לדלג לתוכן

מתקפת האנתרקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מתקפת האנתרקס על ארצות הברית
המכתב שנשלח לסנאטור טום דאשל והכיל נבגי גחלת שהרג שני עובדי דואר
המכתב שנשלח לסנאטור טום דאשל והכיל נבגי גחלת שהרג שני עובדי דואר
המכתב שנשלח לסנאטור טום דאשל והכיל נבגי גחלת שהרג שני עובדי דואר
תאריך 18 בספטמבר 2001 - 12 באוקטובר 2001
מקום וושינגטון די.סי
ווסט פאלם ביץ', פלורידה
ניו יורק
אוקספורד, קונטיקט
פרינסטון, ניו ג'רזי
ארה"בארה"ב ארה"ב
מטרה סנאטורים, אנשי תקשורת
סוג טרור ביולוגי
נשק נבגי החיידק Bacillus anthracis
הרוגים 5
פצועים 17
מבצע ברוס אדוארד אייווינס

"מתקפת האנתרקס על ארצות הברית בשנת 2001" הוא כינוי לאירוע שנמשך מספר שבועות, החל מ-18 בספטמבר 2001 (שבוע לאחר פיגועי 11 בספטמבר). מכתבים שהכילו נבגי גחלת (אנתרקס בלעז) נשלחו למספר משרדי תקשורת ולשני סנאטורים אמריקנים, דבר שגרם למותם של 5 אנשים והדבקתם של 17 אחרים בחיידק. חקירת האירוע נמשכה עד לשנת 2008, עת התרכזה במיקרוביולוג בצבא האמריקני בשם ברוס אדוארד אייווינס. אדם זה התאבד זמן קצר לאחר שגילה כי הוא החשוד המרכזי בחקירה. ב-19 בפברואר 2010 הודיע ה-FBI כי הוא מסיים את החקירה ושאייווינס הוא ככל הנראה האיש שעמד מאחורי המתקפה.

האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתקפה התרחשה בשני גלים. קבוצת המכתבים הראשונה נשלחה כשבוע לאחר פיגועי 11 בספטמבר, ב-17 או ב-18 בספטמבר. לפחות 5 מכתבים, שנשאו את חותמת העיר טרנטון שבניו ג'רזי, נשלחו למשרדי חדשות ABC,‏ CBS,‏ NBC ולעיתונים ניו יורק פוסט ונשיונל אינקוויירר, כולם בניו יורק מלבד האחרון שנמצא בפלורידה. למעשה רק שניים מהמכתבים נמצאו, אלה שנשלחו למשרדי NBC וניו יורק פוסט. קיומם של שלושת המכתבים האחרים נגזר מדפוס ההידבקות.

גל המכתבים השני נשלח בזמן כלשהו בין 6 באוקטובר ל-9 באוקטובר, כשלושה שבועות אחרי הגל הראשון. שני מכתבים, שנשאו את אותה חותמת של העיר טרנטון שבניו ג'רזי, נשלחו לסנאטורים מהמפלגה הדמוקרטיתטום דאשל ופטריק לייהי. המכתב המיועד לדאשל נפתח על ידי אחד מעוזריו ב-15 באוקטובר ובעקבות כך הושבת שירות הדואר של הממשל. המכתב שיועד לליהי הגיע לאגף הדואר בסטרלינג, וירג'יניה עקב טעות בקריאת המיקוד. אחד מהעובדים במקום נדבק בגחלת נשימתית.

יותר מ-22 אנשים נדבקו בחיידק הגחלת במהלך שתי המתקפות. 11 לקו בגחלת הנשימתית שנחשבת למסוכנת במיוחד, וחמישה מהם מתו.

המכתבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 2002 מצאו החוקרים נבגי גחלת באחת מתיבות הדואר ברחוב נסאו שבקרבת אוניברסיטת פרינסטון. ככל הנראה הייתה זאת התיבה שממנה נשלחו לפחות חלק מהמכתבים. נבדקו כ-600 תיבות דואר שמהם היו יכולים להישלח המכתבים. רק בתיבה שברחוב נסאו נמצאו שאריות של גחלת.

אחד הפתקים שצורף למכתבי הגחלת שנשלח לסנאטורים דאשל וליהי

בחלק מהמכתבים צורפו פתקים עם אזכור ישיר של פיגועי 11 בספטמבר. דוגמה לפתק כזה נמצא במכתב שנשלח לסנאטורים דאשל וליהי. בפתק נכתב כך (השגיאות במקור):

09-11-01
אתה לא יכול לעצור אותנו.
יש לנו את האנתרקס הזה.
אתה מת עכשיו.
האם אתה פוחד?
מוות לאמריקה.
מוות לישראל.
אללה הוא גדול.

