משתמש:HaShumai/הילולים

  מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

  שלום לכם Face-smile.svg

  אני איש השום, מתגורר בכפר סבא, אבא לשניים. ויקיפד קריצה

  תחילת הדרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

  זמן ממושך לפני שהתחלתי לערוך בוויקיפדיה הייתי חובב גדול של "הידעת" ובאופן כללי של ה"מדורים" בעמוד הבית ואשכרה הייתה תקופה שכדי להעביר כמה דקות הייתי נוהג להיכנס לעמוד הבית ולעיין בו (ולא לרשתות חברתיות / חדשות / משחקים וכו'). יום אחד צץ לי באינטרנט איזה באנר שהוביל אותי למצגת הדרכה בקונספט של "ויקי הוויקינגית" שהסבירה לי איך עורכים. מאז ועד היום מעולם לא מצאתי תיעוד של הסרטונים האלו, או מישהו אחר שמכיר אותם, ואין לי ברירה אלא לשקול את האפשרות שזה הכל היה חלום, או התערבות חד פעמית של כוח עליון שטירגט אותי בסרטון הזה.

  כך או אחרת, בסוף 2017 נכנסתי לתקופה ארוכה שאפשר לכנות כ"ניסויי עריכה", בה כל כמה ימים הייתי נכנס אחד אחד לכל הערכים שהוספתי אליהם מידע כדי לראות שהתוספת עוד שם ושלא מחקו לי (לפני שהפנמתי את קיומה של רשימת המעקב). בתקופה הזו התקבלתי די בברכה על ידי העורכים הוותיקים. אני חושב שזה קשור גם לזה שבהתחלה ערכתי בעיקר במיזמים השונים.

  תוך זמן מה קיבלתי את הרשאת ה"בדוק עריכות" שלי ודווקא אז התחילה מבחינתי תקופה שהרגישה לי קצת "בודדה" במיזם, הייתי כותב וכותב והיה נראה פתאום שלאיש לא אכפת ושאין לזה משמעות. אני מאוד שמח שעוד לפני שתקופה זו התחילה, טבעת זרם הציע לי באחד המפגשים לסייע לי אם אצטרך, וגם אם לא הייתי זקוק לעזרה של ממש, היה נעים שהיה מישהו לשתף בדברים. בערך שנתיים אל תוך המיזם הרגשתי שמתחיל להטשטש אצלי (סוף סוף?) הגבול בין החלק החברתי של המיזם לחלק המהותי שלו, והתחלתי ממש להרגיש שאני פועל במיזם לצד חברים.

  בתקופה זו למדתי רבות מעורכים ותיקים והתחלתי תהליך של השתפרותי כעורך – תהליך שעדיין בעיצומו. ותיקים רבים לימדו אותי להקפיד על מקורות, מה אנציקלופדי יותר או פחות, וסייעו לי לאמץ זווית ראייה רחבה יותר על המיזם, כזו הגדולה מערך בודד בנקודת זמן ספציפית. בתקופה זו היו שם מי שהשתדלו להכיר לי טוב יותר את הגישה הזאת, שבמקום ללכת ראש בראש אפשר גם לנסות את הקטע הזה של להקשיב לנימוקים הנגדיים ולהגיע ביחד להסכמה רחבה, ולעיתים גיליתי שממש יש לי מה ללמוד – לפעמים ממש נקודות טובות למחשבה – מאלו שהיו בעלי דעות שונות משלי.

  להישאב עמוק יותר פנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  בערך שנתיים אל תוך המיזם, במפנה 2020/2019, משהו הואץ בתהליך ההשתלבות שלי במיזם (או בתהליך ההתמכרות שלי?). בצירוף נסיבות יצא שהתחלתי להנחות חלקים ממפגשי הקהילה (=כיף גדול!), בשלב מסוים בתקופה זו התחלתי לנטר, ולפני כשנה גם קיבלתי הרשאת מפעיל מערכת (ולפני חצי שנה לקחתי על עצמי בוררות שקצת באה על חשבון הרבה מהדברים האלו). בתקופה זו הכרתי עוד עורכים רבים שסייעו להפוך את המקום הזה לסוגשל בית נוסף, כאלו שהעריכה פה לצידם סייעה לעצב את מי שאני כעורך.


