סאקורה קינומוטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סאקורה קינומוטו

סַאקוּרה קִּינוֹמוֹטוֹיפנית: 木之本 桜) היא דמות בדיונית, גיבורת המאנגה וסדרת האנימה של קלאמפ, "סאקורה לוכדת הקלפים". בכל ההוצאות המקוריות של האנימה (כולל את הסרטים, ומשחקים), מדובבת סאקורה על ידי סאקורה טנגה ובגרסה העבריות על ידי דנה רישפי.

משמעות השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

פירוש המילה "סאקורה" (さくら) מיפנית הוא פריחת עץ הדובדבן. פירוש שם משפחתה, קינומוטו (木之本), הוא מקור העץ.

הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסיפור, סאקורה בת 10 וגרה בעיר דמיונית בשם טוֹמוֹדה ביפן, הממוקמת בפאתי טוקיו. יום אחד בתחילת אפריל, לאחר יום הולדתה, זמן לא רב לאחר שהתחילה את כיתה ד' בבית הספר היסודי של טומודה, סאקורה נתקלת במקרה בספר ישן ומסתורי שנקרא "The Clow" (הקלָאוֹ) בין ספריה של אביה.

מיד לאחר שנגעה בספר, סאקורה מעירה בטעות את אחד המגנים על קלפי הקלאו, קֵרֶבְּרוֹס, שומר החותם, שישן במקום לשמור על הקלפים. קלפי הקלאו הם חבילה של 19 קלפים קסומים בעלי כוחות קסם עוצמתיים. קרברוס, אשר יצא מכריכתו של הספר, הודה שנתן לקלפים לברוח בכך שישן במקום לשמור על אחדותם. בנוסף, אמר שעל מנת להעיר אותו מתרדמתו ולשבור את החותם הכורך את הספר דרוש אדם בעל כוחות קסם חזקים, לכן סאקורה נושאת בכאלה. הוא מינה אותה ללוכדת הקלפים, אשר תפקידה לאסוף את כל הקלפים החסרים ולהחזירם לספר כשהם תחת שליטתה. מה שהוא לא מגלה לה בשלב זה של הסיפור, שבכל שהפכה ללוכדת הקלפים היא גם המועמדת הנבחרת והיחידה לקבלת השליטה על הקלפים והמגנה עליהם.

בסדרת האנימה רצף האירועים שונה במקצת מהמאנגה. בצהרי היום לאחר שחזרה מהיום הראשון בכיתה ד', סאקורה שומעת קול מסתורי שבוקע מספריית אביה שבמרתף. סאקורה, חמושה בשרביט המעודדות שלה, יורדת מטה ומגלה את הספר על כל הקלפים בתוכו (האנימה הרחיבה את מספר הקלפים ל-52). בגרסה חלופית זו, סאקורה מרימה את הקלף העליון וקוראת את שמו, "Windy" (רוח). זה מפעיל את הקלף שמזמן רוח חזקה המעיפה את שאר הקלפים מחוץ לבית. קרברוס מפציר בה לצאת לתפוס את הקלפים. קטע זה הוסף, כנראה, על מנת לא רק לתת לקרברוס סיבה מוצדקת יותר לשלוח את סאקורה למשימתה, לתפוס את הקלפים, אלא גם כדי להקל עליה במשימתה מכיוון שתחילה עם הקלף רוח לעומת המאנגה שבה היא התחילה ללא כל קלף.

מאפייניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאקורה נמרצת ומלאת חיים באופן יוצא דופן. היא אתלטית מאוד, חברה במועדון המעודדות ורצה מצוינת. המשפט האופייני לה, הכול יהיה בסדר, בטוח (「絶対大丈夫だよ。」, "Zettai daijōbu da yo."), עזר לה לעבור מכשולים שונים. הרבה פעמים נדמת נאיבית, מגושמת ולא מתמצאת בסביבתה, אך כשהזמן קורא לכך היא הופכת חדת עין. המאכלים האהובים עליה הם חביתה עם אטריות ופירות ים, וגם חביתיות (פנקייקים) לפי המתכון האהוב עליה. יום הולדתה חל באחד באפריל. היא שונאת מתמטיקה, אך אוהבת את שיעורי הספורט והמוזיקה. האופטימיות ואמינות שלה מאפשרת לה להתיידד עם כל אחד וחלק גדול מהסדרה מוקדש לקשרים שהיא יוצרת סביבתה, אם הם זרים, מכרים, או יריבים.

