נפית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןנפית
Catnip-blossom.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: צינוראים
משפחה: שפתניים
סוג: נפית
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Nepeta
ליניאוס, 1753
השפעתו המשכרת של צמח הנפית על חתול הבית

נפית (שם מדעי: Nepeta) היא סוג הכולל כ-250 מינים במשפחת השפתניים. חמישה מינים מסוג זה מיוצגים בצמחיית הבר של ארץ ישראל, בולט ביניהם המין נפית כפופה (Nepeta curviflora).

רוב המינים של הנפית הם צמחים רב-שנתיים אולם חלקם גם צמחים חד-שנתיים. פרחי הצמח הם לבנים, כחולים, ורודים או סגולים-ורודים.

השפעתו של הצמח על חתולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מינים רבים של צמח הנפית ידועים בהשפעותיהם על התנהגותם של חתולים מבויתים, בייחוד המין נפית החתולים Nepeta cataria. הנפית יכולה לגרום לתגובות התנהגות שונות כאשר היא ניתנת לחתולים, אף על פי כן, לא כל החתולים רגישים לצמח הנפית באותו האופן, משום שככל הנראה, היכולת שלהם לזהות אותו קשורה בנוכחות של גן רצסיבי תורשתי. לחתולים אשר נושאים שני העתקים של גן זה, צמח הנפית יהיה בעל השפעה חזקה במיוחד, לחתולים אשר נושאים רק העתק אחד, ההשפעה תהיה ניכרת, והחתולים אשר לא מחזיקים בגן זה כלל לא יגלו שום עניין מיוחד בצמח. מחקרים מראים כי בערך שני שלישים מן החתולים הם בעלי רגישות לצמח. קיימת מחלוקת לגבי הרגישות של אריות ונמרים לנפית. על פי ניסוי של תוכנית הטלוויזיה הבריטית "Brainiac", טיגריסים אינם מושפעים מהנפית, אך לעומתם אריות הראו תגובה זהה לתגובת החתול הביתי. ניסוי אחר שנערך על כמה מינים ממשפחת החתולים הראה דווקא את ההפך – האריה גילה אדישות בעוד שאר המינים הראו את התגובות המתוארות להלן.[1]

מינים אחדים של צמח הנפית מכילים תרכובת בשם נפטלקטון המסוגלת לעורר תגובה של מיניות כביכול במוחו של החתול. כאשר חתולים חשים בריחה של הנפית הם בדרך כלל יתגלגלו, ינסו לגעת בצמח, ינסו ללעוס את עלי הצמח, ילקקו את הצמח, יקפצו, יגרגרו משמחה ולעיתים קרובות אף יפרישו ריר מהפה. חתולים רבים גם ינהמו וייללו. תגובה זו ממשיכה במשך מספר דקות עד אשר החתול יאבד עניין. לוקח לחתול קרוב לשעתיים עד אשר השפעות הצמח מתפוגגות לגמרי ועד אשר צמח הנפית יגרום לחתול להגיב באותו האופן בשנית. גורי חתולים וחתולים זקנים יותר בדרך כלל מגיבים פחות לצמח הנפית. להשפעות של הנפית אין תופעות לוואי מוכרות על בעלי חיים.

צמחים אחרים בעלי השפעה דומה על חתולים כוללים את צמח הולריאן (Valerian) וצמחים אשר מכילים אכטינידין (Actinidine).

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נפית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ?Q: Do TIGERS like catnip, (אנגלית)