לדלג לתוכן

סנכרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מטס מסונכרן
סנכרון בעולם החי

סנכרון הוא יצירה של קואורדינציה בין אירועים לצורך הפעלת מערכת באופן אחיד.

מערכות שפועלות כך שכל החלקים שלהם נמצאים בסנכרון הן מערכות מסונכרנות.

לעומת זאת, מערכות שפועלות שחלקיהם אינם נמצאים בסנכרון, הן מערכות לא מסונכרנות.

סנכרון במדעי המחשב

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – סנכרון (מדעי המחשב)

במדעי המחשב, סנכרון מתייחס לשני נושאים שונים אך קשורים:

  • סנכרון תהליכים מתייחס לרעיון שלמספר תהליכים קיימת נקודה משותפת בה הם חוברים יחדיו או נפגשים כדי ליישם סדר פעולות מסוים.
  • סנכרון נתונים מתייחס לרעיון של שמירת מספר עותקים של מבנה נתונים כך שיהיו עקביים זה לזה, או כדי לשמור על אמינות הנתונים. סנכרון תהליכים משמש רבות למטרת סנכרון נתונים.

סנכרון של מערכות ביולוגיות - מנגנונים פיזיולוגיים ועצביים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכיביה השונים של מערכת החיסון קיימים יחסי גומלין ענפים, המאפשרים להם לפעול באופן מסונכרן ומתואם נגד פולשים זרים שמהם נשקפת סכנה לגוף.

לסנכרון בין תאי עצב יש תפקיד חשוב לאינטגרציה של יחידות תפקודיות במוח[1].

הסנכרון העצבי מושפע רבות מה"רעשים" של המוח[1]. ייתכן שרעשים אלו אף תורמים ליכולת הסנכרון העצבי במוח[1].

גרעיני הבסיס פועלים בתיאום עם קליפת המוח הקדמית כדי לסנכרן ולבצע התנהגויות מתוכננות ורצוניות המצריכות את מערכות השליטה הלימביות, הקוגניטיביות והמוטוריות[2].

סנכרון בין בני אדם

[עריכת קוד מקור | עריכה]
סנכרון בין בני אדם
ריקוד קבוצתי מצריך יכולת סנכרון בין בני אדם

סנכרון נדרש במקרים רבים של שיתוף פעולה בין בני אדם. לעיתים מתבצע סנכרון עצמי בין המשתתפים בפעילות, ולפעמים מתייחסים כל המשתתפים לבסיס זמן המסופק על ידי סנכרון חיצוני.

במוזיקה, הרכבים קטנים יכולים לנגן תוך סנכרון עצמי, אך בהרכבים גדולים יותר משתמשים בסנכרון חיצוני - לדוגמה, מנצח העוסק בניצוח על הרכב מוזיקלי מספק בסיס זמן משותף לכל הנגנים.

פעילויות ספורטיביות קבוצתיות מחייבות תיאום זמן בין המשתתפים. לדוגמה, שחייה צורנית דורשת סנכרון בין השחייניות. ברוב סוגי הספורט מתבצע הסנכרון ללא מקור חיצוני. בחתירה אקדמית יש בכל סירה הגאי שתפקידו לסנכרן בין החותרים.

בכבישים, במצב של עומס תנועה, נהגים נדרשים להתאים את מהירותם לנהגים אחרים, ולמעשה לבצע סנכרון עצמי של התנועה. רמזור הוא מקור סנכרון חיצוני לתנועת כלי רכב בצומת.

זמן אוניברסלי מתואם הוא בסיס לסנכרון שעונים ברחבי כדור הארץ (ובחלל הקרוב אליו), ואליו מתואמים השעונים במדינות השונות. אזורי זמן מסביב לעולם מתוארים כהיסטי זמן ביחס לשעון הזה.

סנכרון בין לוויינים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת שמערך לוויינים יפעל כראוי, יש צורך בסנכרון מלא בין כל הלוויינים במערך. חלק מסנכרון זה נעשה באמצעות הרכיב האלקטרוני שעון אטומי שדרוש לדיוק המיקום הספציפי של לוויין, וסנכרון התקשורת בין הלוויינים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סנכרון בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ 1 2 3 Ward, L. M., Doesburg, S. M., Kitajo, K., MacLean, S. E., & Roggeveen, A. B. (2006). Neural synchrony in stochastic resonance, attention, and consciousness. Canadian Journal of Experimental Psychology/Revue canadienne de psychologie expérimentale, 60(4), 319.
  2. ^ Mai, J. K., & Paxinos, G. (Eds.). (2012). The human nervous system. Academic Press.