נויז רוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: הערך לא מסודר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.

נויז רוקאנגלית: Noise Rock; מילולית: רוק רעש) הוא ז'אנר מוזיקלי אשר התפתח בשנות ה-80 של המאה ה-20 כשלוחה ניסיונית של פּאנק. הז'אנר מאחד את הגישה של הפאנק עם הרעש האטונלי והמבנה הבלתי קונבנציונלי של מוזיקת הרעש ושל מוזיקה תעשייתית. נויז רוק הציג סוג חדש של מוזיקת אוונגארד לנוף הרוק האלטרנטיבי. לעיתים הסגנון מיוחס ל"נויז קור", למרות שמונח זה גם יכול להתייחס למגוון של מוזיקת "הארדקור טכנו" מהירה ומלאת דיסטורשן. נויז קור בדרך כלל מתייחס ללהקות המנגנות מוזיקה תעשייתית או גריינדקור רועשים, מהירים, מלאים בצרחות לא ברורות ולא מהוקצעים במכוון, כאשר שיריהן אורכים מתחת ל-20 שניות ולפעמים אף מאיות בודדות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין ההשפעות על ההיווצרות הראשונית של הנויז רוק ניתן למנות את הרוק אנד רול הבוטה של להקת הוולווט אנדרגראונד (במיוחד באלבום "White Light/White Heat"), הערבוב של להקת הסטוג'ס, הג'אז החופשי והפריק-רוק, תנועת ה"נו ווייב" ("No Wave") של שנות השבעים המאוחרות, והאלבום Metal Machine Music של לו ריד.

מאוחר יותר, הסגנון הושפע מלהקות יפניות כמו Boredoms ו-Melt-Banana, ששילבו את מוזיקת הרעש היפנית עוד יותר ולעיתים קרובות השתמשו במבנים כאוטיים ויצרו "שירים" קצרים ומהירים באופן קיצוני שהתאפיינו בקצב משתנה, צרחות וגיטרות כבדות.

באותו הזמן בערך, להקות כמו Gore Beyond Necropsy ו-Anal Cunt פיתחו סגנון דומה שגם מיוחס ל"נויז קור" או "נויזגריינד". בפעמים רבות, למרות שהרקע המוזיקלי של הלהקות שונה, להקות הנויז רוק ולהקות הגריינדקור שיתפו פעולה ביצירת מוזיקה חדשה.

להקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לייבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]