  בטיוטה הראשונה של ה"הילולים" הזה שכתבתי פה, חשבתי לפרגן לכמה עורכים, והזכרתי כעשרה עורכים שהשפיעו עלי בתחילת הדרך. אולם די מהר הבנתי שזה לא שלם ושאני חייב להוסיף בערך עוד 20 שגם הם היו מאוד משמעותיים עבורי, ואז נזכרתי בעוד כמה, ואז בעוד איזה שלושה, או עשרה, ולאחר עוד 15 נוספים – בעודי מרגיש לכוד בתוך סרט של קישון – הבנתי משהו.

  הבנתי שיש ממש הרבה עורכים במיזם הזה שאם הם לא היו במיזם הזה לפגוש בי בנקודת זמן מסוימת, זה לא היה אותו דבר מבחינתי. הרבה עורכים שסייעו לי בדבר מה, נתנו לי השראה, פעלו איתי כתף אל כתף כחלק ממטרה משותפת, והבנתי שאני רוצה להגיד תודה לכולכם, כל העורכים והעורכות שקוראים את המדור הזה.

  תודה לחבר'ה שמתנדבים בדלפק הייעוץ, ותמיד עוזרים למי שזקוק, ועוד בחפץ לב. וכנ"ל בייעוץ הלשוני, בהכה את המומחה ובדלפקי העזרה הנוספים – משקיעים ומפרטים ומתעמקים, ומסייעים לכל עורך שרוצה לערוך קצת יותר טוב, לעשות זאת ולהעלות את הרמה.

  תודה למתנדבי החממה האלופים, שנותנים לעורכים חדשים, הזקוקים ל"פרצוף מוכר", את אותה חווייה חיובית שאני זכיתי לעבור והזכרתי קודם.

  הערכתי הרבה לכל מי ששוקד ומחפש מקורות איכותיים ומשתמש בהם כדי ליצור ערכים חדשים, להעשיר ערכים קיימים או לדייק טעויות. תודה גדולה במיוחד לכל מי שניצל הזדמנות כלשהי כדי ללמד אותי איך לעשות זאת בעצמי מעט יותר טוב ממה שעשיתי קודם כן. תודה רבה גם למי שמתרגם ערכים ושוקד על הגהה וסגנון, וכך ידע שכבר ערוך היטב בשפות אחרות מונגש גם לדוברי העברית. וכן גם לגמדים שעוברים על ערכים חדשים שאולי צריכים טיפה שיפוץ סגנון, ומשפצים. ותודה עצומה לאלופי העולם שעוברים על ערכים חדשים ומשפרים אותם, או מטפלים בהם באופן המתאים, או אלו שמתנדבים במיזם העברת דפי טיוטה. תכלס כמו שהאינטרנט מוצף במידע, ובוויקיפדיה אנחנו מנסים לעשות סדר במידע ולהנגיש אותו, כך לפעמים נדמה שוויקיפדיה העברית עצמה מוצפת במידע חדש שמוזרם אליה ושחלק מהעבודה החשובה ביותר היא לעשות סדר גם בו, כחלק מתהליך הנגשת המידע.

  תודה לחברים האמיצים של צוות "הניקיון" שמעלים את הרמה של ויקיפדיה משבוע לשבוע גם כאשר הדבר כרוך ביציאה מאזור הנוחות – פעמים רבות התעוזה שלכם היא השראה בעיני.

  תודה לכל מי שנרשם למיזם בעלי הידע ותורם מהידע שלו לשדרוג איכות המיזם, ואגב, לכל מי שהצליח להרים מיזם ולגייס עורכים יחד להגביר את נפח הכתיבה בנושא מסוים!

