נקודת חן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המונח "שומה" מפנה לכאן. לערך העוסק במושג מתחום המיסים, ראו שומה (מיסוי).
נקודת חן
נקודת החן של מדונה מעל השפה העליונה היא בין המפורסמות ביותר
נקודת החן של מדונה מעל השפה העליונה היא בין המפורסמות ביותר
שמות נוספים שומה

נקודת חן (שומה) היא נגע עורי המופיע כאזור עור אדמדם או כהה, בעל גבול ישר, שצבעה נע בין ורוד לחום ועד לשחור. שומה היא גידול שפיר של מרכיבי עור, המייצרים תאי מלנוציטים. הצטברות הפיגמנט מלנין, האחראי על צבע העור, יוצרת את השומה, וריכוז המלנין קובע את צבעה. שומה היא ריכוז פיגמנטים של העור במקום אחד. בדרך כלל גודל השומה תלוי בצבע הפנים ובכמות הפיגמנט שהצטבר בה.

לרוב האנשים יש מספר נקודות חן (שומות) על גופם, כאשר ברוב המקרים הן שפירות. רוב השומות נרכשות (מופיעות החל מגיל שנה ועד גיל 40 שנה, כאשר רוב השומות מופיעות בגיל 10 עד 20 שנה), ומיעוטן מולדות (מופיעות בשנה הראשונה לחיים).

נקודות החן בדרך כלל קטנות ובצורה עגולה או אליפטית. כמות הנקודות שעל גופו של אדם, צורתן וצבען הם לרוב נתונים תורשתיים.

נקודות חן מסוימות הן סימן מקדים חשוב לסרטן העור.

נקודת חן המשתרעת על שטח גדול מכונה נבוס.

נקודות חן וסרטן השומה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש סיכון שהשומה השפירה תהפוך לגידול ממאיר כדוגמת מלנומה ממאירה, ולכן, ככל שמספר השומות גדול יותר, כך גם גדל הסיכון. במקרה שחלים שינויים באופי נקודות החן שעל הגוף נהוג לפנות לרופא עור. הסרה מוקדמת של נקודות חן סרטניות עשויה למנוע התפתחות סרטן העור. סימנים המחשידים נקודת חן כעלולה להיות ממאירה הם בין השאר: אסימטריות, צבעים שונים, גבולות לא ברורים, גודל, דימום וכל שינוי בשומה קיימת או הופעת שומה חדשה.

הסרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרת שומה שעירה נעשית לרוב בניתוח פשוט על ידי כירורג או פלסטיקאי, בדרך כלל בהרדמה מקומית. ישנן שיטות חלופיות אחרות, כמו למשל שימוש בלייזר או בחומר הכימי סולקודרם, אך האגודה למלחמה בסרטן מזהירה משימוש בשיטות אלו, מאחר שכל שומה (גם אם היא תקינה למראה) עלולה להתגלות כמלנומה, ולכן קיימת חשיבות מרובה לבדיקה פתולוגית. לאחר ההסרה הנקודה נשלחת לבדיקה פתולוגית לקבלת אבחנה מפורטת לגביה.

הסרה של נקודת חן בניתוח תמיד משאירה צלקת מסוימת, אם כי טיפול זהיר יכול למזער אותה.

אסתטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקודות החן עשויות להוסיף או להחסיר מהיופי, כאשר למספרן ומיקומן יש השפעה מכרעת. כך למשל נקודת חן גדולה על האף עשויה להתפרש כ"לא יפה", כאשר נקודת חן קטנה על הלחי או מעל לשפה (כדוגמת מרילין מונרו או מדונה) עשויה להתפרש כמושכת. יש שמוסיפים נקודות חן מזויפות כדי להעשיר את המראה האישי, דבר אשר היה פופולרי במיוחד בתקופת הרנסאנס באירופה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נקודת חן בוויקישיתוף

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.