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאקורה חיה עם אחיה הגדול, טוֹיה קּינוֹמוֹטוֹ, ואביה, פוּגִ'יטַאקה קִּינוֹמוֹטוֹ. השלושה עוזרים בעבודות הבית, אחזקתו ותורנויות מטבח וניקיון. אמה של סאקורה, נָאדַאשִיקוֹ קִּינוֹמוֹטוֹ, או בשמה הקודם נאדאשיקו אָמַאמִיָה, נפטרה ממחלה קשה כשסאקורה הייתה בת 3.

יצירת הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצוב דמותה של סאקורה עבור המאנגה נעשה במיוחד על ידי מוֹקוֹנה, חברת קבוצת כותבות המנגה קלאמפ. היא אמורה לדמות לאחייניתה של מוקונה, קאוואז'י, שלובשת קּוּקוּ בשיער בדומה לסאקורה בסדרה.

הקסם[עריכת קוד מקור | עריכה]

חפצי הקסם החשובים ביותר לסאקורה, כנראה, הם מטה הקסמים שלה וקלפי הקלאו, מכיוון שהם הכלים המרכזיים שלה לשימוש בקסם. לאורך הסדרה קסמה של סאקורה וכוח הקסם שלה נעשים חזקים יותר בעקביות. אנו יודעים זאת לפי אמירות בינים של קֶרוֹ במהלך הסדרה, בדרך כלל לאחר שסאקורה תפסה או זימנה קלפים ב"ארק"(Arc) קלפי הקלאו. הערות אלה נראות גם באנימה. בחלק השני של הסדרה אנו רואים את חוסר הניסיון של סאקורה בכך שלפעמים היא מתמוטטת לאחר הפיכת קלף או קלפים. למרות זאת, ככל שהיא גדלה אנו רואים את השתפרותה בתפיסת הקלפים בכך שהיא תופסת אותם יותר בקלות, נהית פחות עייפה לאחר שינוי קלף, או כמה, והיא מרגישה את נוכחותו של קלאו ריד באופן חזק יותר. היא גם זוכרת יותר פרטים מחלומותיה הנבואיים. במהלך התקיפה האחרונה של אריאול הוא מצליחה לשנות כמה קלפים בבת אחת. רצף האירועים באנימה הוא פחות או יותר דומה לזה שבמנגה למעט כמה דברים. הדבר הבולט ביותר הוא שיואה (דמות שהופכת יותר ויותר קרובה לסאקורה במהלך מסע המכשולים של אריאול עד לנקודה שהוא מקבל אותה כחברה קרובה) נראה "זורק" עליה זרם רציף של ביקורת שמזכירים את חוסר הניסיון של סאקורה. עוד שינוי הוא שלאחר הדין האחרון, קלאו ריד אומר לסאקורה שמקור הקסם שלה הוא מהכוכב, שכנראה יתחיל בקטן אבל תמיד יזהר בכוחות עצמו. בעצם צריך לציין שכמו כוחו של קלאו, כוחה של סאקורה הוא איזון בין השמש לירח. קלאו נותן, לפני שמת, חצי מכוחו להתגלמותו, אֶרִיאוֹל, ואת החצי השני אביה של סאקורה, פוג'יטאקה. דבר זה הופך את סאקורה לקוסמת החזקה ביותר בעולם, אפילו יותר מקלאו ריד.

מערכות יחסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שָאוֹרַן לִי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאקורה ושאורן עם הדובונים שלהם

הקשר בין שָאורן לִי לסאקורה הוא הקשר הבולט ביותר בסדרה, בעיקר משום שהחלק השני של הסדרה מוקדש בעיקר להתפתחותו. הדבר הבולט ביותר בהתפתחות הקשר הוא שינוי דעותיו של שאורן על סאקורה, בעיקר בגלל ליבה ואופייה החם של סאקורה. בתחילת הסדרה, שאורן, מיד, רואה את סאקורה כיריבה לאחר שהוא מגלה שהיא לוכדת הקלפים וגם בגלל חוסר הבנתה של האחריות שבאסיפת קלפי הקלאו. בקרבת שאורן, בבית הספר וגם בזמן לכידת הקלפים, סאקורה מאוימת ממבטו הנוקב והתנהגותו הביקורתית של שאורן. למרות זאת, סאקורה לא החזירה שום התנהגות שלילית. רוב הזמן, למרות התנהגותו של שאורן, סאקורה מודה לו על עזרתו ועל המאמץ שהוא עושה על מנת לתפוס את הקלפים. עם הזמן דבר זה מבלבל מאוד את שאורן, שצידו הרגיש גורם לו להיות יותר צנוע מאשר גאותן יהיר.

