ספר הזכרונות של מומינאבא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ספר הזכרונות של מומינאבא
Muminpappans memoarer
כריכת הספר בגרסה השוודית
כריכת הספר בגרסה השוודית
מידע כללי
מאת טובה ינסון
שפת המקור שוודית
סוגה ספרות ילדים
הוצאה
הוצאה Schildts Förlags Ab
תאריך הוצאה 1950
מספר עמודים 169
סדרה
ספר קודם משפחת המומינים - הסיפור על מגבעת המכשף
הספר הבא קיץ מסוכן בעמק המומינים
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 0140303235
הספרייה הלאומית ספר הזכרונות של מומינאבא

ספר הזכרונות של מומינאבאשוודית: Muminpappans memoarer) הוא ספר שנכתב על ידי הסופרת השוודית-פינית טובה ינסון אשר פורסם לראשונה בשנת 1950 על ידי המוציא לאור "Schildts Förlags Ab". זהו הספר הרביעי בסדרת ספרי המומינים. הספר תורגם לעברית על ידי תמר שלמון ויצא לראשונה לאור בשנת 1968 בהוצאת זמורה ביתן. בשנת 2023 יצא הספר שנית לאור בעברית בתרגומה של דנה כספי.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת ספר הזכרונות, מספר מומינאבא כיצד נמצא נטוש בסל בפתח בית יתומים. בהמשך הוא מרחיב על התקופה בה גדל בבית היתומים וכיצד מנהלת בית היתומים סירבה לענות לשאלות הרבות שהיו לו. מנהלת בית היתומים הקפדנית רצתה שכל הילדים יעשו בדיוק מה שהיא אמרה מבלי לשאול דבר, מה שהקשה מאוד על מומינאבא (שהיה סקרן מאוד בנעוריו). בשל כך, מומינאבא מחליט לבסוף כי עליו לגלות את העולם בעצמו ולכן הוא משאיר מכתב פרידה ובורח מהמוסד.

בהמשך הוא פוגש בחבריו החדשים שילוו אותו בהרפתקאותיו: אריקסון, ממציא דגול הממעיט לדבר; פאדלר, אחיינו של אריקסון, אספן נלהב של כפתורים ופריטים קטנים אחרים (בעתיד יהיה אביו של סניף); ויוסטוס, נווד עצלן המתעב שלטים ואנשי חוק (בעתיד אביו של סנופקין). יחד הם בונים ספינה בשם "שירת הים". לקראת השקת הספינה הם מגלים שהיא תקועה באדמה, וכדי לפתור זאת הם משכנעים יצור ענק (הידוע בשם אדוארד) לרחוץ בנהר ובכך להוביל את הזרם לכיוון הספינה ולשחררה אל תוך המים. לאחר מכן הם יוצאים למסע באמצעות הספינה.

לאחר הרפתקאות מרובות (הכוללות את הצלתה של המיולינית מידי הגרוק והתקלות בסופה בלב ים), הם מגיעים לארץ רחוקה, שם הם פוגשים במשפחת מימבל. בתה של מימבל מתיידדת עימם וביחד הם הולכים למסיבת יום ההולדת ה-100 של המלך בה כולם זוכים בפרסים (שם פוגש יוסטוס את מימבל האֵם, לעתיד אימו של סנופקין). מומינאבא וחבריו מחליטים להקים קהילה חדשה על האי, אולם שלוותם מופרת על ידי רוח רפאים ששם לו למטרה לרדוף אותם. לבסוף הם מצליחים להתיידד עם רוח הרפאים וחוזרים לחיות בשלווה.

אריקסון בונה ספינה אמפיבית עבור המלך. בהפלגת הבכורה הספינה מותקפת על ידי מפלצת ים, אך מומינאבא וחבריו ניצלים לאחר שאדוארד מופיע לפתע ודורך על המפלצת בטעות.

לקראת סוף הסיפור פאדלר מתחתן עם פאזי, ומומינאבא מתאר איך פגש את מומינאמא (לאחר שהציל אותה מטביעה בים).

דמויות בולטות בסדרה שהוצגו לראשונה בספר זה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר זכה לשני עיבודים טלוויזיוניים לאורך השנים:

  • 8 פרקים מתוך סדרת אנימציית סטופ מושן פולנית בשם "Opowiadania Muminków" (פרקים 28–35)
  • 3 פרקים מתוך סדרת האנימציה היפנית "המומינים" (הפרקים 59, 63 ו-68).
כריכת הספר בגרסה העברית

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]