גריינדקור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גריינדקוראנגלית: Grindcore) הוא סגנון מטאל קיצוני מאוד. הוא הקצנה של אחד מהז'אנרים - דת' מטאל או פאנק, כאשר ולעיתים שניהם. למרות שהגריינדקור צמח מן המטאל, הוא נחשב לסגנון עצמאי.

המוזיקה מאופיינת בצורה לא מלודית וברוטאלית המלווה בצווחות וגראולינג. שירי הגריינדקור מאוד קצרים - לרוב בין עשרים שניות לדקה וחצי. בשיא התמצות מחזיק השיר "You Suffer" של נפלם דת', שזכה להיכנס לספר השיאים של גינס כשיר הקצר ביותר שהוקלט אי פעם (‏1.316 שניות).

הגריינדקור נחשב "סגנון פרוץ" אותו ניתן לערבב עם סגנונות שונים ומשונים, למרות שלז'אנר יש הגדרות, לרוב לא שומרים עליו בצורתו המטאלית והוא מתערבב עם סגנונות מוזיקה אחרים.

שורשים היסטוריים והשפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגריינדקור החל בתחילת שנות השמונים בבריטניה על ידי להקות כמו נפלם דת' (Napalm Death), ובארצות הברית על ידי להקות הארדקור פאנק שהתקרבו לגריינדקור, כמו Siege וRepulsion.

רוב הלהקות הראשונות נדמו כחלק מסצנת ההארדקור פאנק והאנרכו פאנק, משום שלהקות רבות בז'אנרים אלו בבריטניה וארצות הברית כבר החלו לשלב אלמנטים של הבי מטאל במוזיקה שלהם.

רבים מחשיבים את הלהקה הבריטית נפלם דת' כלהקת הגריינדקור האמיתית הראשונה. השם "גריינדקור" הומצא על ידי ניק האריס, המתופף של הלהקה.

תתי-ז'אנרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגריינדקור הוכיח עצמו להיות קשה לקטלוג. לחלק מהמעריצים והמוזיקאים יש תפיסה ברורה של הז'אנר ותתי-הז'אנרים שלו, אך אחרים דוחים את הקטלוג ומתייחסים אליו כמגביל או חסר טעם.

תתי-ז'אנרים מוכרים של הגריינדקור:

 • גריינדקור פוליטי: תת-ז'אנר המכיל מילים פוליטיות ואנטי ממסדיות, נשאר נאמן לשורשים המוזיקליים יותר משאר סוגי הגריינדקור.
 • גריינדקור כוח ואלימות/פאוור ויולנס (Power Violence): גריינדקור פוליטי הקרוב מוזיקלית לפאנק רוק.
 • גורגריינד (Goregrind) או פאת'וגריינד (Pathogrind): תת-ז'אנר זה התחיל עם הלהקה קארקאס (Carcass). מכל תתי-הז'אנרים, גורגריינד היה המצליח ביותר מבחינה פרסומית. הז'אנר השתנה מאז שנות ה-80 של המאה ה-20 ומאופיין בעיקר בליריקה שלו, שעוסקת במוות ועינויים ומתארת סיטואציות מבחילות וחולניות. הליריקה עוסקת רבות גם בגוף האדם ומכילה ידע רב בנושא זה. הגורגריינד מושפע מסגנון המטאל הפרימיטיבי ומאופיין במבני שירים קבועים המאופיינים לסגנון הדת' מטאל. בנוסף, נעשה לפעמים שימוש בממיר אוקטבות על השירה, היוצר גרואל נמוך דומה לקול גרגור, בחילה או הקאה, או לאפקטים המשמשים בסרטי אימה על מנת לתאר אדם אחוז דיבוק, משוגע, או מת-חי. להקת לורד גור היא דוגמה לקול ייחודי זה.
 • סייברגריינד (Cybergrind): סייברגריינד הוא צורה של גריינדקור, אשר חוץ מהכלים הרגילים בהם משתמשים בגריינדקור, משתמשים גם בצלילים הנוצרים על ידי מחשב ומכשירים ומכונות אחרים. לדוגמה - מכונת תופים.
 • דת'גרינד(Deathgrind): גריינדקור משולב עם דת' מטאל.
 • גורנויס (Gorenoise): גורגרינד משולב עם הארש נויס.
 • נויסגריינד(Noisegrind): גריינדקור משולב עם הארש נויס.
 • פורנוגריינד (Pornogrind) או פורנגריינד (Porngrind): הסגנון התפתח בסוף שנות השמונים, והוא מתייחס ללהקות גריינדקור העוסקות בשיריהן בנושאים העיקריים של שירי דת' מטאל וגורגריינד, עם דגש כבד על מיניות, כשההתמקדות היא בעיקר בנושאים יחסי מין, פורנוגרפיה, אונס, זנות ואלימות מינית, בשילוב סימפולים מסרטי פורנו. הסיטואציות המתוארות בשירי פורנוגריינד הן לרוב דמיוניות ולא ריאליסטיות. אף על פי שאינה להקת הפורנוגריינד הראשונה, נחשבת להקת Gut ל"אבא של הפורנוגריינד" ולחלוצת הפורנוגריינד. גם להקת Meat Shits נחשבת לחלוצה בסגנון זה. קיימת נטייה להתבלבל בין פורנוגריינד לגורגריינד בגלל שבשני הסגנונות נעשה שימוש בממיר אוקטבות. בעוד שגורגריינד מתאפיין בשירה מהירה, נגינה מהירה ואווירה כאוטית וזועמת, פורנוגריינד מתאפיין בקולות נמוכים יותר, נגינה איטית ואווירה עם נגיעות גרוב מטאל.
 • קופרוגריינד (Coprogrind) או שיטגריינד (Shitgrind): צורה של גורגריינד ולעיתים רבות גם של פורנוגריינד המתאפיינת בליריקה מבחילה וחולנית שעוסקת באופן ספציפי בצואה, קופרופיליה, מין אנאלי והפרשות אנאליות. בקופרוגריינד נעשה שימוש בממיר אוקטבות על השירה כדי ליצור גרואל נמוך דומה לקול של נפיחה, בחילה, בליעה או הקאה, וכן משולבות דגימות חתוכות מסרטי פורנו מסוג פטיש קופרופיליה. להקת Abosranie Bogom הישראלית ומנהיגה Shit Eater (ג'אש קוזנוביץ') הישראלית הם חלוצים של סגנון הקופרוגריינד ואלבומה של הלהקה "Coprotherapy" הוא אלבום הקופרוגריינד הישראלי הראשון.