תפנית חשובה בקשר זה קורת במאנגה כשהקלף אדמה חושף את עצמו בפרק שנקרא "The Power of the Elements"(הכוח של היסודות), כשסאקורה נופלת לבקע שנוצר על ידי הקלף. שארון, שמיהר להציל אותה, קורה לה בשמה הפרטי, סאקורה, דבר שמראה בתרבות היפנית על קשר קרוב בין שני אנשים. לאחר שקרברוס הציל אותה היא שואלת את שאורן אם היא יכולה לקרוא לו שאורן-קוּן (סיומת שם לבנים המראה, גם, על קשר קרוב בין אנשים או פניה למישהו קטן ממך).

במהלך הסדרה, שאורן נהיה יותר מסור לסאקורה מבחינה רומנטית, בעיקר לאחר שיואה גרם לו להתעמת עם רגשותיו בחלק השני של הסדרה. למרות זאת, סאקורה נשארה לא מודעת לרגשותיו של שאורן. הסמקותיו של שאורן נהיו יותר שכיחות במהלך הסדרה, וישנם כמה מקרים שהוא נעשה מגושם בנוכחותה. במצבים אלה סאקורה חייכה חיוך תמים או עשתה מבט מודאג כששאורן מעד.

לאחר שסאקורה התוודתה על רִגשותיה ליוּקִיטוֹ, בידיעה שידחה אותה, שאורן מנחם אותה בפארק הפינגווין. זהו חלק אמוציונאלי מאוד בסדרה, אבל סאקורה מרגישה טוב יותר לאחר מכן משום ששאורן היה שם כדי לעזור לה להוציא את רגשותיה. על מנת להודות לו, היא עובדת שבוע וסורגת לו צעיף. בדומה למאנגה, שבה סאקורה מחזירה לו טובה בכך שהיא משקיע שבוע ומכינה לו יוקטה. היא נותנת לו את היוקטה לאחר שהוא מסכים להיות בן הזוג שלה לפסטיבל. סאקורה נהיית מודעת לרגשותיו של שאורן לאחר שהוא חושף אותם בפניה לקראת הסוף של הסדרה, לאחר הקרב הסופי עם אריאול. רגשותיו של שאורן הפתיעו אותה מאוד, דבר זה נראה עליה לאורך הימים הבאים. לאחר שדיברה על חבריה על הסיבה להתנהגותה הדיכאונית שלא מתאימה לה ועל רגשותיה, היא מבינה ששאורן הוא האחד בשבילה, והיא אומרת לשאורן את הבנתה החדשה בנוגע לרגשותיה כששאורן עוזב באופן מפתיעה להונג קונג. האנימה יוצר מתח בכך שסאקורה עדיין לא מתוודה בפני שאורן בפרק האחרון, במקום זאת, וידוי רגשותיה, הנראה בסוף הסרט השני, לאחר כמה ניסיונות כושלים לאורך הסרט.

