נילית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נילית בע"מ
150px-Nilit logo.gif
סוג חברה פרטית
שנת הקמה 1969
משרד ראשי מגדל העמק, ישראל
מוצרים עיקריים חוטי ניילון 6.6
אנשי מפתח מיכאל פ. לוי, יו"ר, אילן מלמד, מנכ"ל
עובדים 1,200 (2017)
www.nilit.com

נילית בע"מ היא חברה בינלאומית בבעלות פרטית המתמחה בייצור סיבי ניילון 6.6 (פוליאמיד) ותרמופלסטיק. מטה החברה נמצא משנת 1969 במגדל העמק, ישראל[1] . נילית סיבים, מתמחה בפולימריזציה, טוויה וקרזול חוטי ניילון 6.6 בעיקר ליישומי טקסטיל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נילית נוסדת בשנת 1969 על ידי אניו לוי, אשר עלה עם משפחתו מאיטליה לישראל. המפעל הוקם בשנת 1971 במגדל העמק, ישראל והתחיל לייצור בשנת 1974. מאז נילית ממוצבת כיצרנית הניילון הראשונה בישראל. נילית התחילה בפולימריזציה בשנת 1978. בשנת 1981, נילית החלה בייצור מלח ניילון. בשנת 1988, נכנס חוט 5 דנייר של נילית לספר השיאים של גינס, כחוט הניילון הדק והעדין ביותר בעולם. בשנת 1995, ייסדה נילית את מפעל "יורוניל" איטליה[2] – והוא מפעל הייצור הראשון של החברה מחוץ לישראל. מפעל יורוניל החל בייצור לאחר שנתיים והתמחה בתרמופלסטיק מעכב בעירה ובפלסטיק בעל סיכה פנימית. לימים הוחלף שם המפעל לנילית פלסטיק אירופה. בשנת 1996 נילית חתמה על הסכם יזמות משותף עם חברת "שרה לי" לייצור חוטי ניילון 6.6.עבור מוצרי ההלבשה שלה בישראל. בשנת 2006 הופרדה חטיבת הטקסטיל בחברה והפכה להיות חברה עצמאית.

בשנת 2001, חתמה נילית על הסכם הקמת מיזם משותף עם יצרן החוטים האמריקאי Unifi, Inc במטרה לייצר חוטי ניילון 6.6 POY לשזירה במפעל בישראל.

בשנת 2004 חתמה נילית על הסכם יזמות משותף עם Pompea SpA. בשנת 2006, שתי החברות יזמו יחדיו קו ייצור POY חדש במפעל של נילית בישראל.

בשנת 2006, פתחה נילית בסדרת רכישות של מפעלי ייצור ברחבי העולם. הרכישה הראשונה הייתה תחום הסיבים של Apparel EuropeInvista. בשנת 2007, רכשה נילית את Frisetta Polymer בגרמניה. בשנת 2009, רכשה נילית את Nylstar[3] בבמרטינסויל, וירג'יניה, ארצות הברית.

באותה תקופה, ייסדה נילית שני מפעלי ייצור ב- SUZHOU אשר בסין[4]. מפעל שהחל לקרזל חוטים בז'יאנגסו בשנת 2008. לאחר שנה מפעל נוסף. שמייצר תרכובות תרמופלסטיק.

מוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפעל "נילית סיבים" מייצר חוטים דקים, דקים מאד וחוטים בעובי חצי דנייר. חוטים אלה משווקים תחת שמות מותג רבים. בנוסף, נילית מייצרת חוטים לפי רישיון מחברת Invista. בין לקוחות החוטים של נילית נימנים יצרני הגרבונים, הגרביים, הלבשה תחתונה, בגדי גוף ובגדי ספורט.

פעילות כלל עולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

"נילית" פועלת ביותר מ-70 מדינות ומפעילה מתקני ייצור בישראל, בברזיל, בסין[5] ובארצות הברית. "נילית" מעסיקה כ- 1,200 עובדים ברחבי העולם.

"נילית" היא חברה בבעלות פרטית, מנוהלת על ידי מיכאל פ. לוי, המנהל את חברות משפחת לוי ובכללן "נילית" ו-סוכנות מכוניות למזרח התיכון בע"מ,שהיא היבואנית והמפיצה הבלעדית של מותגי קונצרן FCA, ובכלל זאת מותגי פיאט, לנצ'יה, אלפא רומיאו ואבארט בישראל ומשאיות חברת איווקו. החברה היא בעלת השליטה בחברת "יפנאוטו", יבואנית מותג סובארו וכן בעלת 25% בחברת "אוטו איטליה" היבואנית והמפיצה הבלעדית של מותגי פרארי ומזראטי בישראל

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]