  הערכתי הרבה למנטרים המעולים שלנו, שמצד אחד עומדים היטב בפרץ מול המשחיתים ומצד שני מתפקדים בתור "הפנים של ויקיפדיה" לחדשים, ומשקיעים מאמץ לאזן בין השניים גם כשזה לא פשוט.

  הערכתי הרבה גם למפעילים החרוצים שמרוקנים את דף הבקשות, ובולמים בזריזות משחיתים. הערכה עצומה לכל מי שלא מהססים לצלול גם לתוך מקרים סבוכים במיוחד של מחלוקות בין עורכים ותיקים.

  הערכה עצומה גם לכל הבירוקרטים לדורותיהם. מספר פעמים ראיתי אותם לוקחים יזמה ונכנסים חזיתית אל תוך סיטואציות שאין דרך לצאת מהן כשכל הצדדים מרוצים, אבל עשו זאת כי מישהו היה חייב, ועל כך הערכתי הרבה.

  תודה לכל מי ששולח הודעות ויקי־אהבה כדי לשפר מעט את האווירה הנעימה במיזם, למי ששולח מילה טובה, נותן משוב בונה בחיוך, מפרגן ומעודד. לכל מי שמחזק את ה"שיתופי" ב"מיזם שיתופי".

  תודה גם לכל מי שפותח דיון במזנון כי חושב שאולי אפשר לשפר משהו, לכל מי שפותח דיון עם סימן שאלה בדף השיחה ומנסה לגייס עבודת צוות לשיפור ערכים. ולכל מי שמצליח לשפר את המיזם הזה בכל דרך שהוא מוצא לנכון.

  כל אחד ואחת מכם הם חלק מהמיזם הזה, מהסיבה שהמערכת הזאת עובדת, וכל הדברים האלו ביחד הם הסיבה שאני בכלל פה, שאני פעיל ושאני משתפר. אז תודה לכולכם! :)

  נקודות למחשבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  אם אני כבר מקבל את הבמה, כמה נקודות למחשבה:

  • אני חושב שבשלב המפותח של המיזם כיום, עדיין חשוב לכתוב ערכים נוספים, אולם חשוב אף יותר לתעדף השקעת זמן בשדרוג רמתם של ערכים קיימים. אם נשכיל ללמד עוד מאיתנו איך עובדים טוב יותר עם מקורות, המיזם ירוויח מכך מאוד.
  • אני חושב שחלק מהתכונות הרצויות ביותר עבור עורכים, זו היכולת להתגמש ולשנות את דעתנו בהתאם לנקודות מבט חדשות שמוצגות (וכמובן, מקורות חדשים שמוצגים), ורצון כן ללמוד איך להשתפר ולהשקיע, ואיך לאתר מקורות טובים יותר, במיוחד בערכים שיוצרים מחלוקת.
  • אני חושב שטוב יהיה אם כולנו נזכור שמי שנמצא מולנו בדפי שיחה הם בסך הכל מתנדבים שמנסים לעשות משהו נחמד עם הזמן הפנוי שלהם, ושבמובן מסוים זה קודם כל תחביב של כולנו, וככזה הוא גם אמור להיות כיף, ולו בחלקו. באופן אישי, כדי שלי יהיה נעים פה, אני משתדל ליצור דיונים שיהיו נעימים עבורי ולהיכנס לדיונים, ככל שזה רלוונטי או עולה בידי, בגישה חיובית. אני משתדל לנחש את הכוונות הטובות של העורכים השונים, להקפיד לתת ביקורת בונה ולא ביקורת שלילית, ועוד (הקדשתי פרק לנושא "גישת נחמדות" בדף המשתמש שלי).

  למי שמעוניין, אני מרחיב על נקודות נוספות למחשבה בפרקים נוספים בדף המשתמש שלי.

  בנוסף,

  בברכה, איש השום.