ישנו מנהג בסדרה שאומר שאם שני אנשים יעשו דובונים וכל אחד יקרא לדובון שלו על שם השני ויביא לו אותו, שני האנשים יהיו ביחד לעד. במאנגה סאקורה ושאורן קוראים לדובונים שלהם על שם השני לאחר שסאקורה אומרת את רגשותיה כלפי שאורן, דבר זה שונה במעט באנימה, שבה, שאורן נותן לסאקורה את הדובון שלו (היא מבקשת אותו) בפרק 70, אבל סאקורה אף פעם לא נותנת לו אחד משום שכבר נתנה אותו ליוקיטו מוקדם יותר בסדרה. בסרט השני, שאורן חוזר ליפן עם בת דודתו, מֵיילִין לִי (דמות שקיימת רק באנימה) שקיימה שיחות טלפון סודיות עם טוֹמוֹיוֹ שעזרה לתכנן את חזרתם. טומויו ומיילין מנסות לארגן סיטואציה שבה סאקורה תוכל להגיד לשאורן את רגשותיה כלפיו, אבל מפריעים לה בכל ניסיון לאורך הסרט עד סופו שבו היא אומרת שהיא אוהבת אותו במחשבה ששאורן שכח את הרגש החשוב ביותר שלו. היא מתחילה לבכות אבל שאורן מחזיר בהפתעה "גם אני, סאקורה". השיר "אָשִיטַה אַ נוֹ מֵרוֹדִי" (בוא לפה) מתנגן בפסקול עם זריחת השמש, מה שמסמל שמחה וניצחון. סאקורה כל כך שמחה על כך שגילתה את רגשותיה, שהיא קופצת מעל חור גדול שנפער במדרגות על מנת להגיעה לשאורן. הסרט נגמר כשסאקורה באוויר, באמצע הקפיצה אל שאורן. עם יציאת הסרט יצאה גם תמונה שבה סאקורה מגיעה אל שאורן לאחר הקפיצה.

יוּקִיטוֹ טסוּקֶישֶירוֹ[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאקורה ויוקיטו

בחצי הראשון של הסדרה, לפני שהיה כל רמז לקשר בין סאקורה לשאורן, המוקד הרומנטי העיקרי של סאקורה היה יוקיטו טסוקישירו המבוגר ממנה. בטיול כיתתי בכרך השלישי סאקורה מגלה לשאורן שהיא התאהבה ביוקיטו כשאחיה, טויה, הביא אותו לביתם ביום שהוא עבר לבית ספרו של טויה. נוכחותו של יוקיטו תמיד גרמה לשינוי משמעותי על רגשותיה של סאקורה, מה שגרם לה להגיד "האניאן~" (はにゃあん~) "בהתמוססות". לא כמו שאורן, שנקשר ליוקיטו בגלל כוחו, סאקורה באמת מאוהבת ביוקיטו.

סאקורה תמיד עושה מיטבה על מנת להרשים את יוקיטו, במקרים נדירים אפילו מתחרה עם שאורן במי יביא לו את המתנה או המחמאה היפה יותר. בדרך כלל היא מצפה ללכת עם יוקיטו לבית הספר בבוקר, והיא דואגת כשהוא לא שם. ברוב הפעמים שאחיה נוכח הוא מעצבן אותה וגורם לה להתנהג בצורה לא נשית שמיד גורמת לה להתבייש כשהיא מבינה שיוקיטו גם כן שם, צופה בה.

מאוחר יותר בסדרה, סאקורה מחליטה, סופית, להגיד ליוקיטו את רגשותיה כלפיו מאשר להתעלם מזה לעד. למרות זאת, יוקיטו לא מחזיר לה אהבה. הוא מודה שהוא אוהב אותה גם אבל רק בצורה אפלטונית. הוא מבקש ממנה להעריך מחדש את רגשותיה כלפיו ומעלה את ההשערה שהיא אוהבת אותו כמו שהיא אוהבת את אביה בגלל הדמיון בין שניהם. סאקורה מסכימה עם יוקיטו לאחר שחשבה על הדבר, והוא ממשיך להרגיע אותה בכך שהוא אומר ש"האחד" שמתאים לה נמצא אי שם, ושאסור לה לוותר על החיפושים אחריו.

לאחר אחר צהריים מלא רגשות בפארק, סאקורה מצליחה להתגבר על יוקיטו למות שהוא עדיין נשאר חבר קרוב שלה עד סוף הסדרה. היא גם כן מבינה שריגשתיו של יוקיטו תמיד היו אל אחיה, טויה. היא מקבלת את העובדה הזו ומאחלת להם בהצלחה.

למרבה העניין, בכרך האחרון של המאנגה ובפרק 70 של האנימה, אריאול מגלה ליוּאֶה שכשקלָאוֹ בחר בסאקורה כשליטת הקלפים החדשה לעתיד ובתור השליטה של יואה וקרברוס, הוא ציפה שבעתיד יוקיטו יאהב את סאקורה יותר מכל אדם אחר. ריגשתיו של יוקיטו לטויה ושל שאורן לסאקורה לא היו צפויים לקלאו והם סטייה קטנה מתוכניותיו. אריאול אמר זאת ברמיזה במסיבה בביתו של קלאו בסיום הסדרה.

