סוכן (ספורט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סוכן ספורט הוא נציג משפטי עבור דמויות ספורט כגון ספורטאים ומאמנים. הסוכנים מנהלים משאים ומתנים על חוזי עבודה עבור הספורטאי או המאמן אותו הם מייצגים. בגלל המאפיינים הייחודיים של ענף הספורט, סוכני הספורט אחראים לתקשורת עם בעלי קבוצות, מנהלים ואנשים אחרים. כמו כן, בנוסף למציאת מקורות הכנסה, סוכנים מטפלים לעיתים קרובות בענייני יחסי ציבור עבור לקוחותיהם. במספר סוכנויות ספורט גדולות, כגון: IMG ,Roc Nation Sports ו-Octagon, סוכנים עוסקים בכל ההיבטים של כספי הלקוח, החל מהשקעה ועד הגשת מיסים.

בשל אורך החוזים ומורכבותם, סוכני ספורט רבים הם משפטנים או שיש להם רקע בנושא. סוכנים בדרך כלל גם בקיאים בתחום הכספים, הניהול העסקי, ניתוח פיננסי וסיכון, כמו גם ספורט. חשוב שסוכן ספורט יעקוב אחר המגמות בספורט. כישורים אחרים שעל סוכן להחזיק הם מיומנויות תקשורת וידע במשאים ומתנים. סוכנים חייבים להיות בעלי מוטיבציה גבוהה, מוכנים לעבוד שעות ארוכות, ומסוגלים לבצע ריבוי משימות. מקובל מאוד שסוכנים יהיו במשא ומתן בשמם של מספר לקוחות בפעם אחת.

חלק מהסוכנים הם חלק מחברות גדולות, וחלקם עובדי באופן עצמאי.

לפני שנות התשעים, רוב שחקני הכדורגל לא השתמשו בסוכנים. בחלק מהמקרים הם השתמשו בהוריהם כסוכנים. בגלל הנאיביות של מרבית ההורים בעסקי הכדורגל, כדורגלנים צעירים אלה קיבלו לרוב חוזים פחות נוחים וכדאיים על ידי מועדוני הכדורגל, שהניבו משכורות נמוכות יותר ממה שהגיע להם.[1] לדוגמה, ב-1995 היו בשוודיה שלושה סוכנים מורשים בלבד, בשנת 2002 היו כבר 33 כאלה.[2] על לפי פיפ"א היו 5,187 סוכני כדורגל מורשים ברחבי העולם, עם 600 סוכנים באיטליה בלבד.

סוכני ספורט מקבלים בדרך כלל בין 4 ל-10% מחוזהו של הספורטאי, אם כי נתונים אלה משתנים. סוכני NFL אינם מורשים לקבל יותר מ-3%, וסוכני NBA לא יותר מ-4% מחוזי המשחק של הלקוח.

מדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפופולריות של תוכניות טלוויזיה כמו "הפמליה", בה מככב סוכן כישרונות בשם ארי גולד, סייעה להאדיר את המקצוע. לפני כן, סרטים כגון ג'רי מגווייר, ויום ראשון הגדול מוצגים סוכני ספורט. באנגליה, נשות הכדורגלנים של ITV גם פיתחו את הנושא. תוכנית הטלוויזיה בולרז, שהחלה בשנת 2015, מציגה גם תיאור של סוכני ספורט.[3]

סוכני כדורגל בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוכני כדרוסל בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סוכן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Times & The Sunday Times, www.thetimes.co.uk (באנגלית)
  2. ^ Marknaden mättad på agenter - Sport - Sydsvenskan - Nyheter dygnet runt, web.archive.org, ‏10 באוגוסט 2011
  3. ^ So, You Want To Be An Agent? The Entourage Effect (באנגלית)
  4. ^ Jason Belzer, The World's Most Powerful Sports Agents 2017, Forbes (באנגלית)
  5. ^ האם ז'ורז'ה מנדש הוא סוכן השחקנים "החזק" ביותר בעולם?, באתר גלובס, ‏27 בספטמבר 2015
  6. ^ סוכן הכדורגלנים שאי אפשר לעצור: 11 עסקאות הקיץ ב-300 מיליון אירו, באתר גלובס, ‏4 בספטמבר 2014
  7. ^ Gus Lubin, The 12 Best Sports Agents In The World, Business Insider
  8. ^ Sports Career Spotlight: David Falk, SFX Sports Group - SportsCareers.com, www.sportscareers.com
  9. ^ Beck, Howard; Thamel, Pete (7 ביולי 2011). "Nets Star Has Deal to Play in Turkey". The New York Times (באנגלית). ISSN 0362-4331. בדיקה אחרונה ב-11 באוגוסט 2020.