סולם מוקטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סולם מוקטן (קרוי גם סולם אוקטטוני[1]) הוא סולם מוזיקלי המורכב משמונה צלילים המרכיבים סדרת מרווחים עוקבים של טון וחצי-טון. ניתן להגדירו כסולם דיאטוני (בעל שבעה צלילים) שכל הדרגות בו מוקטנות. סולם זה יכול להופיע בשתי צורות:

  1. מרווחים של טון וחצי טון לסירוגין.

נקרא גם הסולם המוקטן הסימטרי.

  1. מרווחים של חצי טון וטון לסירוגין.

נקרא גם הסולם הדומיננטי הסימטרי.

מבחינה הרמונית, הסולם המוקטן לא מושך לעבר טוניקה מסוימת; דבר זה נובע מכך שכל סולם מוקטן יהיה זהה לחלוטין לסולם המוקטן הגבוה ממנו בטרצה קטנה (מלבד חילופים אן-הרמוניים), וכן לזה שגבוה ממנו בטריטון (שתי טרצות קטנות) ולזה שגבוה ממנו בסקסטה גדולה (שלוש טרצות קטנות).

אף שנעשה בו שימוש כבר במוזיקה הקלאסית בתקופה הרומנטית במאה התשע עשרה ואף לפני כן, הסולם החל להופיע ביצירות רבות רק במפנה המאה ה-20. בתחילת המאה העשרים השתמשו בסולם מוזיקאים רבים מסביבתו של ניקולאי רימסקי-קורסקוב, ביניהם איגור סטרווינסקי, והוא כונה ״סולם קורסקובי״. בין השאר שימש הסולם רבות את אוליביה מסיאן, שהעניק לו מקום חשוב בשיטתו המוזיקלית, כאחד מהסולמות הסימטריים.

בשל אופיו ההרמוני הייחודי נמצא הסולם בשימוש רחב יחסית בתחום המוזיקה האטונאלית. ניתן למצוא שימוש בו גם בג'אז, אך במקרים אלה הוא יופיע לרוב רק כמעבר ולא כסולם של ממש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סולם מוקטן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סולם אוקטטוני הוא כל סולם של שמונה צלילים; סוג הסולם האוקטטוני הנפוץ ביותר הוא הסולם המוקטן, על כן משתמשים לעיתים במונח ״סולם אוקטטוני״ בהוראת הסולם המוקטן.
ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.