טוֹמוֹיוֹ דּאידוֹגִ'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאקורה וטומויו

על אף שהקשר אינו רומנטי, החברות הקרובה בין סאקורה לטומויו היא כנראה השנייה בחשיבותה בסדרה. סאקורה וטומויו הן החברות הכי טובות (ובנות דודות מדרגה שנייה), נפגשות לראשונה באקראי בכיתה ג' כשסאקורה מציעה לטומויו את אחד המחקים שלה. מאז, טומויו מודעת לכל דבר שסאקורה עושה, כולל צילומה בפעילויות היום יום שלה.

סאקורה סומכת מאוד על טומויו, ולפעמים נותנת לה למדוד את מידותיה על מנת שתתפור לה בגדי קרב. טומויו היא גם אחת משומרי הסוד המועטים של סאקורה בתור לוכדת הקלפים. היא בדרך כלל מתלווה את סאקורה בפעילותיה הקשורות לקלפים, מצלמת אותה ומביאה לה תלבושות קרב ייחודיות. בחצי השני של הסדרה, כשסאקורה קיבלה שרביט חדש, טומויו ממציאה לה משפט וכוריאוגרפיה חדשה כדי שתתפוס איתם את הקלפים.

רגשותיה המיוחדים של טומויו אל סאקורה ניתנים לוויכוח ואליהם סאקורה לא מודעת. גם באנימה וגם במאנגה, טומויו מודה שהיא אוהבת את סאקורה, אבל סאקורה מחזירה התמימות שהיא אוהבת אותה גם, בצורה אפלטונית. דבר זה מודגש בכך שבמאנגה טומויו מחריזה על אהבתה על רקע פרחוני וסאקורה על רקע לבן. במאנגה ניתן ליראות זאת עוד יותר בכך שטומויו מעירה שאהבתה חזקה יותר ממה שסאקורה חושבת. סאקורה עושה מבט מבולבל, וטומויו עוזבת את הנושא, ומוסיפה, "אני אגלה כשתהיי מבוגרת יותר". לאורך הסדרה, סאקורה לא מבינה את הקשר העמוק של טומויו אליה, ונשארת בפשטות החברה הטובה ביותר של טומויו. טומויו, למרות זאת, ללא אנוכיות, לא מזכירה זאת כלל, ואפילו עוזרת לסאקורה ברוב הפעמים בסידור סיטואציות עם יוקיטו ושאורן, משום שהבינה שהם אלה שיהפכו את סאקורה למאושרת.

משום שלטומויו אין כוחות קסם, סאקורה לוקחת את האחריות להגן עליה כשהיא תופסת או משנה קלף. אם טומויו בסכנה או שהיא נעלמת, סאקורה היא זאת שדואגת לה הכי הרבה, ומשנה את מוקד ההתעניינות מהקלפים לביטחונה של טומויו. למרבה המזל, סאקורה תמיד מצליחה להגן עליה ומחבקת את טומויו בחום ברגע שהן "מתאחדות" שוב.

הופעה בסדרות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות המעוצבת על פי סאקורה קינומוטו מופיעה בסדרה אחרת של קלאמפ, טסובאסה כרוניקל, בעולמות אלטרנטיביים שבהם מופיעות הרבה דמויות מסדרות אחרות של קלאמפ. הדמות של סאקורה טסובאסה נקראת הנסיכה סאקורה. למרות הדמיון לדמות מסאקורה לוכדת הקלפים, הנסיכה סאקורה מבוגרת יותר מן המקורית, יש לה עבר, אישיות, יכולות וניסיון חיים משלה. אף על פי שהיא לא נראית בשני הכרכים הראשונים של xxxHOLIC, מזכירה הדמות יוּקוֹ הִיצִ'יהארַה את סאקורה ואומרת שהיא חיה גם במימד שלה עם החבר שלה, ושיש לחנות שלה העתק של השרביט הראשון של סאקורה. ליוקו יש גם שרביט קסמים שמזכיר את שרביט הכוכב של סאקורה. לא ברור אם סאקורה שיוקו מדברת עליה היא סאקורה מסאקורה לוכדת הקלפים או אלטרנטיבה שלה שחיה במימד של יוקו.