במכתבים שנשלחו לסנאטורים דאשל וליהי נכתבה כתובת השולח הבאה:

כיתה ד'
בית-ספר גרינדייל
פארק פרנקלין ניו ג'רזי 08852

זוהי כתובת פיקטיבית. פארק פרנקלין בניו ג'רזי קיים אבל המיקוד הוא של מקום אחר בניו ג'רזי. כמו כן לא קיים בית-ספר בשם גרינדייל בניו ג'רזי.

החקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-9 במאי 2002 המגזין "New Scientist" פרסם מאמר ובו נטען כי ייתכן שהנבגים נוצרו באחת המעבדות של צבא ארצות הברית. לפי המאמר:

"רצף ה-DNA של הגחלת שנשלח דרך מערכת הדואר של ארצות הברית התגלה ומאמת חשדות כי החיידק הגיע במקור ממעבדה צבאית של ארצות הברית". עוד נטען במאמר כי נמצאו ראיות כי הנבגים הגיעו ככל הנראה ממכון המחקר למחלות מידבקות של צבא ארצות הברית בפורט דטריק, מרילנד.

מחלקת המשפטים האמריקנית לא פרסמה שמות של חשודים במתקפה. למרות זאת, פרקליט המדינה דאז, ג'ון אשקרופט, כינה את ד"ר סטיבן הטפיל במסיבת עיתונאים "אדם מעורר עניין" (כינוי לאדם המעורב בחקירה שלא הואשם באופן רשמי). נגד הטפיל, וירולוג במקצועו, לא הוגשו האשמות והוא הכחיש בתוקף כל מעורבות במתקפה ואף הגיש תביעה נגד מחלקת המשפטים על הפרת זכויותיו החוקתיות.

פרס בסך 2.5 מיליון דולר שהוצע על ידי שירות הדואר של ארצות הברית על מידע שיביא למעצר והרשעה לאחראים על המתקפה

בשנת 2007 הגיעה חקירת המתקפה למבוי סתום. הרשויות הגיעו לשש יבשות שונות, ראיינו מעל 9,100 אנשים, ביצעו 67 חיפושים והוציאו מעל 6,000 זימונים לבתי דין. מספר סוכני ה-FBI שמטפלים בחקירה ירד עד לאותה שנה מ-31 ל-17. אולם כעבור שנה, ביולי 2008, התרכזה החקירה במדען מיקרוביולוגיה בצבא האמריקאי בשם ברוס אייווינס. ההערכה הייתה כי הוא היה האחראי למתקפה עקב כך שחקר את חיידק הגחלת במשך למעלה מ-20 שנה והיה לו הידע הדרוש על מנת לבצע את המתקפה. כמו כן, נבדקה האפשרות שאייווינס הרוויח כלכלית מהמתקפה מכיוון שהיה רשום על-שמו פטנט לחיסון נגד גחלת, אשר הביקוש לו עלה עם תחילת המתקפה. בסוף חודש יולי הודיע ה-FBI לאייווינס כי הוא עומד להגיש נגדו כתב אישום על אחריותו הבלעדית למותם של חמשת האנשים במהלך המתקפה בשנת 2001. זמן קצר לאחר מכן, ב-29 ביולי, התאבד לכאורה אייווינס בנטילת מנת יתר של כדורי טילנול.

בפברואר 2010, הודיע ה-FBI כי הוא סוגר את תיק החקירה בנושא זה. בהודעה שיצאה על כך מהבולשת הפדרלית האמריקאית, נמסר כי היא מייחסת את שליחת המעטפות לברוס אייווינס באופן סופי.

השפעות האירוע בטווח הארוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזיהום וטיהורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיהור הבניינים שזוהמו באנתרקס כתוצאה מהמתקפה ארך שנים. העלות הכספית של ניקוי הבניינים, מציאת מקומות חלופיים ואובדן ימי עבודה הוערכה בכמיליארד דולר.

השפעות פוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מתקפת האנתרקס כמו גם פיגועי 11 בספטמבר גרמה להגדלה משמעותית במימון של הממשל האמריקני במחקר ללוחמה ומוכנות ביולוגית. לדוגמה, מימון הקשור ללוחמה ביולוגית במכון הלאומי לאלרגיה ומחלות מידבקות גדל ב-1.5 מיליארד דולר. ב-2003 וב-2004 הקונגרס העביר חוק שסיפק 5.6 מיליארד דולר לתקופה של 10 שנים למען רכישת תרופות חדשות וחיסונים.
  • יש הטוענים כי ההיסטריה והפחד שנגרמו על ידי המתקפה היה גורם מכריע בהעברת חוק הפטריוט ובאישור שנתן הסנאט האמריקני לפלוש לעיראק.
  • מדינות רבות בארצות הברית העבירו חוקים שגרמו למתיחות להיות עבירה חמורה יותר ממה שהיא הייתה לפני ההתקפה.

בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנים לאחר המתקפה, מספר נפגעי הגחלת דיווחו על בעיות בריאותיות מתמשכות הכוללות תשישות, קוצר נשימה ואיבוד זיכרון. הגורם לתסמינים לא ידוע.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מתקפת האנתרקס בוויקישיתוף