תפלת החדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סידור ליוורנו)

תפלת החֹדֶש הוא שמו של סידור בנוסח הספרדים. הסידור יצא לאור לראשונה בשנת ה'תקס"א (1801) בליוורנו שבאיטליה. הסידור משקף מנהגי התפילה של יהודי צפון מערב איטליה, צפון אפריקה, סוריה, גאורגיה, הודו, בוכרה, קווקז וחלק מקהילות המזרח[1]. הסידור נדפס בליוורנו שלוש שנים לפני מות החיד"א ומובאים בו פסיקותיו מספרו "קשר גודל" בענייני הלכה. הנוסח המובא בסדור היה נהוג גם בין חלק מיהודי תימן שהתפללו על פי נוסח שאמי. החל ממחציתה השנייה של המאה העשרים איבד "תפלת החדש" את ההגמוניה שלו כשלצידו נדפסים יותר ויותר סידורים המבוססים על סדורי הבבלים ונוסחאות הבן איש חי. המהדורה האחרונה של הסדור במתכונתו הישנה הודפסה בשנת ה'תשל"ה (1975) בירושלים.

סדור תפלת החודש שנדפס בליוורנו, 1844

דחיית הנוסח באה בעיקר עקב השפעה של יהדות בבל על יהודי ארץ ישראל, שנהגו להתפלל בנוסח שונה מיהודי המערב - נוסח קרוב ומותאם יותר לקבלה, משום שהיו יותר קרובים למקובלי צפת[דרוש מקור][דרושה הבהרה].

על אף העובדה שהמהדורה האחרונה נדפסה בשנת 1975, מהדורות צילום של מהדורה זו המשיכו להיות נפוצות בחלק מבתי הכנסת של יוצאי צפון אפריקה, גאורגיה, בוכרה ושאר קהילות המזרח ותימן, ויצאו מספר הדפסות נוספות לסידור זה בהוצאת סיני. בראשית המאה ה-21 חלה עדנה מחודשת במעמדו של הסידור שנסדר מחדש ויצא במספר מהדורות חדשות. בשנת ה'תשס"ד (2004) יצאה לאור מהדורה בשם "תפלת החדש - ליוורנו - מהדורת ארץ ישראל", על ידי הרב אליהו רחמים זייני (שאינה זהה למהדורה המקורית אלא משנה בכל מקום בו הנוסח בארצות צפון אפריקה, בעיקר באלג'יריה, היה שונה), ובשנת ה'תשס"ז (2007) הוציא רואי מרגלית מהדורה חדשה של תפלת החדש המיועדת ליוצאי תימן המתפללים בנוסח השאמי שהיה נפוץ ביהדות שרעב.

בשנת ה'תשע"ג (2012) יצאה לאור מהדורה חדשה של הסידור, בשם "תפלת החדש - השלם" על ידי מכון "ספורנו". במהדורה זו הוחזרו למקומן כל ההשמטות, בהתאם ל-19 המהדורות הידועות של הסידור המקורי שהודפס בליוורנו, עם תיקוני מילים ופתיחת ראשי תיבות כולל הפירוש "שלמות הלב" ו"עבודה שבלב".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפאל תורג'מן, מסורת הלשון של התפילות בסידור "תפילת החודש", אוניברסיטת בר-אילן, ה'תשמ"ד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נוסח זה אינו שגור בפי העדה העיראקית. להם נוסח שונה - "עדות המזרח", בנוסח זה בפועל מודפסים רוב הסידורים תחת השם "הספרדים ועדות המזרח".