סגן נשיא ברזיל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סגן נשיא ברזיל
Vice-presidente do Brasil
איוש נוכחי המילטון מואוראו
תאריך כניסה לתפקיד 1 בינואר 2019
תחום שיפוט ברזילברזיל ברזיל
כפוף נשיא ברזיל
מעון ארמון ג'בורו
מושב המשרה ברזיליה
משך כהונה קצוב 4 שנים
ייסוד המשרה 26 בפברואר 1891
איוש ראשון פלוריאנו פיישוטו
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סגן נשיא ברזילפורטוגזית: Vice-presidente do Brasil), רשמית נקרא סגן נשיא הרפובליקה הפדרלית של ברזיל (Vice Presidente da República Federativa do Brasil) או פשוט סגן נשיא הרפובליקה (Vice Presidente da República) הוא המשרה הפוליטית השנייה בחשיבותה ברשות המבצעת ובקבינט של ברזיל, לאחר נשיא הרפובליקה. תפקידו המרכזי של סגן הנשיא הוא למלא את מקומו של הנשיא במקרה שנפטר, התפטר או הודח, או להשתלט באופן זמני על הסמכויות והחובות הנשיאותיים, בעוד הנשיא נמצא מחוץ למדינתו או אחרת או שבאופן זמני הנשיא אינו יכול למלא את חובותיו. סגן הנשיא נבחר יחד עם הנשיא כעמית למרוץ.

תפקיד זה היה קיים מאז הכרזת הרפובליקה בשנת 1889, אם כי הוסדר רשמית רק הוקמה בחוקת 1891. התפקיד מולא לאורך כל ההיסטוריה של ברזיל, עד שבוטל למשך חמש עשרה שנים בתקופת הפופוליזם ו"המדינה החדשה" (1930–1945).

דרישות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרישות להתמודדות לתפקיד סגן הנשיא זהות לדרישות להתמודדות לתפקיד הנשיא. בנוסף לדרישות הרגילות להתמודדות לתפקידים פוליטיים בברזיל, על פי סעיף 14 של החוקה, מועמד לסגן הנשיאות חייב להיות אזרח ברזיל שנולד בברזיל (אשר במקרים מסוימים עשוי להיות צאצא של אחד משני הורים ברזילאים שחיים מחוץ לברזיל) ולהיות לפחות בן 35.

בחירות וכהונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנשיא וסגן הנשיא נבחרים באותו פתק הצבעה לתקופת כהונה בת 4 שנים, ומושבעים לתפקידם ב-1 בינואר של השנה שלאחר הבחירות. שניהם עשויים להיבחר מחדש לתקופת כהונה נוספת לאחר מכן.

אם סגן הנשיא יצליח לרשת בדרך כזו או אחרת את תפקידו של הנשיא, הוא יוכל להיבחר מחדש לתקופת כהונה נוספת. עם זאת, הוא אינו זכאי להתמודד לתקופת כהונה שנייה מלאה, זאת במסגרת החוק הברזילאי הקובע כי כל תקופת כהונה חלקית שווה לשתי תקופות כהונה רצופות. הגבלה זו חלה בכל פעם שסגן הנשיא מכהן כנשיא דה פקטו כאשר הנשיא נבצר מלמלא את תפקידו.

מקום עבודה ומעון מגורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגן הנשיא עובד באגף המוקדש בשבילו ובשביל אנשיו בבניין משרדיו הרשמיים של נשיא ברזיל, פלאסיו דו פלנלטו ("ארמון המישור"). מעון מגוריו של סגן הנשיא הוא פלאסיו דו ג'בורו, שנחנך בשנת 1977.

סגני נשיאים שהחליפו את הנשיא[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז ייסודה של הרפובליקה הברזילאית ב-1889 הוזמנו שמונה סגני נשיאים להחליף את הנשיא: ארבעה עקב מותו של הנשיא המכהן (נילו פסניה, דלפים מוריירה, קפה פיליו וז'וזה סרניי), שניים עקב פרישה (פלוריאנו פיישוטו וז'ואאו גולאר), ושניים עקב הדחת הנשיא המכהן[1](איתמר פרנקו ומישל טמר).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הנשיא פרננדו קולור הועמד לדין בידי בית הנבחרים, אך התפטר מתפקידו בטרם הורשע בסנאט, והביא לכך שאיתמר פרנקו יתמנה לנשיא בעוד משפטו נמשך (שבסופו של דבר הביא להרשעה ולפסילתו ממשרה ציבורית במשך שמונה שנים).