להקות חשובות בגריינדקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

* Abosranie Bogom * Cock And Ball Torture * NASUM

גריינדקור בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • להקת שמע ישראל, שפעלה לזמן קצר בתחילת שנות התשעים, היא להקת הגריינדקור הישראלית הראשונה. עם זאת, הלהקה פעלה בשוליים ומעולם לא פרסמה חומר רשמי כך שפרטים רבים עליה עדיין לוטים בערפל.
 • הצמד Lana Dagales הוא חצי אמריקאי וחצי ישראלי היות שחבר בו מתופף להקת הפאנק נכי נאצה, איתי לוי.
 • ב-1999 הוקמה בחיפה להקת Abosranie Bogom (תעתיק של השם הרוסי "Обосраные богом" שפירושו "חורבן על ידי אלוהים"), שנחשבת לחלוצה של הקופרוגריינד. אלבומה "Coprotherapy" נחשב לאלבום הקופרוגריינד הישראלי הראשון. למרות היותה ישראלית, הלהקה מפורסמת בעיקר בסצנת הגריינדקור והמטאל הרוסיות והאמריקאיות, ופרסומה בישראל הוא מינורי ומוגבל.
 • קבוצת האמנים Meatex Z שגם היא הוקמה ב-1999, פועלת גם כלהקת גריינדקור המשלבת דאנס ופופ. גורלה של הלהקה כיום אינו ידוע.
 • בתחילת שנות האלפיים פעלה להקת הפאוור ויולנס העפולאית "בר מינן", שהשתלבה וזכתה להצלחה דווקא בסצנת הפאנק הישראלי. לאחר פירוקה הוציא הלייבל "בושת רקורדס" את הקלטת "עוזרים לזקנות לחצות את הכביש" ובה 13 שירים שהקליטה הלהקה במהלך פעילותה. הלהקה התאחדה להופעה חד פעמית ב-2012.
 • הלהקות המובילות בישראל בסגנון הגריינדקור כיום הן: D9, להקת פאוור ויולנס שהוקמה ב-2005 וידועה לשמצה בעקבות תיעוד שלה שורפת דגל ישראל במהלך הופעה, להקות הפורנוגריינד דירק דיגלר ואליין פאקר ולהקת הסייברגריינד מכונת הרג.
 • ג'אש קוזנוביץ', מנהיגה של Abosranie Bogom, חבר בהרכב Soldered Poon.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גריינדקור בוויקישיתוף
הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאלגרוב מטאלדג'נטדום מטאלסלאדג' מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפונימטאל נאו-קלאסימטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאלפולק מטאלפרוגרסיב מטאלראפ מטאלת'ראש מטאל
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינביהגל החדש של הרוק הכבד הבריטיהקשיחות הגרמנית החדשה
סגנונות קרובים
גלאם רוקרוק אלטרנטיבירוק גותיגראנג'הארד רוקסטונר רוק
ראו גם
מטאליסטפוליטיקה במטאלפולחן השטן ברוק הכבדמטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל