מין יחידאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סוליטריות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
היגואר כמו רוב בני משפחת החתוליים הוא מתבודד בטבעו ויתקוף יגואר שישיג גבול לשטחו.

מין יחידאי (באנגלית: Solitary animal - מין סוליטרי) הוא מין של בעל חיים החי בבדידות בשטחי חיותו וממעט בפגישות עם פרטים אחרים מאותו מין, למעט בעונת הרבייה, אז הזכר והנקבה מזדווגים, הנקבה מטפלת בגוריה עד גדילתם, ואצל חלקם (כמו הברדלסים) נותרים הצעירים יחדיו גם בשנים הראשונות לאחר עזיבת האם.

מינים אלה חיים בבדידות, גדולים וקטנים, זכרים ונקבות, ומתראים רק לעיתים רחוקות. לעיתים קרובות יש להם טריטוריה גדולה ורחבה והם גם מסמנים אותה בסימנים המודיעים לשאר הפרטים שהשטח תפוס. במקרה שפרט אחר יחדור לטריטוריה, תחל מריבה קולנית שעלולה להידרדר לקרב שליטה.

חלק מהחיות הן יחידאיות באופן כללי, אך בעיתות מיוחדות הם מתקהלים יחדיו, לדוגמה כדי לאכול מזון נדיר. כך נוהג השד הטסמני. לאחר האכילה כל הפרטים עוזבים כל אחד לדרכו. כמו כן ישנם בעלי חיים שהם יחידאים רוב השנה, אך בעונת הרבייה הם מתקהלים בקבוצות. מינים אחרים כמו למור עכברי אפור פעילים בשעות החשיכה לבדם, אך במשך היום ישנים בקנים משותפים.

ישנם מינים רבים שהם יחידאים, בעיקר בין היונקים: בני סדרת המכרסמים, דלשינאים רבים, טורפים כמו החתוליים, פנדה זנובה והדוביים, כמה פרימטים כמו לוריס איטי או אורנגאוטן וכן הקרנפים. כמו כן יש הרבה מאוד חיות מקבוצות אחרות שהם יחידאיים: נחשים, תנינים, דגים שונים, כרישים, תמנונאים וכמה פרוקי רגליים כמו עקרבים, עכשובאים מספר צרעות, גמלי שלמה וזבובאים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]