ניתוח אף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: לא כתוב בלשון אנציקלופדית ונראה יותר כמו אתר פרסומי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ניתוח אף הינו הניתוח הפלסטי הנפוץ ביותר.

מועמדים לניתוח אף הינם גברים ונשים שאינם מרוצים מצורת אפם שהוא בעל גיבנת, ארוך מדי, בולט מדי, רחב מדי, אף עקום מלידה או לאחר חבלה. חולים רבים מעוניינים לשפר הפרעות נשימה כתוצאה מסטיית המחיצה, ובהזדמנות זו מעוניינים לשפר את צורתו של האף. גיל המינימום לביצוע ניתוחי אף הוא 16 כאשר האף מגיע לכ - 90% מהתפתחותו.

לאחר בחירת מנתח פלסטי, רצוי לקיים איתו מספר פגישות לפני הניתוח. פגישות כאלה מיטיבות גם עם המנתח וגם עם המנותח. האחרון יבין יותר לפני מה הוא עומד, מתחיל לעבור גיבוש עצמי והשלמה עם ההחלטה לעבור את הניתוח.

מטופל,שלושה ימים לאחר הניתוח

למנתח חשוב לעמוד על דרגת ציפיותיו של המועמד או מועמדת לניתוח, לחזור ולהסביר שבניתוח ניתן לשפר את מראה האף ולא שלמות.

בכל מקרה של ניתוח אף ישנה האפשרות של תיקון שיבוצע שנה לאחר הניתוח. אפשרות זו קיימת בכ- ‎10% מהניתוחים.

בפגישה הראשונה לאחר בדיקת האף יסביר המנתח למועמד לניתוח את פרטי הניתוח, אופן ההרדמה והסיכונים הכרוכים בניתוח.

המועמד לניתוח יישלח לביצוע בדיקות דם וצילומי אף מארבע זוויות שונות. בנוסף יבצע הכירורג בדיקה כללית כהכנה לניתוח.

בפגישה השנייה יבצע המנתח על הצילום הצדדי הדמיה כאשר ראוי להדגיש שההדמיה הינה המטרה אבל בשום פנים ואופן לא הבטחה. הכירורג יעיין בבדיקות הדם ובמידת הצורך יישלח המטופל לבדיקות נוספות. על המטופל לדעת שעישון, תזונה לקויה ונטילת אספירין עלולים לגרום לסיבוכים ולכן חשוב להפסיקם לפחות שבועיים לפני הניתוח.

אופן הניתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתוח האף מבוצע בהרדמה מקומית או כללית. בטרם ההרדמה מקבל המנותח זריקת טשטוש. כאשר ההרדמה לניתוח הינה מקומית מחובר המטופל למכשיר א.ק.ג, מד לחץ דם ומכשיר לניתור לחץ החמצן בדם. כמו כן מותקן למנותח הזלפה תוך ורידית דרכה מקבל המנותח אנטיביוטיקה וחומרים משככי כאבים. ההרדמה לניתוח הינה על ידי זריקות מקומיות של חומרים המרדימים את האף ומכווצים את כלי הדם על מנת למנוע דימומים. בנוסף מוכנסים לאף פתילים הטבולים בחומר הרדמה המתאים לריריות האף.

אחת הטכניקות כדי להצר את קצה האף

רוב ניתוחי האף מבוצעים על ידי חתכים בתוך האף דרכם מבצעים את הניתוח, כריתת הסחוסים התחתונים, שיוף הבליטה הגרמית ושבירת העצמות. במקרים מסוימים נחוצים קיצור האף, היצרות הנחיריים (הקטנת נחיריים), תיקון מחיצת האף או השתלת סחוסים.

לעתים יש צורך בביצוע ניתוח אף פתוח על ידי חתך דרך עמודת האף ובתוך הנחיריים והרמת כיסוי העור מעל שלד האף. ניתוח זה הינו מעט ארוך יותר ותתכן צלקת קטנה העלולה להיראות.

בתום הניתוח מוחדרים פתילים (טמפונים) לאף שמוצאים לאחר יום או מספר ימים.

כאבים לאחר ניתוחי אף ניתן להרגיע בנקל בעזרת תרופות מתאימות. ייתכנו שטפי דם סביב העיניים שנעלמים בדרך כלל כשבועיים שלושה לאחר הניתוח. הנפיחות באף פוחתת בתוך כשלושה שבועות כאשר נפיחות קלה נשארת למשך מספר חודשים.

יומיים לאחר הניתוח ההרגשה הכללית טובה יותר. יש להישמע להוראות הרופא אשר יקבע מתי ניתן לחזור לתפקוד הרגיל.

החזרה לפעילות גופנית תעשה לאחר מספר שבועות. התוצאה הסופית בדרך כלל לאחר כשנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]