה במקרים של אסון הומניטרי. הוא מתאם תגובה הומניטרית, ועוסק בהסברה הומניטרית וניטור מימון הומניטרי.

משרדים אזוריים של הארגון נמצאים בכל היבשות, ובין השאר בפנמה סיטי, דקר, קהיר, יוהנסבורג, בנגקוק, מזרח ירושלים, באפגניסטן, הרפובליקה המרכז-אפריקאית, צ'אד, קולומביה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אתיופיה, חוף השנהב, סרי לנקה, סודאן (כולל משרד בג'ובה, דרום סודאן), סוריה וזימבבואה, וכן צוותי קשר ותמיכה בניו יורק ובז'נבה. צוות הארגון מונה כ-1,900 עובדים.

הסניף הפלסטיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2002 הוקם במזרח ירושלים וברשות הפלסטינית סניף בשם OCHAoPt‏ (OCHA’s Country Office in the occupied Palestinian territory, "משרד האו״ם לתיאום עניינים הומניטריים בשטח הפלסטיני הכבוש")[1] שמטרתו, כעולה מפרסומיו, היא תיאום המאמצים הבינלאומיים למניעת פגיעה במצב ההומניטרי בשטח זה. מרכזו של ארגון זה בירושלים, ויש לו סניפים בערים שכם, רמאללה, חברון ועזה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט של משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]