פתק הצבעה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פתקי הצבעה בקלפי בישראל, הבחירות לכנסת השמונה עשרה (2009)

פתק הצבעה הוא כלי המשמש לתיעוד בחירתם של מצביעים בהצבעה.

כל מצביע משתמש בפתק הצבעה אחד כדי להביע את בחירתו. הפתק עשוי להיות פיסת נייר בה רושם כל מצביע את בחירתו. בבחירות רשמיות של המדינה או הרשות המקומית משתמשים בפתקי הצבעה עליהם הודפסו מראש שמות המועמדים לבחירה, במטרה לשמור על חשאיות ההצבעה וכשרותה. המצביעים בוחרים פתק אחד ומטילים אותו לתוך תיבת קלפי בעמדת הקלפי המקומית.

סוג פתק ההצבעה תלוי בשיטת הבחירות הנהוגה בבחירות בכל מדינה. פתק ההצבעה עשוי להיות פתק דירוג, בו מופיעה רשימה של המועמדים וכל בוחר מדרג אותם לפי סדר עדיפות, מהגבוה לנמוך. הפתק עשוי לכלול רשימה פתוחה או סגורה של מפלגות או מועמדים, מתוכה ניתן לסמן מועמד אחד או מספר מועמדים (הצבעת אישור).

מבנה פתק ההצבעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם קיימים סוגים שונים של פתקי הצבעה, לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות, ובדרך כלל מבנה פתק ההצבעה מותאם לשיטת הבחירות במדינה. כלומר לא סביר שבמדינה בעלת בחירות ארציות יעשה שימוש בפתק הצבעה המאפשר בחירת מועמד ספציפי. מצד שני, פתק הצבעה המאפשר דירוג של מועמדים, נפוץ יותר במדינות בעלות בחירות אזוריות.

פתק ההצבעה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל פתקי ההצבעה לבחירות לכנסת הם פתקים נפרדים לכל מפלגה; הבוחר לוקח אחד מהם, מניח במעטפה ומכניס אותה לתיבת הקלפי. על כל פתק מופיעה אות או צירוף אותיות, כפי שאישרה ועדת הבחירות המרכזית, וכן כינויה של רשימת המועמדים. בדרך כלל, האות או צירוף האותיות מלוות את המפלגות השונות לאורך תקופה ארוכה. כך, למשל, ייצגה האות "א" את מפא"י והאות "ת" את אחדות העבודה - פועלי ציון. עם מיזוגן למערך, השתמשה המפלגה בצירוף "את", ועם צירופה של מפ"ם, שסימנה "מ", נוצר הצירוף "אמת", שמשמש עד היום את מפלגת העבודה. צירוף האותיות האקראי "רצ" שימש את התנועה לזכויות האזרח בבחירות לכנסת השמינית והפך לשמה הרשמי של המפלגה - רצ, אף שאין לו משמעות. לאחר התאחדות המפלגה עם "מפ"ם" נוצר הצירוף "מרצ" שגם הוא הפך לשמה הרשמי של המפלגה. הצירוף "מחל" שהוא ראשי תיבות של "מפלגת חירות לאומית" הוא הצירוף הידוע של תנועת הליכוד. בישראל, כל מפלגה חדשה שרוצה להשתמש באותיות כלשהן לפתקה, חייבת לבקש רשות להשתמש בהן מכל המפלגות שבפתקן נכללת אות זו. כך למשל, בבחירות לכנסת ה-21, כשקמה רשימת חוסן לישראל, היא רצתה שעל פתקה יהיו האותיות "חי", אך הליכוד שפתקיה הם "מחל" לא אפשרה להם להשתמש באות ח.

להלן האותיות בפתקי ההצבעה בהן נעשה שימוש בבחירות לכנסת העשרים וארבע, לפי סדר אלפביתי:

שם המפלגה האות בפתק ההצבעה
העבודה אמת
ימינה ב
יהדות התורה ג
הרשימה המשותפת (חד"ש, תע"ל ובל"ד) ודעם
הישראלים ז
צומת זץ
הציונות הדתית ט
המפץ החברתי - גמלאים י
המפלגה הכלכלית החדשה יז
ברית השותפות לאיחוד לאומי ינ
כבוד האדם יף
מפלגת הגוש התנ"כי יק
מנהיגות חברתית יר
הלב היהודי כ
אני ואתה כך
כחול לבן כן
ישראל ביתנו ל
הליכוד מחל
מרצ מרצ
קמ"ה נ
עולם חדש ני
"אנחנו" נר
הרשימה הערבית המאוחדת עם
יש עתיד פה
הפיראטים ףז
דע"ם ץ
עצמנו צי
מען צכ
חץ צף
הבלתי אפשרי,אפשרי ק
שמע קי
סדר חדש לשינוי שיטת הבחירות קך
משפט צדק קץ
רפא ר
התקווה לשינוי רנ
עם שלם רף
ש"ס שס
תקווה חדשה ת

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פתק הצבעה בוויקישיתוף

פתקי הצבעה במדריך למועמד הפוליטי

ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.