נערי הכרך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כריכת הספר בעברית

נערי הכרךאנגלית: The Outsiders) הוא רומן התבגרות שנכתב על ידי הסופרת האמריקאית ס"א הינטון בשנת 1967.

הינטון הייתה בת 15 כשהחלה לכתוב את הרומן, וסיימה אותו כשהייתה בת 16. הספר מספר על שתי קבוצות יריבות בעלות מאפיינים סוציו אקונומיים שונים "הגריזרים" העניים ו"הסוצים" העשירים. היא כתבה את הספר בעקבות חברהּ אשר רצה להיות גריזר. בשנת 1983 הופק סרט בשם זהה לספר בבימויו של פרנסיס פורד קופולה ובשנת 1990 הופקה סדרת טלוויזיה שממשיכה את עלילתה מהמקום שהסרט הפסיק. בשנת 2012 הספר תורגם לעברית בהוצאת ידיעות אחרונות על ידי המתרגמת מאירה פירון.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרומן מתחיל ברגע שפונבוי חבר כנופיית "הגרזירים" עוזב את הקולנוע כשחבורה של "סוצים" קפצים עליו. לאחר שה"גריסרז" מגבים אותו מסופר על כך שפוניבוי הולך עם דאלי וג'וני -שהיה החבר הכי טוב שלו- לקולנוע, שם הם נתקלים בצ'רי ומרשה שתי בנות יפיפיות ששייכות לכנופיית ה"סושס". דאלי מציק להן ולאחר שג'וני מגן עליהן דאלי הולך בכעס מהמקום ומגיע טו ביט. צ'רי ופוניבוי מתיידדים עד שמגיעים בוב ורנדי,החברים של צ'רי ומרשה, גם הם מחבורת ה"סושס" ביניהם לבין פוניבוי, ג'וני וטו ביט מתפתח ריב עד שצ'רי עוצרת אותו והסושס הולכים.

מאוחר יותר ג'וני ופוניבוי הולכים למגרש ונרדמים שם. פוניבוי מתעורר וחוזר הביתה שם אחיו הגדול (והאפוטרופוס שלו) כועס עליו בגלל שהשעה הייתה כבר שתיים לפנות בוקר והוא אמור לחזור הביתה עד 12. העניינים מתלהטים ודארי (אח של פוניבוי) נותן לו סטירה. פוניבוי ההמום בורח מהבית וחוזר לג'וני למגרש. הם מחליטים ללכת לטייל בפארק כשהחבורת "הסוצים" ממקודם מגיע, הפעם שיכורים לגמרי. "הסוצים"- נחושים ללמד את פוניבוי וג'וני לקח על שהעזו "להתחיל" עם חברות שלהם (צ'רי ומרשה)- תוקפים אותם. בוב מטביע את פוניבוי במזרקה אז ג'וני שולף אולר והורג אותו, שאר הסוצים בורחים אחריי זה.

ג'וני ופוניבוי יודעים שעוד מעט תגיע המשטרה ותחפש אותם אז בעזרת עזרה של דאלי הם בורחים לכנסייה נטושה בכפר מרוחק משם, שם הם חותכים לעצמם את השיער ומחמצנים אותו כדי שלא יתאימו לתיאור המבוקשים שהמשטרה תוציא.

כעבור שבוע בערך דאלי מגיע לכנסייה ומעדכן אותם בכל מה שקרה בזמן הזה, הם הולכים לאכול ואחריי הארוחה ג'וני מחליט להפסיק להסתתר ולהסגיר את עצמו. הם חוזרים לכנסייה ומוצאים אותה בלהבות, בתוך הכנסייה יש חבורה של ילדים שהיו שם בטיול עם הכיתה ושיחקו בכנסייה בלי שאף אחד ידע כשהשריפה התלקחה ופוניבוי וג'וני קופצים להציל אותם, בעקבותיהם דאלי נכנס.

פוניבוי וג'וני מצליחים להציל את כל הילדים אך קורה בוערת נשברת על ג'וני ושוברת לו את הגב. פוניבוי מאבד את ההכרה.

פוניבוי מתעורר באמבולנס כשהמורה של הילדים לצידו, הוא אומר לו שהם גיבורים. מחוץ לבית החולים יש ים של כתבים והעיתונות חוגגת על ה"עבריינים שהפכו לגיבורים".

פוניבוי במצב טוב כמו דאלי אך ג'וני במצב לא יציב ועדיין חסר הכרה, יש קטטה בין כל חבורות הסוצים לגריזים שבסופה הגריזים מנצחים, דאלי ופוניבוי חוזרים לבית החולים ונמצאים עם ג'וני עד שהוא מת. אחריי שג'וני מת דאלי רץ מהחדר. פוניבוי חוזר הביתה ומספר לשאר החבורה שג'וני מת, אז דארי מקבל טלפון מדאלי שאומר שהוא שדד מכולת והמשטרה בעקבותיו. הגריזים רצים למגרש ורואים איך המשטרה יורה בדאלי. פוניבוי מתעלף.

הוא מתעורר כעבור שלושה ימים, מסתבר שהיה לו חום וזעזוע מוח מהקטטה. פוניבוי לא מסוגל להתמודד עם מות חבריו והציונים המצוינים שלו יורדים. הוא מקבל מטלה מהמורה שלו לספרות לכתוב חיבור על כל נושא שהוא רוצה כדי לעבור את המקצוע עם ציון טוב, פוניבוי מבין שעם כסף או בלעדיו, כולם מרגישים את אותו כאב של חבר שמת. הוא מחליט להפיץ את זה -ולהתחיל עם המורה לספרות-, פוניבוי מתחיל לכתוב את הרומן...