סולם קרדשב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סולם קרדשבאנגלית: Kardashev scale) היא שיטה כללית לסיווג מידת ההתפתחות הטכנולוגית של ציוויליזציה שהוצעה לראשונה ב-1964 על ידי האסטרונום הרוסי ניקולאי קרדשב. כיום כל הציבילזציות מסוגים אלו היפותטיות לגמרי, עם זאת הסולם שם את צריכת האנרגיה של הציוויליזציה כולה בפרספקטיבה קוסמית. הסולם מציג שלוש קטגוריות שונות, הנפרדות על פי כמות האנרגיה הנצרכת על ידי הציווילזציה וכן על פי הקולוניאליזציה בחלל.

עם זאת סולם קרדשב הוא בעל שימוש עבור חוקרי פרויקט סט"י (SETI), סופרי מדע בדיוני ועבור עתידנים כמסגרת תאורטית.

בסולם המקורי שלוש קטגוריות, הוא מבוסס על כמות האנרגיה השימושית המנוצלת על ידי ציוויליזציה, וגדל באופן לוגריתמי:

  • טיפוס I - ציוויליזציה המסוגלת לנצל את כל האנרגיה הזמינה בכוכב לכת יחיד, 1016W בקירוב. למעשה הנתון משתנה; בכדור הארץ יש אנרגיה זמינה של ‎1.74×1017 W‎. הגדרתו המקורית של קרדשב הייתה ‎4×1012 W‎ (במקור הגדיר קרדשב את טיפוס I כ"רמה טכנולוגית הקרובה לרמה הקיימת כעת בכדור הארץ", כש"כעת" פירושו בשנת 1964)
  • טיפוס II - ציוויליזציה המסוגלת להשתמש בכל האנרגיה הזמינה מכוכב בודד, 1026W בקירוב. גם במקרה זה, הנתון עשוי להשתנות; השמש פולטת ‎3.86×1026 W‎ בקירוב. הגדרתו המקורית של קרדשב הייתה ‎4×1026 W‎
  • טיפוס III - ציוויליזציה המסוגלת להשתמש בכל האנרגיה הזמינה בגלקסיה יחידה, 1036W בקירוב. נתון זה עשוי להשתנות באופן קיצוני, מאחר שקיימות גלקסיות שונות מאוד בגודלן. הגדרתו המקורית של קרדשב הייתה ‎4×1037 W‎.

נכון לשנת 2012, צריכת האנרגיה של כלל הציווליזציה האנושית נאמדת בכ-553 אקסה-ג'ול (553X1018), כלומר היא מנצלת 72.4% מהאנרגיה הזמינה בכוכב הלכת ארץ. לכן האנושות טרם הגיעה לרמה I וכיום היא מטיפוס 0.7. עתידנים מעריכים כי הציוויליזציה האנושית תגיע לרמה I לקראת סוף המאה ה-21[דרוש מקור]; מיצ'יו קאקו מנבא בספרו הפיזיקה של העתיד כי עד סוף המאה ה-22 האנושות צפויה לחיות בתרבות פלנטרית (Planetary civilization), כלומר להגיע לטיפוס I.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.